Serwis korporacyjny
 APA Group  

Big data

Czym są systemy zarządzania budynkami BMS?

Podniesienie komfortu i bezpieczeństwa użytkowników danego budynku to główne cele idei smart. System BMS (Building management system) pozwala zintegrować wszystkie instalacje, z jakimi związana jest inteligentna automatyka, na której zastosowanie bardziej chętnie decyduje się coraz większa liczba osób – zarówno właściciele firm, jak i osoby prywatne. Jak więc dokładnie działa system zarządzania budynkiem BMS i dlaczego warto go wdrożyć?

Nowoczesne instalacje elektryczne typu SMART

Nieustannie rozwijające się technologie pozwalają nam korzystać w swoich domach lub budynkach firmowych z wielu wygodnych rozwiązań. Automatyka budynkowa umożliwia kontrolowanie takich parametrów jak temperatura powietrza. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, przy których wyborze pomoże Ci APA Group można też w łatwy sposób zarządzać oświetleniem czy nawet otwieraniem i zamykaniem drzwi. W tym celu można zaprogramować nawet stałe sekwencje. Wszystko to można robić za pomocą aplikacji. Jednak by proces ten w pełni zoptymalizować, warto skorzystać z możliwości, jakie dają inteligentne systemy zarządzania budynkiem BMS. Pora więc zadać sobie pytanie – co to jest?

Co to jest system sterowania budynkiem BMS?

System zarządzania budynkiem BMS, czyli Building Management System to instalacja usprawniająca automatyczne sterowanie inteligentnymi urządzeniami w budynku. Do zadań systemu BMS należy integrowanie wszystkich instalacji znajdujących się w danym budynku. Dzięki temu w łatwy sposób, dzięki odpowiednim pomiarom, system jest w stanie powiadomić Cię o wykryciu ewentualnego problemu. Automatyka budynkowa BMS umożliwia także sterowanie energią elektryczną, co sprawia, że zarządzanie danym obiektem może być bardziej oszczędne.

BMS – jak działa zintegrowany system sterowania?

Wytłumaczyliśmy już, co to system BMS, pora więc wyjaśnić jak taka instalacja działa. Automatyka budynkowa BMS zaprojektowana jest w taki sposób, żeby serwer centralny był połączony przewodowo lub bezprzewodowo ze sterownikami. One podłączone są już bezpośrednio do urządzeń, których pracę mają nadzorować. Inteligentne systemy zarządzania budynkiem umożliwiają więc współpracę z takimi systemami jak:

  • system alarmowy,
  • system przeciwpożarowy,
  • kontrola dostępu,
  • instalacja elektryczna.

Na czym polega sterowanie systemem BMS?

Jeśli interesuje Cię system BMS, warto na samym wstępie dowiedzieć się także tego, jak można nim sterować. W przeważającym zakresie jest to robione automatycznie, jednak wymaga częściowego udziału człowieka – właściciela budynku lub osoby zarządzającej.

W zależności od potrzeb, instalacja BMS pozwala zarządzać pojedynczymi urządzeniami, ich grupą (np. elektroniką znajdującą się w jednym obwodzie) lub całym systemem – np. w celu zgaszenia wszystkich świateł. Inteligentny system zarządzania budynkiem umożliwia też tworzenie gotowych scenariuszy. W zależności od zmieniających się parametrów automatycznie może zostać zmienione światło lub temperatura. Istnieje możliwość zaplanowania tego, by dane sekwencje powtarzały się codziennie o tej samej porze. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o tym, by robić to samodzielnie.

Skoro wiadomo jak działa BMS i na czym polega sterowanie nim, warto jeszcze wyjaśnić, w jaki sposób to robić. Możliwości jest kilka – systemem BMS można zarządzać za pośrednictwem komputera lub urządzeń mobilnych takich jak smartfon czy tablet. By ułatwić sobie pracę możesz też zdecydować się na zainstalowanie naściennych paneli dotykowych, które jeszcze bardziej usprawnią ten proces.

Obszary do zarządzania mechanizmem struktury

W zakres obszarów, którymi można zarządzać za pośrednictwem systemu BMS wchodzi:

  • podtrzymywanie zasilania oraz zarządzania przepływem energii,
  • dozór systemami podnoszącymi komfort.

Warto wyjaśnić, jakie elementy się na nie składają.

Podtrzymanie zasilania oraz zarządzania przepływem energii

Obszar związany z podtrzymaniem zasilania i zarządzania przepływem energii powiązany jest z wszelkim okablowaniem i węzłami instalacyjnymi, ale też zabezpieczeniami, systemami zasilania awaryjnego oraz oświetleniem i monitoringiem. Instalacja BMS pozwala skutecznie zarządzać właśnie tymi systemami.

Dozór systemami podnoszącymi komfort

System BMS wspomaga także systemy podnoszące komfort, do których zaliczamy m.in.obsługę audio i wideo, kontrolowanie układów podłogowych, działanie klimatyzatorów i wentylacji oraz ogrzewania, a nawet dozorowanie parkingu.

Zalety inteligentnych budynków

Wykorzystanie inteligentnej technologii umożliwia zarządzanie budynkiem w sposób umiejętny, ale system BMS pozwala te działania zintegrować i jeszcze bardziej usprawnić cały proces. System zarządzania budynkiem BMS jest korzystny ze względu na kilka czynników. Przede wszystkim wpływa na podniesienie komfortu. Dzięki instalacji BMS można właściwie zupełnie odejść od ręcznego sprawdzania większości parametrów i ustawień. Urządzenia związane z klimatyzacją czy ogrzewaniem wystarczy zaprogramować tak, by działały na odpowiednią temperaturę. W podobny sposób jesteś w stanie zarządzać także oświetleniem. 

Możliwość kontrolowania wszystkich parametrów i urządzeń podłączonych systemu BMS wpływa także na zwiększenie bezpieczeństwa osób, które przebywają w budynku. W razie jakichkolwiek problemów związanych z instalacją elektryczną system odpowiednio zareaguje, a osoba nim zarządzająca zostanie o tym niezwłocznie powiadomiona. 

Istotną zaletą są także oszczędności, jakie można poczynić między innymi przez to, że system BMS umożliwia kontrolowanie zużycia energii i innych mediów. Zoptymalizowana jest także praca większości urządzeń. Rozwiązanie to jest również ekologiczne.

System BMS pozwala zarządzać inteligentną automatyką w całym budynku. Inteligentne systemy zarządzania budynkiem to inwestycja, na którą warto się zdecydować tworząc smart office oraz inne funkcjonalne przestrzenie. Jeśli interesują Cię właśnie takie rozwiązania, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem. Wspólnie z APA Group stworzysz miejsce przyszłości.
 

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...


Zobacz również