Wyobrażając sobie właściciela domu wyposażonego w inteligentne systemy budownictwa przed naszymi oczami pojawia się zwykle mężczyzna w średnim wieku, miłośnik nowinek technologicznych, przedsiębiorczy, otwarty na zmiany i internet. A gdyby zamiast niego właścicielem domu uczynić starszą panią w okolicach 70-tki? Czy taki system jest również dla niej? Czy poradziłaby sobie z jego obsługą i dostępnymi funkcjami?
Przykład Pani Małgorzaty Dudek, która świadomie sięgnęła po system Vision BMS produkowany przez APA pokazuje, że inteligentne budownictwo może również zwiększyć komfort życia osób starszych, które w domowym zaciszu szukają przecież tego samego, co ludzie w sile wieku – spokoju, bezpieczeństwa i komfortu. Jak mówi Pani Małgorzata do założenia systemu nikt nie musiał jej namawiać, sama doskonale rozumie bowiem zalety takich rozwiązań.
Jakie cechy i funkcjonalności powinien więc mieć dobry system BMS, by przekonał do siebie seniorów, którzy z obawą patrzą na wszechogarniającą technologię?
Przede wszystkim powinien być intuicyjny i prosty w obsłudze, co można osiągnąć m.in. poprzez następujące elementy:
- tworzenie spersonalizowanych widoków pozwala na wyciągnięcie najczęściej używanych funkcji na plan pierwszy, a tym samym pominięcie tych, które dla osoby starszej mogą być nieistotne – np. obsługa sprzętu audiowizualnego;
- przyciski na ekranie dotykowym powinny być dostosowane do oczekiwań osób starszych;
- komunikaty głosowe mogą informować o stanie budynku i podstawowych parametrach bez potrzeby czytania;
- dodanie specjalnego przycisku może powiadomić bliską osobę SMSem o potrzebie pomocy;
- wizualizacja pomieszczeń może ułatwić orientację w budynku.
Po drugie system taki powinien dostarczać funkcjonalności, które mają faktyczny wpływ na życie osoby starszej. Wśród nich można by na przykład wymienić następujące:
- zdalna opieka – monitoring umożliwiający sprawdzenie przez opiekuna czy osobie starszej nic nie zagraża;
- kontrola zamknięcia okien i drzwi zwiększa bezpieczeństwo i pozwala zachować osoby starsze z dala od niebezpieczeństw (np. niekontrolowanego wyjścia z domu);
- sterowanie ogrzewaniem pozwala utrzymać komfort powietrza;
- zdalne sterowanie oświetleniem oraz zaprogramowane sceny pozwalają ograniczyć niepotrzebne chodzenie po domu (np. wyłączanie światła, otwieranie rolet itd.);
- automatyczne uruchamianie zraszaczy może zminimalizować wysiłek potrzebny do utrzymania ogrodu w należytym stanie;
- sterowanie gniazdkami pozwala zdalnie wyłączyć zapomniane żelazko a czujki CO czy zalania zwiększają bezpieczeństwo.
Jeśli będziemy myśleć i projektować systemy BMS, które nie epatują technologią i nie wymagają od użytkownika zrozumienia zasad jej działania, możemy oczekiwać, że tego typu rozwiązania coraz częściej będą pojawiać się w domach osób starszych. Jak wskazują wszystkie badania demograficzne, osoby w wieku 70+ w niedługim czasie będą stanowiły znaczną część naszego społeczeństwa. Chcąc czy nie, producenci takich rozwiązań coraz częściej będą musieli brać pod uwagę oczekiwania seniorów, bo to one mogą mieć wkrótce na ten rynek istotny wpływ.