Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Jak inteligentny dom obroni cię przed włamaniem

Inteligentne systemy zarządzające budynkami pozwalają nam wpływać na wiele zdarzeń, które dzieją się w domu. Wiele czynności możemy wykonywać zdalnie, z wakacji lub podczas służbowej podróży. A co dzieje się w sytuacji, w której bezpieczeństwo naszego domu jest zagrożone? Czy inteligentny dom może zapobiegać włamaniu? A jeśli już do niego dojdzie, czy pozwoli nam szybko reagować, by minimalizować straty? Odpowiadamy na pytania związane z włamaniami i radzimy jak skutecznie bronić się przed niechcianymi gośćmi podczas naszej nieobecności w domu.

Scenariusz: urlop

Wyobraźmy sobie taką oto sytuację: lada moment wyruszymy na nasze wymarzone, rodzinne wakacje na Dominikanie. Przez ostatnie miesiące przeglądaliśmy katalogi i filmy szczęśliwców, którzy dotarli do tego raju na ziemi przed nami. Skończyliśmy wszystkie projekty w pracy, uzupełniliśmy garderobę, spakowaliśmy walizki. Czy jesteśmy gotowi do drogi? Tak. A czy nasz dom jest w pełni bezpieczny na czas naszego wyjazdu? Sprawdźmy.

Inteligentne systemy zarządzające domami potrafią dać nam sporą dawkę poczucia bezpieczeństwa oraz zdalny wgląd we wszystko, co dzieje się w budynku i wokół niego pod naszą nieobecność. Zanim opuścimy na dłuższy czas smart dom, warto dopilnować, by wszystkie możliwe zabezpieczenia były aktywne. Wszystko zaczyna się od scenariusza, jaki zaplanujemy dla naszego systemu na czas naszej nieobecności. Innowacyjne systemy zarządzające budynkami takie jak Vision BMS pozwalają wybierać spośród gotowych scenariuszy lub ustawiać poszczególne funkcje i planować działania według własnych preferencji. Wybierając scenariusz “urlop” możemy zupełnie spokojnie relaksować się na wymarzonej plaży. Mamy pewność, że system alarmowy działa, większość sprzętów w domu jest wyłączonych, a te, które muszą być zasilane (np. lodówka, akwarium) pracują w trybie oszczędzania energii. Oczywiście w okresie zimowym, kiedy na przykład wracamy z wyprawy na narty, możemy odpowiednio wcześniej przywrócić określone funkcje i uruchomić program “powrót”. Świetnym przykładem jest temperatura, którą podnosimy, by wrócić już do ciepłych pomieszczeń.

inteligentny dom

Skuteczna symulacja obecności

Gdy wyjeżdżamy z domu nikt nie musi wiedzieć, że nie ma nas w środku. A dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, które dają inteligentne systemy, możemy dziś bardzo wiarygodnie “symulować” naszą obecność w pomieszczeniach. Tradycyjny sposób na pozostawienie włączonych świateł w kilku wnętrzach nie zawsze działa na doświadczonych włamywaczy, jednak inteligentne systemy zarządzające budynkiem dają nam kilka świetnych patentów. Sterowanie światłem pozwala na zapalanie ich i wyłączanie w ciągach komunikacyjnych, nie losowo. Dlaczego lepiej wybierać ten sposób? Gdy rzeczywiście jesteśmy w domu, światła zapalają się i gasną zgodnie z kierunkiem naszego przemieszczania pomiędzy pokojami, dlatego ciąg komunikacyjny najlepiej oddaje nasze naturalne zachowania. Losowe sterowanie punktami stworzyłoby wrażenie nielogicznej sekwencji z punktu widzenia obserwatora. Złodziej szybko zorientowałby się, że światłem steruje system.

Innym świetnym sposobem na zaznaczenie obecności w domu jest sterowanie ruchem rolet jak w normalnym trybie naszej obecności we wnętrzach. Podczas naszej nieobecności świetnie sprawdzą się też inne symulacje wykorzystujące włączanie i wyłączanie różnych odbiorników w pseudo sekwencjach opartych o rozmieszczenie i wzajemne zależności, jakie łączą wybrane punkty w naszej instalacji. Potencjalny złodziej musiałby spędzić długie godziny na obserwowaniu budynku, by móc jednoznacznie stwierdzić, że nikogo nie ma w środku.

inteligentny dom

Wróg u bram

Załóżmy, że wprawny złodziej zorientował się już, że w domu od dłuższego czasu nikt nie przebywa. Udało mu się wejść na posesję, ale nie włamał się jeszcze do środka. Co robić? Systemy Vision BMS mają w swojej ofercie zaawansowany system alarmowy oraz opcje ochrony wizyjnej, która kontroluje wszystkie ruchy wokół domu za pomocą czujników i kamer w strategicznych punktach domu i posesji. Często są wśród nich również kamery na podczerwień, które pozwalają na wyraźną transmisję obrazu nawet w zupełnej ciemności.

Jeśli kamery uzupełniają dodatkowo czujniki ruchu – mamy pełen wgląd we wszystko, co dzieje się wokół domu i we wnętrzu. Oczywiście najnowsze rozwiązania nie wymagają od nas nieustannego śledzenia obrazu podczas wypoczynku na plaży. Gdy czujnik wychwyci ruch, natychmiast wysyła sms z powiadomieniem do użytkownika. Wtedy sięgamy po komputer i voilà! Mamy agresora jak na dłoni. Możemy natychmiast wezwać policję czy skontaktować się z sąsiadami, by zapobiec wejściu złodzieja do domu. W takiej sytuacji możemy też uruchomić zraszacze ogrodowe, przed którymi intruz będzie chciał uciec.

Warto pamiętać, że obraz rejestrowany przez kamery jest automatycznie zapisywany i może posłużyć jako wiarygodny dowód w sprawie, gdyby doszło do przestępstwa. Innym skutecznym sposobem na odstraszanie intruza jest nietypowe użycie zewnętrznego oświetlenia. Jeśli złodziej nie zdążył wejść do środka możemy uruchomić tryb silnego pulsowania światła. Taki zabieg nie tylko go odstraszy, ale także zwróci uwagę sąsiadów lub przechodniów, że coś jest nie tak.

inteligentny dom

Złodziej w domu

Intruzowi udało się włamać do domu, a system dał nam o tym znać. Co robić? Sprawdzamy obraz z kamer i wzywamy policję – to najważniejszy krok. Inteligentne systemy zarządzające budynkami dają nam też szereg możliwości, które możemy wykorzystać zdalnie. Jedną z nich jest możliwość uruchomienia głośnej muzyki lub użycie syntezatora mowy. Ten ostatni może okazać się strzałem w dziesiątkę, kiedy głośno poinformujemy intruza o wezwaniu policji lub wykorzystamy dźwięk szczekającego psa. Nawet jeśli naszego domu nie broni w rzeczywistości rosły amstaf, sam dźwięk rozwścieczonego zwierzęcia może skutecznie zniechęcić złodzieja do kradzieży. A co w sytuacji, gdy sprytny włamywacz odetnie zasilanie? System daje rozwiązanie również na taką ewentualność. Kiedy wyposażymy system w UPS, nawet po odcięciu prądu otrzymamy powiadomienie o zajściu. Będziemy mogli zgłosić sprawę i poprosić o zweryfikowanie sytuacji.

Jak widać, nowoczesne systemy zarządzające budynkami nie bez kozery nazywane są inteligentnymi. Można odnieść wrażenie, że technologia już nie tylko ułatwia nam życie, ale także chroni nasze bezpieczeństwo.

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 2 średnia: 4,00 z 5)
Loading...


Zobacz również