Serwis korporacyjny
 APA Group  

Smart dom

15 najczęściej zadawanych pytań dotyczących smart domów

Dom, w którym możemy łatwo sterować różnymi funkcjami za pomocą poleceń głosowych lub urządzeń mobilnych, nie jest już melodią przyszłości, a coraz bardziej dostępną i korzystną opcją. I chociaż o inteligentnych rozwiązaniach z zakresu automatyki budynkowej mówi się coraz więcej, wciąż istnieje szereg pytań i wątpliwości, które mają potencjalni właściciele smart domów. Odpowiadamy na te, które pojawiają się najczęściej. 
 
Decyzja o budowie inteligentnego domu wymaga solidnego przygotowania. Poza kwestiami typowo technicznymi, warto wiedzieć, jakie smart rozwiązania są dostępne na rynku, w jaki sposób działają, a także które z nich będą najlepiej pasowały do indywidualnych potrzeb przyszłych domowników. Dzięki temu inteligentny dom stanie się maksymalnie komfortowy, a jego funkcje ułatwią naszą codzienność i pozwolą zaoszczędzić energię. 
 
smart domów

1. Co to jest inteligentny dom? 

 
Na inteligentny dom (nazywany też smart domem) składają się tradycyjne instalacje obecne w każdym domu, takie jak: ogrzewanie, oświetlenie, rolety czy system alarmowy. Elementem, który wyróżnia taką inwestycję i czyni dom “inteligentnym” jest integracja (połączenie) tych urządzeń, która umożliwia przesyłanie między nimi informacji. To z kolei daje domownikom nowe, dotychczas niedostępne możliwości.
 
W skrócie można więc powiedzieć, że inteligentny dom to połączenie tradycyjnych instalacji obecnych w każdym domu, w jeden spójnie działający, zautomatyzowany system. Powoduje to, że urządzenia mogą się ze sobą komunikować i reagować wzajemnie na swoją pracę, a także łatwo dostosować się do potrzeb domowników czy warunków zewnętrznych, np. do pogody.

2. Co to jest system Vision BMS i jakie ma zastosowanie? 

 
System Vision BMS to scentralizowany system inteligentnej automatyki domowej. Pozwala połączyć wszelkie urządzenia elektryczne znajdujące się w domu w jedną sieć, tak aby w jak najbardziej optymalny sposób zarządzać domem za pomocą urządzeń mobilnych lub prostych poleceń głosowych. 
 
smart domów

3. Dlaczego do zarządzania funkcjami domu warto wybrać system Vision BMS? 

 
Instalacja systemu Vision BMS niesie szereg korzyści. System podnosi komfort pracy całego budynku oraz bezpieczeństwo osób, które w nim przebywają. Generuje też znaczące oszczędności, a wszystko za sprawą zaawansowanych procesów automatyzacji i możliwości monitorowania mediów. Vision BMS wyróżnia również modułowa budowa oraz możliwość skalowania. Dzięki temu można bardzo precyzyjnie dostosować działanie systemu do specyfiki budynku i konkretnych potrzeb inwestora. Skalowalność systemu Vision BMS pozwala mówić o potrzebach przyszłych domowników już na samym początku planowania inwestycji. Specjaliści APA na podstawie informacji inwestora przygotowują założenia i kryteria, według których dopasowują działanie systemu do indywidualnych wymagań użytkowników. 
 
smart domów

4. Ile kosztuje system inteligentnego domu? 

 
Koszt instalacji systemu Vision BMS zależy od tego, w jakim stopniu i iloma funkcjami ma on sterować w domu. Co ważne, nawet najbardziej podstawowe funkcje, którymi steruje system, znacząco podnoszą komfort i bezpieczeństwo wszystkich domowników. Cenę instalacji systemu Vision BMS różnicuje też sposób montażu. Koszt instalacji może różnić się w zależności od tego, czy wykorzystamy gotową, prefabrykowaną szafę rozdzielczą czy będzie ją składała partnerska firma elektryczna. Wycenę instalacji systemu Vision BMS zawsze poprzedzają rozmowy z ekspertami APA, którzy słuchają potrzeb użytkowników, a także dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, by idealnie dopasować działanie systemu do konkretnych wymagań z uwzględnieniem budżetu klienta.
 
smart domów

5. Na jakim etapie budowy należy podjąć decyzję o instalacji systemu? 

 
Im szybciej zapadnie decyzja o uwzględnieniu systemu zarządzającego funkcjami budynku, tym lepiej. Dzięki temu spotkamy się z mniejszą liczbą ograniczeń i wybierzemy optymalne rozwiązania. Najlepiej decyzję o uwzględnieniu inteligentnego systemu podjąć już na etapie projektu inwestycji. Wtedy mamy przed sobą niemal nieograniczone możliwości, które pozwalają stworzyć idealnie dopasowany do potrzeb dom. 

6. Jaki system lepiej wybrać, przewodowy czy bezprzewodowy?

 
Jeśli dom jest już na etapie budowy, najlepiej wybrać rozwiązanie przewodowe, ponieważ jest zdecydowanie bardziej stabilne w działaniu niż opcje bezprzewodowe.
 
smart domów

7. Jak przygotować projekt instalacji elektrycznej pod system inteligentnego domu? 

 
Projektując instalację elektryczną, uwzględniamy funkcje, które ma spełniać teraz oraz w przyszłości. O instalacji myślimy w kontekście wymagań systemu, ale warto patrzeć na nią z perspektywy wieloletniego użytkowania domu. 
 

8. Jakie korzyści daje mi instalacja systemu Vision BMS? 

 
Vision BMS integruje wiele urządzeń, dzięki czemu mogą one ze sobą sprawnie współpracować, podnosząc komfort przebywania w domu. Dzięki czujnikom ruchu system może na przykład automatycznie włączać lub wyłączać światło, kiedy wchodzimy i wychodzimy z pomieszczenia. Kiedy domownicy wyjeżdżają na dłużej, system wyłącza ogrzewanie i urządzenia, które nie muszą być zasilane 24/7, by oszczędzać energię. Przed powrotem do domu można zdalnie uruchomić wybrane funkcje, by po przekroczeniu progu cieszyć się komfortowymi warunkami. 

9. Czy system Vision BMS współpracuje z urządzeniami takimi jak np. piece, rekuperatory, klimatyzatory, pompy ciepła? 

 
Tak, system Vision BMS może sterować piecami centralnego ogrzewania, klimatyzatorami, wentylatorami czy pompami ciepła. Vision BMS utrzymuje stałą komunikację z danymi urządzeniami oraz wszystkimi jej peryferiami. Należy jednocześnie pamiętać, że do komunikacji najczęściej wykorzystywany jest protokół Modbus, dlatego warto przed wyborem danego urządzenia zwrócić na te parametry techniczne uwagę. System Vision BMS automatycznie dobierze parametry urządzeń tak, by były wykorzystywane w minimalnym stopniu, a zapewniały komfort na odpowiednim poziomie.

10. W jaki sposób można sterować systemem? 

 
Do sterowania inteligentnym domem za pomocą systemu Vision BMS można używać kilku rodzajów urządzeń sterujących, w zależności od potrzeb i upodobań domowników, np:
 
  • Włączniki – urządzenia montowane na ścianie, przypominające włączniki światła mogą za pomocą jednego przycisku wywołać kilka zdarzeń na raz, np. uruchomić daną scenę, wyłączyć grupę oświetlenia czy sterować roletami.
  • Urządzenia mobilne – tablety i smartfony, z systemami operacyjnymi takimi jak iOS czy Android. Po zainstalowaniu dedykowanej systemowi aplikacji możemy w pełni zintegrować się z systemem inteligentnego domu Vision BMS.
  • Panele dotykowe – montowane na ścianie, pozwalają ustawiać funkcje pod potrzeby w danej chwili. 
Warto jednak pamiętać, że pomimo wymienionych sposobów sterowania tak naprawdę w wielu przypadkach mieszkańcy nie muszą wykorzystywać żadnego z nich. Wynika to z faktu, że wiele czynności inteligentny dom wykona za nas. Wszystko dzięki ustalonym harmonogramom oraz scenom, które automatycznie wykonują szereg ustalonych czynności. Dzięki nim dom skutecznie sam reaguje na różne zdarzenia.
 

11. Czy dedykowana systemowi aplikacja jest prosta w obsłudze? 

 
Aplikacja Vision BMS została stworzona z myślą o wszystkich potencjalnych użytkownikach domu od dzieci po osoby starsze. Jest bardzo prosta w obsłudze i w pełni intuicyjna. Posiada przyjazny, przejrzysty interface ułatwiający obsługę jak również kilka motywów kolorystycznych do wyboru. Poza tym aplikacja jest darmowa.

12. Czy mogę sterować domem, kiedy jestem poza nim np. w podróży służbowej lub na wakacjach? 

 
Dzięki połączeniu urządzeń z internetem, można w pełni monitorować dom i jego poszczególne pomieszczenia, o ile są wyposażone w kamery. Poza tym system Vision BMS pozwala zdalnie sterować funkcjami budynku z każdego miejsca na świecie, nieprzerwanie przez 24h na dobę. 

13. Co dzieje się w sytuacji, gdy w domu zabraknie prądu? 

 
Brak prądu odcina działanie wszystkich urządzeń elektrycznych, jednak nie zmienia ustawień systemu. Urządzenia można skonfigurować w taki sposób, by po odzyskaniu zasilania albo powróciły do swoich wcześniejszych ustawień, albo zostały wyłączone. Wszystko zależy od preferencji klienta. 

14. W jaki sposób mogę otrzymać dopasowaną do swoich preferencji ofertę systemu Vision BMS i rozpocząć inwestycję? 

 
Do tego potrzebne są tylko 3 proste kroki: 
 
Krok I: Identyfikacja potrzeb klienta
Podczas spotkania badamy potrzeby klienta. Omawiamy oczekiwania oraz proponujemy sprawdzone rozwiązania.
 
Krok II: Przygotowanie szczegółowej oferty
Przesyłamy w pliku PDF szczegółową ofertę na rozwiązania techniczne oraz udogodnienia do instalacji.
 
Krok III: Realizacja Projektu
Po zaakceptowanej ofercie przez klienta i umówieniu terminu uruchomienia, przystępujemy do realizacji projektu automatyki.
 

15. Nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie, co dalej? 

 
Jeśli w zestawieniu zabrakło odpowiedzi na zagadnienie, które szczególnie Cię interesuje, skontaktuj się z naszym działem sprzedaży. Napisz do nas albo zadzwoń:
 
APA Sp. z o.o. 
ul Tarnogórska 251
44-105 Gliwice
Tel: + 48 32 231 64 43
Mail: info@apagroup.pl
 
Odwiedź Black House i zobacz, jak działa Vision BMS
 
Pamiętaj, że działanie inteligentnych funkcji sterowanych za pomocą systemu Vision BMS możesz sprawdzić w praktyce. Odwiedź nasz budynek pokazowy APA Black House w Gliwicach, przy ulicy Tarnogórskiej 260. Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania i zaprezentują interesujące Cię funkcje smart domu. 
1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 2 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również