Serwis korporacyjny
 APA Group  

City

Jak nowoczesne rozwiązania pomagają służbom medycznym?

Skutki pandemii koronawirusa odczuwamy już na całym globie. I chociaż ludzkość nie pierwszy raz musi zmierzyć się z chorobą zakaźną na tak wielką skalę, to jednak wsparcie ze strony technologii jest bezprecedensowe. Zobaczcie, jak nowoczesne rozwiązania pomagają walczyć z kryzysem w obszarze opieki zdrowotnej. 
 
 
Sztuczna inteligencja, drony, roboty, zaawansowane systemy automatyki budynkowej czy systemy do zarządzania infrastrukturą miejską – wiele rozwiązań technologicznych efektywnie wspiera teraz pracę i codzienne życie miliardów ludzi na całym świecie. W ramach cyklu artykułów wybraliśmy najciekawsze zastosowania technologiczne w 6 najważniejszych obszarach: służbie zdrowia, handlu, przemyśle, szeroko pojętym bezpieczeństwie, domu oraz pracy zdalnej. W każdym z artykułów będziemy prezentować rozwiązania z jednego obszaru. Pierwszy z nich dotyczy służby zdrowia. 
 
nowoczesne rozwiązania

Służba zdrowia

W czasie, gdy Europa notuje bardzo szybki wzrost zachorowań, Chiny wychodzą z kryzysu obronną ręką. W jaki sposób w tak ludnym kraju (prawie 1,4 miliarda mieszkańców) i przy tak dużej liczbie chorych (ponad 80 tys. osób) opanowano sytuację? Oprócz szybkich decyzji o kwarantannie i odpowiedzialności mieszkańców, nieoceniona okazała się być również technologia. Wiele ciekawych rozwiązań pojawia się również w innych krajach. 

Kodowanie kolorami

Chińska sieć nadzoru technologicznego budzi na ogół wiele kontrowersji. Jednak w trudnym czasie okazała się bardzo pomocna. Chiński rząd we współpracy z Alibabą i Tencentem opracował system oceny zdrowia w formie aplikacji na smartfony. Rozwiązanie codzienne śledzi miliony ludzi, przypisując im na podstawie podróży oraz historii medycznej trzy kolory: zielony, żółty i czerwony. Kod kolorystyczny decyduje, czy dana osoba może przebywać w przestrzeni publicznej, czy powinna przejść kwarantannę. W większości miejsc publicznych znajdują się punkty kontrolne, w których sprawdza się kod oraz temperaturę ciała. Z systemu korzysta już ponad 200 chińskich miast, a wkrótce system obejmie cały kraj.  
 
nowoczesne rozwiązania

Wszechstronne roboty

Tam, gdzie potrzeba wytężonej pracy personelu medycznego, roboty świetnie spełniają swoją rolę. Przygotowują posiłki w szpitalach, wyręczają pielęgniarki i salowe w wielu powtarzających się czynnościach, dozują środki do dezynfekcji. W wielu chińskich szpitalach zaawansowane roboty przeprowadzały również diagnostykę i obrazowanie termiczne. Firma Multicopter używa swoich robotów do transportu próbek medycznych. Z kolei uroczy robot Little Peanut dostarcza posiłki na pokładzie lotów z pasażerami, którzy są poddani kwarantannie. 
 
Świetnym rozwiązaniem może pochwalić się również Dania. Firma UVD Robots opracowała mobilne roboty wyposażone w potężne lampy ultrafioletowe C (UVC) emitujące światło ultrafioletowe, które dosłownie niszczy DNA i RNA wszelkich mikrobów, jakie napotka na swojej drodze (99,99% zarazków w kilka minut). Duńskie roboty dzielnie przemierzają szpitalne pomieszczenia i we wcześniej ustalonych punktach wystrzeliwują dezynfekujące wiązki światła. Setki robotów poleciały w ostatnich tygodniach do Chin, gdzie służą ponad 2000 placówkom medycznym. Teraz z pewnością spełnią swoją rolę w Europie. 

Błyskawiczne drony i autonomiczne pojazdy 

Do tej pory te sprytne urządzenia monitorowały teren, pomagały dostarczać paczki o niewielkiej wadze czy filmować landszafty z lotu ptaka. Dziś drony transportują zarówno sprzęt medyczny, jak i próbki pacjentów. Szybki transport za pomocą dronów pozwala oszczędzać czas oraz zapobiega zanieczyszczeniu próbek. Co ciekawe, w Chinach drony latają z plakietkami, na których jest kod QR. Skanując go, można szybko uzyskać lub zarejestrować informacje zdrowotne. 
 
nowoczesne rozwiązania
 
Bardzo przydatne okazują się być również autonomiczne pojazdy. W czasie, gdy służba zdrowia boryka się z brakami kadrowymi oraz problemami z dostawami, autonomiczne pojazdy dostarczają podstawowe towary (leki, artykuły spożywcze). Dla przykładu, platforma pojazdów autonomicznych Apollo (Baidu) połączyła siły ze startupem Neolix, by dostarczać najpotrzebniejsze towary szpitalowi w Pekinie. Z kolei Idriverplus – firma obsługująca elektryczne pojazdy do czyszczenia ulic, udostępniła szpitalom swoje flagowe modele do dezynfekowania.  

Big Data i rozpoznawanie twarzy

Czy jest możliwy zdalny monitoring wirusa? Tak, co więcej w Chinach jest już bardzo zaawansowany. Szeroki dostęp do informacji publicznej pozwolił stworzyć tam tzw. pulpity nawigacyjne, które stale monitorują wirusa w społeczeństwie. Wiele organizacji do monitoringu używa Big Data. Mechanizmy rozpoznawania twarzy i wykrywania temperatury w podczerwieni zostały zainstalowane we wszystkich największych miastach. W walkę z koronawirusem angażują się firmy Ai, takie jak SenseTime i Hanwang Technology, które opracowały specjalną technikę rozpoznawania twarzy. Jak twierdzą jej twórcy, dopracowany mechanizm pozwala rozpoznać nawet osoby zamaskowane.
 
nowoczesne rozwiązania
 
Poza tym Chińczycy używają aplikacji, które monitorują ruch ludzi i sprawdzają, czy kontaktowali się z zarażonymi osobami. Telekomunikacyjna firma China Mobile wysyła SMS-y do państwowych agencji medialnych, informując je o zarażonych osobach. W walce pomagają również kamery CCTV zainstalowane niemal w całym kraju. 

Sztuczna inteligencja w służbie medycyny

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak wielką rolę sztuczna inteligencja pełni w szeroko pojętej opiece zdrowotnej. Zaawansowana analiza danych i modele predykcyjne pozwalają specjalistom lepiej zrozumieć wiele chorób oraz powiązanych z nimi zjawisk społecznych. W czasie pandemii rozwiązania z obszaru AI są nieocenione. 
 
Baidu, chiński gigant internetowy, udostępnił swój algorytm Lineatrfold zespołom walczącym z kryzysem. Eksperci odkryli, że w przeciwieństwie do Eboli, HIV i grypy, Covind-19 ma tylko jednoniciowy RNA, więc jest w stanie szybko mutować. Algorytm Lineatrfold jest znacznie szybszy niż inne algorytmy, które pomagają przewidywać strukturę wirusa.
 
 
Specjaliści Baidu stworzyli również narzędzia do skutecznego monitorowania dużych populacji. Co istotne, zbudowali także system podczerwieni zasilany AI, który może wykryć zmianę temperatury ciała osoby. System jest obecnie używany na stacji kolejowej Qinghe w Pekinie i służy identyfikacji pasażerów zagrożonych koronawirusem. Narzędzie jest w stanie zbadać nawet do 200 osób w ciągu zaledwie minuty bez zakłócania przepływu pasażerów. Dzięki temu wybrane osoby można szybko kierować do odpowiednich placówek medycznych, wykonywać testy, hospitalizować lub zalecać kwarantannę. 
1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 3 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również