Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

60+ – rozwiązania technologiczne dla osób starszych. 

O nowoczesnych technologiach sporo mówi się w kontekście względnie młodych użytkowników. Innowacyjne rozwiązania mają usprawniać ich życie w domu, pracy, czy w podróży. A gdzie w technologicznym świecie jest miejsce dla osób starszych? APA Group postanowiła nawiązać współpracę z Fundacją Laboratorium Architektury 60+, by nie tylko odpowiedzieć na to pytanie, ale też wspierać jej działania w zakresie wiedzy i rozwiązań technologicznych dla osób starszych. 
 
Kto jest odbiorcą technologii? Kogo najbardziej fascynują nowinki, a kto trzyma bezpieczny dystans? Komu obsługa nowoczesnych urządzeń sprawia frajdę, a dla kogo jest jednym z trudniejszych zadań? Nietrudno odpowiedzieć sobie na te pytania. Powszechnie uważa się, że to, w jaki sposób odbieramy technologię i z niej korzystamy w dużej mierze zależy od naszego wieku. A sprawa wygląda nieco inaczej – to, kto i w jaki sposób korzysta z technologii, w ogromnym stopniu zależy od twórców innowacji oraz osób, od których wychodzą różnorodne inicjatywy na rzecz poprawy codzienności starszej części społeczeństwa. Myślenie o osobach starszych w kontekście technologii często sprowadza się do obszaru opieki czy medycyny, a przecież pole do wykorzystania technologii w życiu seniorów jest zdecydowanie większe. Razem z LAB 60+ będziemy starali się odkrywać możliwości, które pozwolą seniorom lepiej rozumieć technologię i w pełni z niej korzystać.

Inicjatywa LAB 60+

Misją Fundacji Laboratorium Architektury 60+ jest stworzenie wysokiej jakości warunków życia w polskich miastach, budynkach oraz wnętrzach, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób powyżej 60. roku życia. LAB 60+ to pierwsza w Polsce pracownia zajmująca się innowacyjnym podejściem do planowania i projektowania dla starzejącego się społeczeństwa. Wspiera działania samorządów, deweloperów, pracowni architektonicznych oraz wszystkich innych podmiotów, które myślą o stworzeniu przyjaznego środowiska życia osobom starszym. Fundacja ściśle współpracuje z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej, a tematyka projektowania przestrzeni dla seniorów w różnych skalach i formatach jest wyjątkowo bliska jej członkom. 
 
Ostatnio Fundacja Laboratorium Architektury 60+ intensywnie pracuje nad projektami, w których inwestorzy coraz częściej pytają o możliwości zastosowania nowoczesnych technologii. W związku z tym potrzebny jest partner, który będzie merytorycznie wspierał inicjatywy LAB 60+, a także umożliwi połączenie pomysłów z zastosowaniem konkretnych rozwiązań technologicznych. APA Group ze swoim zapleczem specjalistycznym, innowacyjnymi projektami i nowoczesnymi systemami zarządzającymi automatyką budynkową jest partnerem na miarę tych potrzeb.  

Współpraca APA Group i LAB 60+

Kompetencje APA Group i Fundacji Laboratorium Architektury 60+ mogą uzupełniać się na wielu interesujących polach. Jednym z zadań kooperacji będzie rozpoznawanie potrzeb osób starszych oraz ich opiekunów w zakresie nowych technologii. Specjaliści APA Group będą doradzali w temacie tworzenia inteligentnych przestrzeni dla seniorów oraz jak najlepszego dopasowania funkcji do ich realnych potrzeb i codziennych wyzwań. Poza tym współpraca między stronami odbywać się będzie również na polu naukowym. Pomysłodawcy oraz założyciele fundacji wywodzą się z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej i aktualnie pracują nad podręcznikiem akademickim Projektowanie z perspektywą 60+. Informacje o zastosowaniu nowych technologii w budynkach i we wnętrzach dedykowanych osobom starszym będą ważnym elementem publikacji. 
 
APA Group może wspierać działania Fundacji również przez swój udział w konferencjach czy seminariach, na których promowane są nowe technologie w kontekście starszych użytkowników. Ciekawym rozwiązaniem będzie też wykorzystanie przestrzeni gliwickiego showroomu APA Black House, dzięki któremu studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej będą mogli poznać nowoczesne rozwiązania w praktyce. 

Jak technologia pomaga seniorom? 

W tworzeniu innowacyjnych rozwiązań ważne jest pełne zrozumienia podejście do wszystkich potencjalnych użytkowników, w tym również seniorów. APA Group, tworząc swój flagowy system Vision BMS, dba o to, by jego funkcjonalności odpowiadały realnym potrzebom użytkowników w każdym wieku oraz by obsługa urządzeń w inteligentnym domu była prosta także dla osób starszych. 
Poznaj Vision BMS
 
Technologia może dziś w kompleksowy sposób dbać o zdrowie i bezpieczeństwo seniorów, co pokazują najciekawsze rozwiązania w inteligentnych systemach takich jak Vision BMS. Osobom mającym problemy z pamięcią system może zaproponować ulubiony napój, przypominać o zażyciu lekarstw czy wykonaniu ważnego telefonu. Jeśli technologia pozwala na gromadzenie danych na podstawie obrazu z kamery, możliwe jest także zweryfikowanie, czy dana osoba nie siedzi za długo w jednym miejscu bez ruchu. Dzięki temu system może zachęcić taką osobę do wyjścia na spacer lub – jeśli sytuacja na to wskazuje – wysyłać do innych użytkowników powiadomienia o potencjalnym zagrożeniu zdrowia, a nawet życia.
 
W codziennym dbaniu o zdrowie seniorów doskonałym rozwiązaniem są bransoletki monitorujące różne parametry  np. ciśnienie i puls. Dzięki nim starsza osoba zawsze wie, czy jej parametry są w normie, czy powinna zażyć lek lub zgłosić się po pomoc. Inteligentne czujniki oraz optyczne jednostki rozpoznawania twarzy potrafią z kolei wykrywać wzorce jedzenia i picia. Jeśli zaprogramujemy konkretne godziny, w których dana osoba powinna jeść posiłki, system będzie wiedział, kiedy wysłać przypomnienie o porze jedzenia. 
W kontekście poprawy warunków życia osób starszych można wykorzystać również sztuczną inteligencję oraz uczenie maszynowe. Doskonałymi asystentami osób starszych są dziś roboty, które oferują wsparcie poznawcze, wysyłają przypomnienia czy sugestie pomocne w prowadzeniu zdrowego i aktywnego życia społecznego. Robot, monitorując zachowanie użytkowników, może nauczyć się z nimi rozmawiać. W ten sposób przekazuje im ważne informacje za pośrednictwem interfejsu ekranu dotykowego. Wyobraźmy sobie sytuację, w której osoba starsza otrzymuje np. takie pytania i sugestie: „Czy czujesz się głodny?”„Hej, nie zapomnij wziąć tabletek w niebieskim pudełku” lub „Może zadzwonisz dziś do swojego przyjaciela?”. Ten skuteczny mechanizm pilnujący zdrowych nawyków, pór zażywania leków czy poziomu dziennej aktywności seniora, w przyszłości może pełnić również rolę towarzysza dla osób samotnych lub niezdolnych do wychodzenia z domu. 
 
Osoby słabosłyszące mogą za to korzystać z opcji migania światłami np. kiedy ktoś dzwoni do drzwi lub jakieś urządzenie kończy swoją pracę. Oprócz powiadomień wysyłanym bliskim czy opiekunom osób starszych system potrafi przesłać również powiadomienia głosowe dotyczące różnych akcji w przestrzeni budynku. Informuje seniora np. o niezamkniętych drzwiach lub oknach. Część funkcji inteligentnej przestrzeni jesteśmy w stanie zaprojektować tak, by osoba starsza nie musiała się nimi zajmować. Dobrym przykładem jest też automatyczne gaszenie świateł o ustalonej godzinie. 
 
Wraz z postępem technologicznym, rozwija się również społeczna odpowiedzialność producentów i specjalistów w zakresie dopasowania urządzeń do potrzeb różnych grup wiekowych. Dobrze, że istnieją inicjatywy, które myślą o technologii w kontekście potrzeb całego społeczeństwa. 
1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 3 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również