Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Architektura, a świat technologii – jak połączyć dwa odległe światy?

Architektura i nowoczesna technologia to tylko z pozoru dwa oddalone od siebie obszary. Projektując jednorodzinny dom, potężny biurowiec, szkołę czy muzeum, zarówno architekt, jak i ekspert automatyki mają na względzie przede wszystkim potrzeby przyszłych użytkowników obiektu. To wspólny mianownik, który architektom pozwala lepiej rozumieć technologię oraz uwzględniać ją już na wczesnym etapie projektowania budynku. 

Nowoczesne rozwiązania technologiczne śmiało wkraczają w każdy obszar związany z budownictwem. Technologia pozwala nie tylko tworzyć nowoczesne konstrukcje budynków czy zaawansowane instalacje, ale pomaga też skutecznie optymalizować koszty eksploatacji, a także dbać o bezpieczeństwo i komfort użytkowników. Rozwój technologii w przestrzeni budownictwa prędzej czy później doprowadzi do jej standaryzacji, dlatego tak ważne jest, by specjaliści różnych dziedzin budowali swoją wiedzę z zakresu rozwiązań smart building i wykorzystywali ją w tworzeniu nowych obiektów. Niezwykle ważny w całym procesie jest architekt, bo to on, we współpracy z inwestorem, zaczyna realizować wizję nowego budynku. Architekt może sugerować i uwzględniać rozwiązania technologiczne już na etapie projektu, dzięki czemu budynek staje się w pełni funkcjonalny, bezpieczny i komfortowy zanim jeszcze powstanie.

Liczy się (nie) tylko bryła

W powszechnej świadomości architekt funkcjonuje jako specjalista, który odpowiada za projektowanie pięknej bryły i układu wnętrz. A przecież jego zadaniem jest przede wszystkim zaprojektowanie budynku, który jak najlepiej spełni swoją funkcję, by przyszli użytkownicy mogli czuć się w nim dobrze.  Architekt to nie tylko wizjoner, który w ramach określonych potrzeb inwestora rysuje wizję obiektu. Architekt to specjalista z dziedziny inżynierii lecz także psycholog, który powinien przewidzieć zależności, które obiekt powinien spełniać w połączeniu z użytkownikiem. Architekt to inżynier, który wie nie tylko jak należy, ale przede wszystkim jak warto projektować i łączyć wszystkie elementu inwestycji takie jak konstrukcja, instalacja, automatyka w jeden świetnie działający organizm – mówi Agnieszka Olejarz-Telega, account manager w APA Group, z zawodu również architekt. 

W obecnym czasie to bardzo ważne, by architekt uwzględniał wiele elementów, bez których budynek nie jest w pełni funkcjonalny: jego przeznaczenie, docelowe rozmiary, układ pomieszczeń, sytuację użytkowników, kontekst przestrzeni, w jakiej powstaje, ale też całą infrastrukturę, a w tym wykorzystanie technologii. Żeby dobrze zaplanować technologiczne rozwiązania w budynku i odpowiednio osadzić je w kontekście użytkowników, potrzebna jest świadomość w tym zakresie. – Kiedy rozmawiam z architektami i opowiadam im o rozwiązaniach inteligentnej automatyki budynkowej, 90% z nich przyznaje, że chociaż wiedzą o istnieniu systemów zarządzających obiektami, nie zdają sobie sprawy z możliwości, jakie dają takie technologie oraz co istotne, w jak szerokim obszarze można je wykorzystać w architekturze – dodaje Agnieszka Olejarz-Telega. 

Ułatwienie życia, nie kaprys

W rozmowach architektów z inwestorami technologia pojawia się zdecydowanie zbyt rzadko. Oprócz braku wystarczającej wiedzy, powodem takiej sytuacji jest strach klientów przed innowacyjnymi rozwiązaniami, które często kojarzone są z kosztowną fanaberią, a nie z inwestycją w pełną kontrolę, bezpieczeństwo oraz komfort użytkowników obiektu. A przecież automatyka budynkowa w swoim założeniu ma ułatwiać życie, a nie je utrudniać. Nie chodzi o to, by na etapie projektu naszpikować budynek nowoczesnymi funkcjami, które w przyszłości niekoniecznie przydadzą się użytkownikom. Na wczesnym etapie planowania inwestycji zadaniem architekta jest uświadomienie inwestorowi, że technologia może pełnić w jego budynku wiele przydatnych funkcji.

Z jednej strony funkcje działające na przykład pod systemem Vision BMS pozwalają zbudować bardzo komfortowe warunki dla użytkowników (kontrola jakości powietrza, automatyczne dostosowanie temperatury, sterowanie oświetleniem czy dźwiękiem). Z drugiej strony technologia pozwala dziś bardzo skutecznie optymalizować koszty eksploatacji budynku, monitorując zużycie energii czy informując o zagrożeniach. Poza tym automatyka budynkowa dba o bezpieczeństwo użytkowników, na przykład czuwając nad zdrowiem i życiem pracowników w zakładach produkcyjnych. – Nie każdy budynek musi być naszpikowany nowoczesnymi technologiami ale na pewno warto aby był wyposażony w elementy rozwiązań BMS dopasowane do potrzeb użytkowników. Optymalnie dopasowana do potrzeb technologia jest niezastąpiona np. w miejscu pracy, gdzie sterowanie jakością powietrza, rejestracja czasu pracy pracowników, monitoring energii czy szeroko pojęta biometryka wpływają na poziom komfortu i bezpieczeństwa ludzi – mówi Agnieszka Olejarz-Telega. 

Rozmowy, spotkania, edukacja

Jak w takim razie zaangażować architektów w dialog na temat rozwiązań technologicznych? Zdaniem Agnieszki Olejarz-Telega w tym zakresie ogromne znaczenie mają różne formy edukacji oraz budowanie wiedzy o sposobach wykorzystania inteligentnej automatyki budynkowej w architekturze poprzez np. branżowe eventy – takie jak min. Smart Architecture Event organizowanych w siedzibie APA Group w Gliwicach lub organizowane dla architektów branżowe spotkania np. ARCH_event-y gdzie pod szyldem spotkania goście oraz uczestnicy rozmawiać mogą na tematy związane z obszarem działalności zawodowej architektów w tym o nowoczesnej technologii w ich życiu zawodowym. Wśród gości i uczestników najczęściej znajdują się topowe biura projektowe, znani architekci z kraju i ze świata, którzy mają na koncie nowoczesne, nieraz pionierskie realizacje. 

Branżowe spotkania inspirują środowisko różnych specjalistów do rozmów o przyszłości oraz do rozwijania swoich kompetencji. Tego typu wydarzenia skupiają nie tylko architektów, ale też firmy oferujące różne rozwiązania technologiczne, klientów indywidualnych oraz inwestorów szukających inspiracji dla swoich przyszłych projektów. Spotkania branżowe jak ARCH_event funkcjonują zawsze na zasadach win-win. Dzięki uczestnictwie w prelekcjach i dyskusjach architekci zyskują wiedzę o nowościach technologicznych oraz nawiązują kontakty z firmami partnerskimi, które mają okazję zaprezentować tam też swoje usługi. Wzbogacają w ten sposób swoją pracę, rozwijając kompetencje i zyskując kontakty do specjalistów, z którymi mogą konsultować kolejne projekty. Z kolei inwestorzy poznają biura architektów i firmy partnerskie oferujące innowacyjne rozwiązania oraz kompleksowe wsparcie swoich ekspertów. Firmy partnerskie podczas takich eventów mogą zainteresować swoją ofertą zarówno inwestorów, jak i architektów. To korzyści, które mają ogromny wpływ na rozwój całej branży budowlanej. 

Sukces zaczyna się od współpracy 

Skutecznym sposobem na upowszechnienie nowoczesnych rozwiązań z zakresu inteligentnego budownictwa zarówno wśród architektów, inwestorów, jak i klientów indywidualnych jest bezpośrednia współpraca z firmami oferującymi innowacyjne rozwiązania w zakresie automatyki budynkowej jak APA Group. – Klucz do sukcesu leży we współpracy firm technologicznych z biurami architektonicznymi. Dziś standardem w rozmowach dotyczących budynku jest to, dla kogo jest przeznaczony, jaką będzie miał konstrukcję, w jakie instalacje i urządzenia będzie wyposażony oraz jak będzie wyglądał. Chciałabym, żeby w niedalekiej przyszłości standardem stał się również BMS dopasowany do potrzeb użytkowników. Środowisko architektów powinno wiedzieć, że z inteligentnej technologii można korzystać w sposób skuteczny, niezależnie od tego, czy automatyka budynkowa ma dotyczyć małego czy dużego obiektu. Tak jak klimatyzacja stała się standardem w samochodach, tak automatyka budynkowa wkroczy niedługo w powszechne rozmowy o inwestycjach i będzie stanowiła jej integralną część – przewiduje Agnieszka Olejarz-Telega. Dzięki ścisłej współpracy architektów i firm oferujących inteligentne rozwiązania dla budynków najwięcej zyskują inwestorzy. Otrzymują świetnie przygotowaną ofertę oraz kompleksowe wsparcie wielu specjalistów. Takie połączenie sił w efekcie pozwala tworzyć nowoczesne oraz w pełni funkcjonalne budynki na miarę czasu i potrzeb użytkowników. 

Artykuł powstał na podstawie wywiadu z Agnieszką Olejarz-Telega, Architect Account Manager w ApaGroup.

 

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 2 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również