Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Nowoczesne miasto-miejskie usługi z technologią w tle

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest smart city i czemu warto je wdrażać
  • Jakie są przykłady zastosowania nowoczesnych technologii w polskich miastach
  • Jakie są możliwości rozwiązań z zakresu smart i automatyzacji dla największych metropolii

“Smart” wykracza znacznie poza urządzenia elektroniczne codziennego użytku, a nawet poza domy i biurowce. Coraz częściej mówi się o rozwiązaniach mających znacznie szerszy zasięg. Takich, które wpływają na życie setek tysięcy mieszkańców jednocześnie. Czym już teraz cechuje się nowoczesne miasto i jakie są przewidywania na przyszłość? 

Smart city – świadome, oszczędne i bezpieczne korzystanie z miasta 

Smart city to rozwiązania oparte na przepływie danych i automatyzacji, które usprawniają codzienne życie mieszkańców miast. 

Pośrednio przyczyniają się one do bardziej wydajnego zarządzania zasobami i ułatwiają podejmowanie kluczowych decyzji. Pozwalają optymalizować budżet, usprawniają komunikację zbiorową, pomagają nadzorować gospodarkę wodną. Innymi słowy: tworzą spójną, efektywną i pozbawioną chaosu przyszłość. 

W Polsce idea inteligentnego miasta dopiero kiełkuje, ale już teraz widać, że pewne nowinki powoli się przyjmują. A przecież potencjał jest ogromny. W APA Group uważnie przyglądamy się tym przemianom, jednocześnie oferując wartość dodaną w postaci narzędzi smart city.  

nowoczesne miasto

Każdy z nas korzysta dziś z miejskich udogodnień technologicznych 

Być może dla niektórych wizja inteligentnych miast wciąż brzmi jak coś, co realizuje się jedynie w najbardziej nowoczesnych ośrodkach miejskich. Ale fakty są takie, że dziś nawet te małe i średnie miasta wdrażają usługi oparte na modelu smart i na automatyzacji. 

Na przykład na obszarze podlegającym pod ZTM Katowice (cała aglomeracja śląska) funkcjonują na przystankach inteligentne tablice komunikacyjne, które – komunikując się z czujnikami w autobusie danej linii – w czasie rzeczywistym pokazują realny czas pojawienia się danego pojazdu.  

W wielu miejscowościach, na przykład w Gliwicach, instaluje się także inteligentne systemy sygnalizacji świetlnej. Mają one zapewnić szybsze i bardziej bezpieczne poruszanie się po mieście. Składają się m.in. z kamer z czujnikiem ruchu, ze sterowników, detektorów pojazdów, przycisków dla pieszych. Nad całością czuwa natomiast oprogramowanie. 

nowoczesne miasto

Skoro o komunikacji mowa, to mieszkańcy miast mają jednak do wyboru znacznie więcej możliwości: miejskie rowery, hulajnogi elektryczne i skutery na minuty, auta wypożyczane wyłącznie przy użyciu smartfona… Zaktualizowana apka mobilna i naładowana bateria w zasadzie wystarczy do tego, by nie martwić się o dojazd z punktu A do punktu B. 

Nowe technologie nie omijają też miejsc, które do tej pory kojarzyły się tylko z “analogowością”. Miejskie biblioteki coraz częściej, wzorem nowoczesnych centrów informacji naukowej (np. CiNiBA w Katowicach), decydują się na zainstalowanie wrzutni do oddawania książek. Bez angażowania pracownika, o każdej porze dnia i nocy, można wrzucić książkę na taśmę w urządzeniu przypominającym bankomat. Automatycznie odczytuje ono kod kreskowy, a w systemie i na karcie pojawia się informacja, że dana pozycja została zwrócona przez czytelnika. 

Poznaj iPOE - zarządzaj rozsądnie energią elektryczną

Przykładowe rozwiązania z zakresu smart city

Nie trzeba wybiegać daleko w przyszłość, by dostrzec, że technologia zmienia oblicze miasta praktycznie na naszych oczach. W APA Group już teraz, bazując na naszych rozwiązaniach IPOE i Nazca, działamy dla rozwoju aglomeracji. Inteligentne zarządzanie przestrzenią miejską to między innymi:

Wszystko to może brzmieć enigmatycznie, bo co właściwie oznacza “smart oświetlenie” czy “smart kanalizacja”? Otóż są to systemy miejskie oparte na tradycyjnej infrastrukturze, ale wykorzystujące osiągnięcia Internetu rzeczy. Dostosowują się one do aktualnych warunków zewnętrznych, takich jak pora roku, poziom nasłonecznienia, ruch na drogach itd. 

W Warszawie już niebawem będzie wdrożony inteligentny, samouczący się model  zarządzania siecią kanalizacji ogólnospławnej. Ma on zapewnić bezpieczeństwo w czasie ulew, ograniczając ryzyko wystąpienia podtopień. Jak to możliwe? Opiera się to na Real Time Control (RTC), czyli na gromadzeniu i przetwarzaniu w czasie rzeczywistym aktualnych prognoz. Na ich podstawie będzie można wskazać dokładne miejsce i określić przewidywalną intensywność opadów – nawet z dwugodzinnym wyprzedzeniem

Do tego dochodzi jeszcze bardzo przydatna w kontekście miejskich oszczędności opcja inteligentnego zarządzania energią elektryczną. Na przykład oprogramowanie IPOE, opracowane przez APA, wskazuje na te obszary, które szczególnie generują koszty. W ten sposób można śledzić zużycie energetyczne pojedynczych obiektów i całych dzielnic.

Bardzo przydatnym rozwiązaniem z zakresu smart city jest także kontrolowanie i “rozluźnianie” miejskich zatorów drogowych na podstawie systemu inteligentnych kamer, wychwytujących obiekty (samochody) i zbierających dane. Takie technologie już dziś funkcjonują w Singapurze. Bogaty w dane inteligentny system transportowy, z możliwością dostarczania społeczeństwu ostrzeżeń o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym, sprawił, że miasto jest jednym z najmniej zatłoczonych na świecie.

Smart city stoi blisko zrównoważonego rozwoju i walki z  zanieczyszczeniami. I to dosłownie, bo niektóre technologie z tego zakresu sprawdzają się w kontekście zarządzania odpadami. Inteligentne plany już dziś wdrażają takie amerykańskie miasta jak Seattle, Minneapolis oraz Menlo Park. Wśród stosowanych rozwiązań znajdują się czujniki RFID w koszach na śmieci. Powiadamiają one zakład, że w danym momencie potrzebna jest zbiórka. Pomaga to w zwiększeniu wydajności procesów

Przyszłość miasta zależy od technologii? 

Na świecie coraz bardziej akcentuje się potrzebę przemyślanego zarządzania rozproszonymi procesami i zasobami miejskimi. Dla mierzenia efektywności tych działań służy specjalny indeks CIMI, który wskazuje na najbardziej innowacyjne miasta na świecie. Obecnie na najwyższym miejscu znajduje się Londyn, w którym funkcjonuje nawet specjalna platforma z danymi Londyn Datastore.  

W tej otwartej bazie danych znajduje się 700 zróżnicowanych tematycznie zestawów. Ich analiza pozwala na poprawę usług publicznych. Londyński urząd miejski wykorzystuje je do informowania mieszkańców o działaniach politycznych, administracyjnych i kampaniach (np. proekologicznych, w przypadku złej jakości powietrza). Dane mieszkaniowe wykorzystuje się do identyfikowania lokalizacji dla małych deweloperów, modelowania nowych lokalizacji szkolnych i wskazywania terenów zdegradowanych. Z kolei dane demograficzne są sprawdzane z myślą o przewidywaniu wzrostu populacji i modelowania popytu na miejsca w szkołach.  

Jak będzie wyglądać najbliższa przyszłość miast? Na pewno będzie ona oparta na technologii. Francuskie koleje państwowe (SNCF) mają w planach, by do 2023 roku uruchomić system autonomicznych pociągów TGV. Te superszybkie pojazdy szynowe miałyby działać na zasadzie autopilota. Próby w ramach programu Change 2027 są planowane na jesień 2021 roku. 

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 1 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również