Serwis korporacyjny
 APA Group  

Lifestyle

Rola asystentów głosowych – trend, który opanował świat 

Znaczenie asystentów głosowych rośnie z roku na rok. Wykonywanie zadań za pomocą komend głosowych sprawdza się już w niemal każdej dziedzinie życia. W świecie, w którym komfort i oszczędność mają ogromne znaczenie, to znaczące ułatwienie. Jednak warto pamiętać, że rola asystentów głosowych jest zdecydowanie większa, a z czasem będzie jeszcze rosła. 
 
Odkąd w urządzeniach marki Apple pojawiła się Siri, sterowanie głosem szybko stało się powszechnie używaną funkcją. W ślad za marką Jobsa poszedł Microsoft, tworząc Cortanę. Dziś możemy wybierać z wielu dostępnych asystentów głosowych takich jak Alexa Amazona, Asystent Google, LG ThinkQ czy Bixby Samsunga. Dzięki poleceniom głosowym łatwo wykonujemy różne zadania na urządzeniach mobilnych, sprawdzamy pogodę i najświeższe newsy, szybko znajdujemy potrzebne pliki czy dane. Od niedawna możemy sterować też funkcjami inteligentnego domu w systemie Vision BMS, korzystając z dedykowanego asystenta głosowego. 
asystentów głosowych

Wizja (praktycznej) przyszłości 

Spike Jonze w jednym ze swoich najważniejszych obrazów, filmie Her,opowiedział historię słodko-gorzkiej relacji człowieka i systemu operacyjnego o nazwie OS. Spoglądając na fabułę z najbardziej powierzchownej perspektywy, oglądamy rozwój emocjonalnego zaangażowania samotnego pisarza w kontakt z asystentką głosową czyli sztuczną inteligencją. W Her jest wszystko, co składa się na miłosny dramat: moment zakochania, sielanka, pierwsze problemy, wielki zawód i w efekcie jeszcze większa samotność. Człowieka, nie maszyny. Czy taki rozwój wydarzeń to prawdopodobna wizja naszej przyszłości? Zdecydowanie nie. Algorytmy asystentów głosowych póki co nie zawierają znanych z psychologii mechanizmów uwodzenia, manipulacji i uzyskiwania emocjonalnej przewagi nad użytkownikami. Asystenci głosowi zaprogramowani są w taki sposób, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby korzystających z systemu osób. Ich zadaniem jest szybkie reagowanie na zapytania, wyszukiwanie informacji i najlepiej dopasowanych do potrzeb rozwiązań oraz zdalne uruchamianie funkcji urządzeń połączonych w ramach Internetu rzeczy. Na przykład w zautomatyzowanym, inteligentnym domu, którego funkcje podlegają nadrzędnemu systemowi operacyjnemu takiemu jak Vision BMS. 
 
Poznaj Vision BMS

Sterowanie głosem to nie tylko wygoda

W sterowaniu głosowym nie chodzi wyłącznie o wygodę porozumiewania się z urządzeniami IoT, chociaż to z pewnością jedna z największych zalet tego wynalazku. Wydając komendy głosowe, możemy szybko reagować na zdarzenia, co może okazać się nieocenione w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia np. gdy użytkownik czuje, że coś złego dzieje się z jego zdrowiem. Jeżeli czujemy, że możemy stracić przytomność, łatwiej będzie nam wydać asystentowi komendę głosową z prośbą o wezwanie pomocy czy powiadomienie bliskiej osoby, niż szukać urządzenia mobilnego i wybierać konkretną funkcję. To dzięki bezpośredniej komunikacji z asystentem osoby chore, niepełnosprawne, starsze, często mające problemy z poruszaniem czy koordynacją ruchową, mogą w łatwy sposób robić rzeczy, które jeszcze niedawno były kompletnie poza ich zasięgiem. Poza tym sterowanie głosem jest funkcjonalnością łatwą w obsłudze, która umożliwia osobom niepełnosprawnym, chorym czy starszym pełne korzystanie z różnych urządzeń i funkcji systemowych. Dzięki sterowaniu głosowemu możemy też zwyczajnie zaoszczędzić czas, który musielibyśmy poświęcić np. na ręczne znalezienie jakiegoś dokumentu w komputerze, kontaktu telefonicznego w smartfonie czy wyszukaniu dopasowanego do preferencji filmu w inteligentnej telewizji. 

Sterowanie funkcjami inteligentnego budynku

Jeszcze niedawno funkcjami inteligentnego budynku można było zarządzać za pomocą aplikacji instalowanej w urządzeniach mobilnych. Wygodnie, o dowolnym czasie, zarówno z poziomu budynku, jak i z każdego miejsca na ziemi. Uruchamianie takich funkcji jak ruch rolet, dostosowanie oświetlenia do wykonywanej czynności czy otwieranie bramy wjazdowej następowało po wybraniu konkretnej komendy w aplikacji. Od niedawna w systemie zarządzającym automatyką budynkową Vision BMS można to robić również za pomocą poleceń głosowych. Takie rozwiązanie daje równe możliwości wszystkim użytkownikom budynku, w tym osobom starszym czy niepełnosprawnym. Dzięki możliwości wydawania poleceń głosowych rośnie nie tylko poczucie komfortu oraz poziom bezpieczeństwa użytkowników, ale cały budynek jest eksploatowany w bardziej efektywny sposób. Stworzony przez APA Group system od początku powstania miał na celu rozwój możliwości ułatwiających korzystanie z funkcji budynku.
 
Dzięki intuicyjności, uniwersalności i skalowalności system Vision BMS potrafi dopasować się do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika obiektu. Co ciekawe, osoby, które korzystają już z systemu, nie muszą podejmować skomplikowanych kroków, by zacząć korzystać z możliwości sterowania głosowego. Nowa funkcja jest integralną częścią systemu Vision BMS i nie wymaga żadnej dodatkowej instalacji. To niezwykle wygodna i unikalna opcja na polskim rynku, z której dotychczasowi użytkownicy systemu mogą korzystać bez problemu.
1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 2 średnia: 4,00 z 5)
Loading...


Zobacz również