Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Robotyzacja w Polsce: jakie wyzwania stawia przed nami przyszłość?

Z artykułu dowiesz się:

  • Era robotyzacji — co to jest?

  • Robotyzacja procesów — zalety i wady

  • Robotyzacja w Polsce 

  • Era robotyzacji — wyzwania 

Co to jest era robotyzacji i czy aktualne czasy można określić właśnie w ten sposób? Przełom cyfrowy, który nastąpił w latach 90., z całą pewnością do tego doprowadził. Wysokie koszty technologii — jej wdrażania i programowania nie stanowią już bariery, której nie można pokonać. Jak wygląda to w Polsce?

Era robotyzacji — co to jest?

Od kiedy robot może nas wspomagać w wielu dziedzinach życia, firmy produkcyjne oraz przedsiębiorstwa z innych branż mogą płynnie się rozwijać. Inteligentna automatyka sprawia, że automatyzacja procesów pozwala zaoszczędzić nie tylko wiele czasu, ale też pieniędzy.

Można więc powiedzieć, że era robotyzacji to okres, w którym dzięki robotom pojawiło się wiele nowych możliwości, o których wcześniej mogliśmy tylko pomarzyć. W APA Group jesteśmy z tym na bieżąco i staramy się dopasować ofertę do potrzeb każdego klienta. Jeśli chodzi o robotykę, to dział ten obejmuje przede wszystkim usługi ukierunkowane na specyficzne potrzeby klienta. Uruchomienie, modernizacja i optymalizacja, a także rozwój zrobotyzowanej linii produkcyjnej, to coś, co na co możesz liczyć dzięki współpracy z nami.

Robotyzacja procesów — zalety i wady

Inteligentna automatyka daje wiele możliwości. Ale czy inwestycja w robotykę przemysłową na pewno się opłaca? Ma to swoje plusy i minusy. Do zdecydowanych zalet robotyzacji należy:

  • niski koszt pracy,
  • powtarzalna jakość,
  • wysoka wydajność.

Jeśli chodzi o wady, to największą z nich jest wysoki koszt wdrożenia. Jednak dzięki nieustannym zmianom technologicznym, tak jak już wspomnieliśmy — dla wielu przedsiębiorstw ten aspekt nie jest już przeszkodą. Trzeba też pamiętać o tym, że taka inwestycja bardzo szybko się zwróci. Gdy tylko automatyka zostanie przystosowana do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa, jej działanie zacznie przynosić pożądane efekty, dzięki którym jako firma zaoszczędzicie wiele czasu i pieniędzy, a także będziecie w stanie ograniczyć konieczność zatrudnienia kolejnych osób.

Robotyzacja w Polsce 

Wiesz już, co to jest era robotyzacji i jakie ma to korzyści. Jednak jak to wygląda w praktyce? Przemysł globalny stara się z tego korzystać na jak największą skalę. W Europie liderami pod tym względem są Niemcy, Szwecja i Dania. Jednak także w Polsce świadomość tego, czym jest robotyzacja, wydaje się cały czas rosnąć.

Wiele z polskich firm stawia na inteligentną automatykę, dzięki czemu rośnie ich konkurencyjność także na rynku pracy. 

Era robotyzacji — wyzwania 

Wskazaliśmy już na to, jak innowacyjne rozwiązania przekładają się na korzyści firmy. Pamiętajmy jednak o tym, że robotyzacja wiąże się też z pewnymi wyzwaniami, jakie stawia przed nami przyszłość.

Przede wszystkim — czy roboty przemysłowe mogą w pełni zastąpić ludzi? W zakresie powtarzalnych obowiązków, jak zbieranie danych i koordynowanie działania poszczególnych maszyn w pewien sposób jest to możliwe. Jednak pamiętajmy o tym, że tylko człowiek jest w stanie ocenić prawidłowość i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Dlatego miejsc pracy na takie stanowiska na pewno nie zabraknie. Kluczem jest to, by pracownicy zostali w tym zakresie w odpowiedni sposób przeszkoleni.

Skorzystaj z możliwości, jakie daje produkcja 4.0 i pozwól zautomatyzować procesy w swoim przedsiębiorstwie. Dzięki temu nie tylko osiągniesz korzyści ekonomiczne, ale też udowodnisz, że jest to firma na miarę XXI wieku!

 

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...


Zobacz również