Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Rozwiązania technologiczne w mieszkaniu osoby starszej

Z artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób można szybko reagować na niebezpieczne sytuacje w domu samotnie mieszkającej osoby. 
  • Jak skutecznie zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem i kontrolować wejścia i wyjścia. 
  • Jak rozwiązania technologiczne wspierają osoby niedosłyszące i niedowidzące.

Jednym z zadań technologii jest między innymi usprawnianie życia tym osobom, które najbardziej tego potrzebują. Seniorzy, schorowani lub samotni lokatorzy wymagają opieki i troski, a to często jest możliwe tylko zdalnie. Niekiedy zwykły telefon z pytaniem o samopoczucie będzie po prostu niewystarczający. I tu wkracza APA z rozwiązaniami dedykowanymi właśnie takim potrzebom.

Zdalna kontrola to szybsza reakcja

Osoby mieszkające samotnie, zwłaszcza starsze i schorowane, muszą liczyć na siebie. Nawet jeśli mają kontakt ze swoimi bliskimi lub opiekunami, to w razie upadku we własnym mieszkaniu trudno jest im wezwać pomoc. 

Dzięki rozwiązaniom APA możliwe jest całodobowe monitorowanie pasywne. Co to takiego? Jest to rozwiązanie umożliwiające kontrolowanie ruchu w całym mieszkaniu, zwłaszcza w najbardziej newralgicznych obszarach, takich jak WC, gdzie statystycznie często dochodzi do domowych wypadków. Czujniki mogą zarejestrować czas wejścia do toalety i uruchomią alarm, gdy ktoś będzie tam przebywać na przykład dłużej niż kwadrans.

technologii

Integracja systemu alarmowego z monitoringiem wewnętrznym plus dobrze zaprogramowane systemy ruchu to coś, co znacząco zwiększa poczucie bezpieczeństwa samotnej osoby. Pokrewną możliwością jest przycisk alarmowy, z którego można skorzystać w razie potrzeby dokładnie na takiej zasadzie, jak pacjent w szpitalu, który chce przywołać pielęgniarkę. 

W ten sposób opiekun otrzymuje szybką informację zwrotną, a człowiek w potrzebie może liczyć na sprawną interwencję w chwili zagrożenia. 

Zabezpieczenia przed włamaniem

Czasem osoby mieszkające samotnie “nie mają głowy” do dbania o absolutnie każdy aspekt swojego życia. Piętrzące się obowiązki i problemy mogą skutecznie odciągać uwagę na przykład od kwestii związanych z bezpieczeństwem mienia. 

Rozwiązania APA zostały opracowane także z myślą o tych, którzy chcą zabezpieczyć się przed włamaniem. Dajemy możliwość zintegrowania czujek, monitoringu i alarmów, tak aby nikt niepożądany nie miał dostępu do drzwi domu lub mieszkania.

Poznaj rozwiązania TeleOpieki stworzone przez APA

Gdy senior wyjdzie z domu

Dość często mówi się o zagrożeniach domowych, choć równie niebezpiecznie może być już po opuszczeniu mieszkania.

Nawet coś tak zwyczajnego jak robienie zakupów w najbliższym sklepie może być dla kogoś starszego i chorego zgubne w skutkach, zwłaszcza zimą, gdy jest ślisko i mroźno. W takich sytuacjach trzeba zwykle liczyć na troskę i uprzejmość osób postronnych, które udzielą szybkiej pomocy, ale przecież z tym bywa różnie. 

Nasz system umożliwia weryfikowanie i monitorowanie wejść i wyjść. Osoba, która ma dostęp do tych danych, widzi więc, o której godzinie senior wyszedł z domu i jest w stanie zareagować, gdy upłynęło od tego więcej niż kilkadziesiąt minut. 

Istnieje opcja zsynchronizowania oprogramowania z kontaktronami w drzwiach, dzięki czemu wiadomo, czy drzwi zostały zamknięte, czy został przekręcony klucz – to szczególnie przydatna możliwość w kontekście osób dotkniętych demencją lub po prostu tych, którzy mają w zwyczaju zapominać o zabezpieczeniu mieszkania po wyjściu. 

Usprawnienia dla niedowidzących lub niedosłyszących 

W APA mamy na uwadze także osoby, które niedowidzą lub mają osłabiony zmysł słuchu. Dlatego jednym z proponowanych sposobów na wykorzystanie naszego systemu wspomagania osób samotnie mieszkających są komunikaty wizualne i werbalne, zsynchronizowane na przykład z dzwonkiem do drzwi. 

Lokator otrzymuje wówczas informację głosową (w przypadku osób niedowidzących) lub świetlną (w przypadku osób niedosłyszących) o tym, że ktoś z zewnątrz chce wejść do mieszkania. 

Patrząc w przyszłość 

Stale rozwijamy naszą technologię, dlatego z optymizmem patrzymy w przyszłość. Zależy nam na tym, by proponować coraz to nowsze i bardziej oryginalne rozwiązania, które wpiszą się w sprecyzowane oczekiwania osób samotnych, schorowanych i starszych. 

Jedną z naszych potencjalnych funkcjonalności jest rozpoznawanie twarzy w wizjerze. System głosowo poinformuje mieszkańca o tym, że przed drzwiami znajduje się chociażby ktoś z rodziny. 

Jak widać, potencjał jest ogromny i warto mieć to na uwadze uwzględniać zwłaszcza współcześnie, gdy społeczeństwo się starzeje, a nie zawsze jest możliwość całodobowego stacjonarnego wspierania osoby, która tego potrzebuje. Okazuje się, że troska i opieka to coś, co można wdrażać zdalnie, przy wykorzystaniu technologii. 

 

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 1 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również