Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Automatyzacja budynków a zmniejszanie emisji CO2

Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego automatyzacja budynków ma wpływ na środowisko naturalne. 
  • W jaki sposób systemy automatyki i inteligentnego zarządzania zasobami budynku ograniczają emisję CO2.
  • Jak rozwijają się dziś nowoczesne rozwiązania z zakresu automatyzacji budynkowej.

Trzeba to powiedzieć jasno: nie mamy planety “B”. Musimy coraz rozsądniej dysponować zasobami i stawiać na takie rozwiązania, które będą zmniejszać emisję CO2 do atmosfery. Te założenia idealnie łączą się z rozwojem technologicznym. Bo coś takiego jak automatyzacja budynków przynosi nie tylko sporo oszczędności, ale też sprzyja środowisku.

75 procent. Tyle prądu zużyto na początku 2018 roku z “zapasów”, które miały wystarczyć na kolejne 12 lat, czyli do 2030 roku. To dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA)

Zapotrzebowanie na energię wciąż wzrasta, bo planeta coraz bardziej się zaludnia i cywilizuje. Z roku na rok pojawiają się nowe urządzenia i systemy, które nie zawsze kontroluje się pod kątem zużycia. Poza tym nie każda technologia wykorzystywana jest w mądry sposób. Ten problem dostrzegają największe marki i firmy stawiające na innowacje. Próbują opracować takie rozwiązania, które będą zwiększały efektywność zużycia energii. I zarazem obniżały emisję CO2.

Do takiego podejścia zachęcają międzynarodowe instytucje. Między innymi UE, która wprowadziła Dyrektywę Budowlana Wydajności Energetycznej (EPBD). Jej założenia są bardzo wyraźne: chodzi o poprawę efektywności energetycznej budynków w zakresie projektowania, instalacji i kontroli ogrzewania, oświetlenia, chłodzenia, wentylacji i wielu innych

Co można robić, by ograniczyć zużycie energetyczne w budynkach? 

Automatyka smart, sprzężona z kompleksową modernizacją budynków, to niezawodna droga do tego, by zmniejszyć straty środowiskowe i koszty. 

Tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Berkeley i mówią o konkretnych liczbach: jeśli do 2050 roku o połowę zmniejszy się zużycie energii generowane przez budynki, to ilość wytwarzanego dwutlenku węgla spadnie nawet o 80%!  

Dużą rolę odegrają:

  • energooszczędne technologie budowlane,
  • rozwiązania przeznaczone do elektryfikacji systemów budowlanych,
  • automatyzacja, tzn. nowe rozwiązania ukierunkowane na działanie budynku i na jego obsługiwanie.

Skupmy się na tym ostatnim. Nowoczesne oprogramowanie budynkowe optymalizuje zarządzanie energią, sprzyja komfortowi życia i pracy i przyczynia się do zmniejszonego śladu węglowego. Co ważne, takie technologie pozwalają kontrolować zarządzanie energią i funkcjonalnością w czasie rzeczywistym. Dotyczy to zarówno oświetlenia, ogrzewania, klimatyzowania, jak i pozostałych mniejszych układów.

W APA od lat rozwijamy takie rozwiązania, wychodząc z ofertą BMS, czyli inteligentnego systemu zarządzania budynkiem (dla klientów biznesowych) oraz smart home (dla klientów indywidualnych). 

Wszystko wskazuje na to, że wspomniany trend będzie się rozwijać. Jak wynika z raportu International Data Corporation (IDC) „Worldwide Quarterly Smart Home Device Tracker”, w trzecim kwartale 2021 r. światowy rynek inteligentnych urządzeń domowych wzrósł o 10,3% rok do roku. Z kolei dane Grand View Research pokazują, że globalny rynek systemów BMS będzie rósł średnio co roku o ponad 6%, przekraczając w 2025 roku wartość 7,6 mld dolarów.

Oszczędności są realne. Te finansowe i środowiskowe 

Technologie automatyzacji budynków (BAT) i systemy zarządzania energią (BMS) przynoszą realne oszczędności, a poza tym przyczyniają się do czystszego środowiska. Mowa o sporych wartościach, bo szacuje się, że budownictwo odpowiada za około  40% finalnego wykorzystania energii

W najbardziej optymistycznej wersji, do 2028 r. oszczędności wyniosą 22% całkowitego zużycia energii w budynkach. To skłania do przemyśleń. 

 

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 2 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również