Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Technologia dyskretna – niewidzialny ulepszacz życia

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest technologia dyskretna
  • Jak technologia może wspierać seniorów
  • Jak powinien być skonstruowany praktyczny system smart home
  • Do czego służy i gdziem może się przydać system iPOE

Technologia to coś, bez czego trudno dziś wyobrazić sobie życie. Czasem jednak jest jej za dużo i wyraźnie to odczuwamy. To dlatego popularnością cieszy się tryb życia “wyjeżdżania w Bieszczady” i bycie offline. Jednak przeciwieństwem technologii natarczywej może być technologia dyskretna. Taka, która nam nie przeszkadza, tylko wspomaga codzienne funkcjonowanie.

Subtelna nowoczesność 

Choć ekspansja technologii, szczególnie tych cyfrowych, ma miejsce dopiero w XXI wieku, to niektórzy innowatorzy swoich czasów już kilkadziesiąt lat temu nazwali współczesne potrzeby. 

Termin calm tech (dosł. ‘łagodna technologia’) został po raz pierwszy wypowiedziany w 1995 roku przez Marka Weisera i Johna Seely Browna. Byli to naukowcy instytutu badawczego PARC. Założeniem było, by to ludzie a nie nowe wynalazki stawali się coraz bardziej aktywni, sprawczy. To oni, zamiast układów, systemów i programów, mają być “inteligencją”. Natomiast przedmioty, nawet te najbardziej nowatorskie, muszą być tylko tak intuicyjne i proaktywne, jak jest to potrzebne do spełniania ludzkich potrzeb. 

W myśl idei calm tech, czyli technologii dyskretnej, nowe technologie mają:

  • harmonijnie wpisywać się w styl życia; 
  • być użyteczne, ale nieinwazyjne; 
  • stanowić niezauważalny element rzeczywistości. 

Wszelkiego rodzaju sterowniki, czujki, układy i zdalne systemy, powinny więc być niejako w tle naszych codziennych czynności i przyzwyczajeń. A w centrum ma być człowiek. 

Na ile technologia dyskretna może być dyskretna? 

Choć na co dzień mało słyszy się o pomyśle wdrażania “cichej” technologii, to jednak jej założenia przyświecają wielu nowym inicjatywom. Na przykład w przypadku finansowanego ze środków unijnych projektu iStopFalls. To program oparty na nierzucającym się w oczy systemie do zapobiegania upadkom osób starszych. Te, jak wskazują badania, są bardzo powszechnym problemem. 

Dzięki iStopFalls seniorzy mogą grać w specjalną grę z ćwiczeniami fizycznymi, wzmacniając mięśnie nóg i poprawiając równowagę. Oprócz tego system monitoruje użytkownika w sposób praktycznie niezauważalny. Służy do tego specjalne urządzenie w formie naszyjnika, które rejestruje ruch osoby starszej i sprawdza jej poziom aktywności. 

Obydwie metody, czyli gra i metoda rejestracji, są połączone z działającym w tle oprogramowaniem, które zestawia ze sobą zebrane dane i udziela informacji zwrotnych na żądanie. Efekt? Według szacunków, ryzyko upadku zmniejsza się aż o 35%

To świetny przykład na to, że technologia może się łączyć z rzeczywistymi potrzebami. I robić to w sposób nienachalny

Rozwiązania APA mogą być cichym towarzyszem twojego życia i biznesu 

W APA Group chcemy, by technologia była bliżej ludzi. Natomiast zależy nam również na tym, by jej użytkownicy czuli się z nią komfortowo. To dlatego wiele naszych rozwiązań jest “w tle”. Usprawniają różne sfery życia, ale ich nie dominują.

Tak jest z autorskim systemem smart home, który działa jak niewidzialny technologiczny strażnik domu. Nawet jeśli nie używasz go aktywnie przez 7 dni w tygodniu (bo na przykład wieczorem wolisz aktywności offline), on wciąż działa na drugim planie, informując cię w razie potrzeby o ewentualnych zagrożeniach, takich jak wyciek wody. To pakiet korzyści na twoich warunkach. 

Podobnie komfortowa w użyciu jest IPOE, czyli platforma, która rewelacyjnie sprawdza się w przemyśle produkcyjnym. Na co dzień możesz koncentrować się na biznesie, a system, działając trochę w ukryciu, poinformuje w razie potrzeby o tym, że występują zjawiska niepożądane lub jest niebezpieczeństwo poniesienia kary.

Wszystkie te i inne rozwiązania APA mogą być niemal niezauważalnymi, ale jakże ważnymi uczestnikami twojego życia prywatnego i biznesu. Daj im szansę i przekonaj się, jak pomocna może być technologia. 

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...


Zobacz również