Zespół inżynierów światowej klasy. APA to grupa kreatywnych profesjonalistów, którzy rozwijają i wdrażają najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu inteligentnej automatyki w obszarze codziennego życia. W centrum naszych działań zawsze znajduje się człowiek i jego potrzeby.

2001

APA powstała w 2001 roku. Od początku swojej działalności przyświeca jej jeden cel – uczynić technologię bardziej przyjazną człowiekowi. Zaczynaliśmy od projektowania technologicznego dla systemów automatyki przemysłowej. Głównym obszarem działań była obsługa firm motoryzacyjnych oraz dostarczanie bezpiecznych rozwiązań w zakresie sterowania.

2003

W 2003 roku firma składała się już z kilkuosobowego zespołu specjalistów. Głównym odbiorcą usług był VW Poznań. Jednak firma prowadziła projekty także na rynku międzynarodowym np. w Chinach. Produkty stworzone przez naszych inżynierów łączyły w sobie najwyższą technologię z ponadprzeciętnymi rozwiązaniami aplikacyjnymi.

2004

Na przełomie 2004 i 2005 roku APA poszerzyła swoją dotychczasową działalność o Dział IT i rozpoczęła prace nad autorskim programem automatyki budynkowej (system inteligentnego budynku Vision BMS). Od tego momentu działalność firmy szła dwutorowo, aż do roku 2007 kiedy to nieustanna potrzeba rozwoju i sprostania coraz większym projektom zaskutkowała zmianą formy organizacji. Powstała APA Sp. z o.o. dająca zatrudnienie grupie ponad 50 inżynierów.

2008

Ciągła rozbudowa zespołu specjalistów oraz chęć podwyższenia jakości oferowanych usług przyczyniła się do przeniesienia w 2008 roku do nowej siedziby, którą firma zajmuje do dziś. Nowoczesny budynek pomieścił biuro handlowe, pomieszczenia biurowe, pracownie projektantów, laboratorium robotyki, a także showroom – pomieszczenie pokazowe systemu Vision BMS. Wraz z powstaniem nowej siedziby działaliśmy również prężnie w skali ogólnoświatowej, nawiązując kontakty w takich miejscach jak: USA, Meksyk, Chiny, Wielka Brytania, Serbia i  wiele innych.

2013

Rok 2013 to dla nas kolejny przełomowy rok i rozpoczęcie prac nad kolejną siedzibą. W założeniu ma to być „najbardziej inteligentny budynek w Polsce” – sterowany oczywiście przez system naszej produkcji. Jakość rozwiązań zastosowanych na obiekcie ma zarówno odzwierciedlać poziom prac badawczo-rozwojowych APA jak i ilustrować wzorcowe wdrożenie produktu.

2014

W kolejnych latach wprowadzamy coraz szerszy zakres usług związanych z automatyzacją przemysłową. Zrealizowaliśmy kilkadziesiąt projektów wykorzystujących system Vision BMS, budując relacje biznesowe ze światowymi gigantami technologicznymi, takimi jak: Philips, Samsung, Canon.

2016

Staramy się działać globalnie (np. projekt dla Tesli w Palo Alto), ale myśleć lokalnie i być odpowiedzialnym za najbliższe środowisko. APA jest członkiem Śląskiego Stowarzyszenia Pracodawców Budowlanych (jako stowarzyszenie mamy możliwość wpływania na politykę gospodarczą regionu), sponsoruje Klub Szachowy „Skoczek”, jest członkiem Polskiego Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, mającego na celu wspieranie sektora budownictwa w Polsce, poprzez promowanie i wdrażanie zasady potrójnej odpowiedzialności: środowiskowej, socjalnej i ekonomicznej. Bierzemy także udział w edukacji technologicznej, współpracując z Politechniką Śląską i Politechniką Częstochowską (trwają rozmowy z Politechniką Rzeszowską (podpisano list intencyjny). Na Politechnice Śląskiej współtworzyliśmy Laboratorium Inteligentnej Infrastruktury Przemysłowej, gdzie studenci będą mogli uczyć się o najnowszych rozwiązaniach BMS.

2017

Cztery lata od momentu narodzenia się pomysłu APA Black House wizja staje się faktem. Prawdopodobnie „najbardziej inteligentny dom” w Polsce zostaje uroczyście otwarty w maju i cieszy się dużym zainteresowaniem mediów oraz naszych partnerów biznesowych, którzy od tego momentu mogą korzystać z jego inteligentnych możliwości. Nasza nowa siedziba staje się żywym i funkcjonalnym laboratorium, w którym wcielamy ideę APA Smart i testujemy najnowsze rozwiązania internetu rzeczy. Nowa siedziba to jednak nie wszystko, uwagę ekspertów APA pochłania nasz nowy flagowy system Nazca – służący do kompleksowego zarządzania i optymalizacji procesów przemysłowych oraz automatyki budynkowej. W laboratoriach APA powstaje również Nazca BOX służący do moderacji zużycia prądu oraz System Rezerwacji Sal – usprawniający spotkania biznesowe i rezerwację przestrzeni biurowej. Po raz pierwszy bierzemy udział w jednych z największych targów nowych technologii poświęconych Industrie 4.0 i automatyzacji – Hannover Messe. Wizerunek innowatora i firmy, która dzieli się wiedzą i inspiruje innych, ma umocnić innowacyjna platforma o nowych technologiach – APA Lab.

Tytan Innowacji od KUKA

W uzasadnieniu: “za realizację innowacyjnych projektów spawalniczych wykorzystywanych w produkcji autobusów”

Wyróżnienie w Konkursie Innowator Śląska

Konkurs Innowator Śląska, organizowany przez Górnośląską Agencję Przedsiębiorczości Rozwoju Sp. z o.o.

Diament Inwestycji Leonardo Lab

Inteligentne laboratorium Leonardo Lab stworzone przez APA Group we współpracy z Politechniką Śląską otrzymało nagrodę podczas kongresu „Investment Forum”.
best-idea-targi-expo

Targi Dom Inteligentny – Best Expo

3-5 marca 2017 APA Group zdobyła główną nagrodę w kategorii Best Expo, czyli najlepszego stoiska targowego

śląska wielka nagroda budownictwa

Śląska Wielka Nagroda Budownictwa 2016

W konkursie Śląskie Budowanie mającym na celu promocję atrakcyjności inwestycyjnej i gospodarczej województwa śląskiego

produkt-roku-ib

Produkt Roku 2015

Mlan 1000 Produktem Roku 2015 w kategorii Elementy automatyki budynkowej wg czytelników magazynu Inteligentny Budynek

best-idea-targi-expo

Best Idea 2014

Dyplom Best Idea 2014 – wyróżnienie za innowacyjną prezentację na targach Dom Inteligentny 2014

certyfikat wiarygodnosci biznesowej apagroup

Certyfikat Wiarygodności Biznesowej 2014

Certyfikat Wiarygodności Biznesowej D-U-N-S:522982529 z roku 2014

produkt-roku-2014

Produkt roku 2014

Dyplom dla Produktu roku 2014 wg czasopisma Inteligentny Budynek dla systemu Vision BMS

innovator-slaska

Innowator Śląska

Certyfikat nr 13-10/rc/2011. Konkurs ma na celu promowanie innowacji wprowadzanych przez podmioty z województwa śląskiego

certyfikat wiarygodnosci biznesowej apagroup

Certyfikat Wiarygodności Biznesowej 2013

Certyfikat Wiarygodności Biznesowej D-U-N-S:522982529 z roku 2013

polaks rada centrow handlowych

Certyfikat Polskiej Rady Centrów Handlowych 2013

Polska Rada Centrów Handlowych to największa w Polsce organizacja skupiająca firmy związane z branżą centrów oraz ulic handlowych

certyfikat wiarygodnosci biznesowej apagroup

Certyfikat Wiarygodności Biznesowej 2012

Certyfikat Wiarygodności Biznesowej D-U-N-S:522982529 z roku 2012

polalarm wyróżnienie

Polski Mistrz Techniki Alarmowej

Polski Mistrz Techniki Alarmowej – 1 Miejsce w kategorii Zintegrowane Systemy Sygnalizacji Zagrożeń z dnia 2010/03/23

produkt-roku-ib

Polski Mistrz Techniki Alarmowej

Wyróżnienia w konkursie „Polski Mistrz Techniki Alarmowej 2016” im. Włodzimierza Kuczkowskiego w kategorii Zintegrowane systemy sygnalizacji zagrożeń.

Dotacje i dofinansowania stwarzają możliwości inwestycji w innowacje, dzięki którym APA ma szanse otworzyć nowe rozdziały w automatyce budynkowej i przemysłowej. Poniżej przedstawiamy informacje na temat trwających projektów.

EFRR_POZIOM_kolor

Tytuł projektu: „Opracowanie na drodze zaawansowanych prac B+R platformy optymalizacji energetycznej budynków współpracującej z systemem BMS, zgodnej z normą ISO 50001”

Opis projektu:

Podstawowym celem projektu jest stworzenie platformy optymalizacji energetycznej budynków współpracującej z systemem BMS, zgodnej z normą ISO 50001 przeznaczonej do budownictwa mieszkalnego oraz usługowego, w którym zainstalowano czujniki i systemy inteligentnego  budownictwa. Opracowane rozwiązanie będzie kompatybilne z systemami funkcjonującymi w oparciu o środowisko systemów BMS (Building Management Systems). W ramach przedmiotowego projektu zaplanowano przeprowadzenie badań przemysłowych oraz eksperymentalnych prac rozwojowych, których efektem będzie innowacyjny produkt. Wnioskodawca planuje wdrożenie rezultatów projektu do własnej działalności gospodarczej poprzez sprzedaż w modelu SAAS (software as a service) wraz z usługą analityczną. Projekt przyczyni się do rozwoju i wzrostu konkurencyjności województwa Śląskiego.

 

Wartość projektu: 2 380 341,04 zł

Wkład Funduszy Europejskich: 1 489 847,87 zł

Tytuł projektu: „Systemy Zarządzania Rozproszoną Energią i Wirtualną Elektrownią wykorzystujące sieć Magazynów Lodu”

Nr umowy o dofinansowanie: POIR.01.02.00-00-0295/17-00

Opis projektu:

Magazynowanie energii elektrycznej jest obecnie jednym z większych wyzwań dla systemów elektroenergetycznych na świecie. W kolejnych latach prognozuje się bardzo wysoki wzrost zapotrzebowania na tego typu usługi głównie z powodu zmiany modelu produkcji energii elektrycznej z klasycznego opartego o energetykę zawodową na systemy rozproszone oparte o niestabilne źródła energii odnawialnej. Zapewnienie stabilności tego rodzaju systemu wymaga poszukiwania nowych rozwiązań pozwalających na wyrównanie chwilowych wartości zapotrzebowania i produkcji energii. Projekt ma na celu opracowanie technologii umożliwiających magazynowanie energii elektrycznej w sieci rozproszonych akumulatorów chłodu. Odzysk energii z cieplnej w elektryczną będzie następował poprzez redukcję zapotrzebowania na energię elektryczną – wyłączanie agregatów chłodniczych w okresie, w którym normalnie musiałyby pracować z pełną mocą. W tym celu zostanie opracowany system informatyczny, który stworzy wirtualną elektrownię na bazie sieci rozproszonych akumulatorów chłodu połączonych z agregatami chłodniczymi. W celu uzyskania wysokiej sprawności tak skonstruowanej wirtualnej elektrowni, opracowane zostanie innowacyjne w skali światowej urządzenie chłodnicze zawierające nowatorski akumulator chłodu. Nowe rozwiązania konstrukcyjne tego urządzenia zapewniają efektywną pracę oraz konkurencyjny koszt produkcji chłodu. Proponowane rozwiązanie bardzo dobrze wpisuje się w aktualne trendy rynkowe: pozwoli na zwiększenie efektywności wykorzystania energii elektrycznej poprzez przejmowanie nadwyżek energii Odnawialnych Źródeł Energii w sieci energetycznej i umożliwi masowe dostarczanie chłodu do klientów indywidualnych jak i instytucjonalnych po bardzo konkurencyjnych cenach. Rozwiązanie ma wymiar nowości w skali świata.

 

Wartość projektu: 9 829 179,41 zł

Dofinansowanie Projektu z UE: 7 674 236,47 zł

Kontakt

APA Sp. z o.o
ul. Tarnogórska 251
44-105 Gliwice, Poland
t: +48 32 231 64 43
f: +48 32 231 64 43

Copyright APA Sp. z o.o. 2016

X