Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Rewolucja w sektorze budowlanym – inteligentne i zielone domy

Światowe trendy jednoznacznie pokazują, że nowe technologie i dbałość o środowisko idą ze sobą w parze. Nie inaczej jest w sektorze budowlanym. Jak w tym aspekcie wygląda sytuacja w Polsce? O aktualnych standardach, nowych możliwościach, przyszłości branży oraz o wpływie epidemii koronawirusa na proces zachodzenia zmian w świadomości dyskutowano w ramach 10. edycji PLGBC Green Building Symposium.

Wirtualne spotkanie fachowców

O filarach świadomego i zrównoważonego podejścia do budownictwa i strategii wdrażania nowych technologii rozmawiali w sposób zdalny przedstawiciele największych polskich firm związanych z budownictwem. 

W moderowanej przez Waldemara Niedzielę (Somfy Polska) dyskusji udział wzięli: Marzena Maj ze SMAY (wentylacja), Artur Pollak z APA Group (inteligentna automatyka) oraz Agnieszka Strzemińska z Knauf Insulation.

sektorze budowlanym

„Zrównoważone budownictwo” realnym postulatem?

Jeszcze niedawno branża budowlana zajmowała przedostatnie miejsce w rankingu dotyczącym wdrażania innowacji. Branża oceniana była jako źródło konsumpcji energii oraz jeden z największych emitentów gazów, jednak w ostatnim czasie sytuacja uległa diametralnej zmianie, a przykładem tego jest system zarządzania budynkami (ang. Building Management System) oraz określenie „budynek dodatni energetycznie”, czyli taki, który nie tylko jest w stanie zapewnić energię do swojego funkcjonowania, ale także generuje jej nadwyżkę.

Coraz większe są oczekiwania związane z dekarbonizacją przemysłu, które powodują, że deweloperzy coraz częściej w trakcie projektowania i przygotowywania inwestycji konsultują się z ekologami, dendrologami lub organizacjami typu WWF. 

Światowi liderzy skutecznie wprowadzają certyfikację budynków, stawiając wymagania inwestorom jak i deweloperom. To jest ścieżka, na której jesteśmy – mówi Marzena Maj ze SMAY. Tym samym, branża stawia na proces zrównoważony i bierze na siebie odpowiedzialność środowiskową. Istotną rolę odgrywa świadomość powszechnego wdrażania kolejnych etapów w kierunku zeroemisyjności, co sprawia, że inwestorzy i producenci zmieniają zachowania. Dlatego „zrównoważone budownictwo” stało się realnym postulatem.

sektorze budowlanym

Certyfikacja budynków wielorodzinnych pod kątem wpływu na środowisko?

Nowe technologie wdrażane są także przy tworzeniu budynków mieszkalnych. Agnieszka Strzemińska z Knauf Insulation podkreśla, że przez ostatnie dziesięć lat, odkąd organizowane jest w Polsce PLGBC Green Building Symposium, w branży budowlanej w zakresie zrównoważonego budownictwa wiele się zmieniło. 

Konieczne jest zatem utworzenie stosownej certyfikacji: Jako PLGBC przygotowujemy certyfikat „zielony dom”, który na podstawie dotychczasowych doświadczeń, zaprezentuje możliwości, dzięki którym budynki, osiedla i dzielnice będą mogły być bardziej ekologiczne

Wytyczne, brane pod uwagę przy certyfikacji, to sprawdzone pomysły, a zainteresowanie i oczekiwanie na publikację certyfikatu w branży jest spore. Wspomniany „zielony dom” już wkrótce zostanie zaprezentowany.

sektorze budowlanym

Wentylacja vs. oczyszczacze powietrza, czyli rozwiązanie problemu zamiast walki ze skutkami

Wszyscy mamy ogromny wpływ na to, czym oddychamy: Wentylacja to płuca, dzięki którym możemy właściwie zarządzać jakością powietrza w pomieszczeniach – przekonuje Marzena Maj.  W branży funkcjonują stosowne certyfikaty i drogowskazy wskazujące na to, w jaki sposób zaprojektować instalacje i dostarczać powietrze. Natomiast mniejsza świadomość występuje przy projektowaniu mieszkań i szkół, gdzie łatwo jest przekonać inwestora do zwykłego oczyszczacza powietrza, który nie rozwiązuje problemu. 

Dostrzega się potrzebę dbania o środowisko i liczenia tych oszczędności, gdy widzi się mierzalne efekty, a przecież to, ile powietrza się zużywa, jest wartością niewidzialną. 

Umożliwiają to dopiero nowe technologie, na przykład te proponowane przez APA Group. W tym kontekście pomocna jest na przykład aplikacja, która przelicza ilość zużywanego powietrza. Trzeba uświadomić sobie, że pewna ilość dochodzi do nas, przetwarza się i ucieka. Kiedy domownicy wyjeżdżają rano do pracy, system musi „myśleć” za nich. To on dostosowuje ilość dostarczanego powietrza oraz jego rozprowadzanie w zależności od ilości osób przebywających w pomieszczeniach. 

Świadomość użytkowników przechodzi teraz nie ewolucję, ale rewolucję. Pandemia COVID-19 sprawiła, że użytkownicy zwracają większą uwagę na filtrację powietrza i to, co wdychają w pomieszczeniach – często otwarcie okna nie dostarcza im świeżego powietrza, a wręcz przeciwnie. 

Zastosowanie właściwej wentylacji pozwala nie tylko kontrolować zużycie i jakość powietrza, ale także prowadzi do oszczędzania energii nawet w 30-40%. Przygotowywana przez PLGBC certyfikacja będzie stanowiła istotną pomoc i drogowskaz.

Prawdziwie inteligentny budynek integruje wiele systemów

Aby budynek mieszkalny mógł podejmować słuszne i efektywne decyzje, potrzebuje wystarczającej ilości informacji. 

Artur Pollak, prezes APA Group, która od blisko 20 lat obsługuje światowych gigantów, podkreśla: Od wielu lat edukuję ludzi i zespół z którym pracuję, że technologii nie można traktować wybiórczo.

Na proces wdrażania nowych technologii należy patrzeć szeroko. Zastosowanie w obiekcie nowoczesnego systemu wentylacji, nie oznacza, że staje się on inteligentny. Inteligentny dom to taki, który procesy zarządcze podejmuje w oparciu o kontrole wszystkich systemów –  tak, aby np. system ogrzewania nie funkcjonował w sposób sprzeczny z wentylacją. Poprzez niewłaściwe implementowanie nowoczesnej automatyki budynkowej można zrobić krzywdę zarówno sobie, jak i środowisku.

sektorze budowlanym

Na polskim rynku panuje chaos informacyjny, przez co użytkownicy i sama branża nie wie za czym podążać. Dla inwestorów najważniejszy jest zysk końcowy. Dlatego panele fotowoltaiczne są dla nich zrozumiałe, bo prezentują wysoką stopę zwrotu – twierdzi Pollak. Na rynku deweloperskim wszystko sprowadza się do PUM-u (powierzchni użytkowej mieszkania) i jej ceny za metr, więc zadaniem firm takich jak APA nie jest tłumaczenie sposobu działania technologii, lecz zaprezentowanie jej wpływu na komfort użytkownika oraz obniżenie ponoszonych przez niego kosztów.

Fragmentaryczna inteligencja to złe podejście do implementacji nowych technologii. Zespoły architektów projektują bryły budynków, a branżowe konkretne fragmenty technologii. Rolą takiej firmy jak APA jest powiązanie systemów w sposób nadrzędny i zintegrowanie ich. Budynek musi działać jak człowiek – gdy problem występuje w konkretnym miejscu, to cały system musi się skupić na jego rozwiązaniu. Jest to możliwe, ponieważ zintegrowany układ wie, co jest w danej sytuacji ważne i podejmie działania, które zapobiegną dysfunkcji.  

Technologia ma służyć radości, a nie utrudniać życie użytkownika

Współcześnie człowiek każdego dnia musi podejmować coraz więcej decyzji, dlatego ważne jest, aby technologia “myślała” za użytkownika.

Tworząc w APA kompleksową aplikację, budujemy interfejs, który łączy zarządzanie wszystkimi systemami i jest przyjazny w obsłudze. W ten sposób użytkownik nie musi uczyć się obsługi wielu aplikacji, tylko może korzystać z radości – przekonuje Pollak. Dodał, że to jego firma zajmuje się technologią i dba o to, by była ona bezpieczna, a sam użytkownik nie musi być ekspertem w zakresie nowoczesnych rozwiązań, tylko ich beneficjentem.

Organizator wydarzenia

Organizatorem sympozjum było Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (eng. Polish Green Building Council), które od 12 lat realizuje w Polsce misję radykalnej poprawy projektowania, budowania i użytkowania budynków w Polsce tak, aby zrównoważone budownictwo stało się normą.

Całość rozmowy dostępna jest do obejrzenia poniżej:

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 3 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również