Stworzenie zautomatyzowanej stacji czyszczącej usuwającej odpryski spawalnicze

Metryka

Lokalizacja: Polska
Kontrahent: Cosma Formpol
Typ projektu: Robotyka

Problem inwestora

W trakcie procesu spawania odpryski spawalnicze mogą przyklejać się do ścianek stacji spawalniczej, utrudniając montaż detalu w kolejnych etapach produkcji. Co zrobić, by odpryski nie przeszkadzały i nie utrudniały montażu?

Rozwiązanie APA

Specjaliści APA Group stworzyli stację czyszczącą, która usuwa odpryski spawalnicze. Zmodyfikowali program PLC, dodali kontrolę sekwencji stacji i nadzór pracy robota. Zaprojektowali też proces czyszczenia, narzędzia czyszczącego oraz trajektorii robota.

O Projekcie

Celem projektu było stworzenie zautomatyzowanej stacji czyszczącej usuwającej odpryski spawalnicze, które w trakcie procesu spawania detalu mogą się przyklejać do ścianek. Zaprojektowana została stacja zrobotyzowana, którą zintegrowaliśmy z liną spawalniczą. Okazało się, że najlepiej z zadania czyszczenia detalu wywiąże się robot FANUC, wraz z zaprojektowanym przez naszą firmę narzędziem czyszczącym. Stacja została wyposażona w układ bazująco – centrujący detal, oraz układ optyczny wyliczający korektę kąta natarcia płaszczyzny narzędzia czyszczącego na robocie.

Stacja przechowuje dane historyczne dla detali, które nie zostały oczyszczone poprawnie. To dane z procesu czyszczenia, które nie mieszczą się w tolerancji dla procesu.

Zastosowane technologie

SIEMENS S7-1500, (zintegrowane F-CPU).

Sieć Profinet.

Panel WinCC Comfort.

Robot FANUC.

Dedykowane narzędzie czyszczące.

Układ czujników optycznych Keyence.

Kontakt

APA Sp. z o.o
ul. Tarnogórska 251
44-105 Gliwice, Poland
t: +48 32 231 64 43
f: +48 32 231 64 43

Copyright APA Sp. z o.o. 2016

X