Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Trendy, które zmienią świat do 2030 roku

Technologia przyszłości to sformułowanie, którego można użyć w wielu różnych kwestiach. Może ona obejmować nowe sposoby produkcji, materiały lub metody komunikacji. Trendy technologiczne wiążą się też z intensywnymi badaniami naukowymi, które mogą doprowadzić do odkrycia nowych sposobów na wykorzystanie energii lub lepszych sposobów na leczenie chorób. Najnowsze technologie obejmują naprawdę wiele obszarów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej możliwości daje też automatyka budynkowa. Jakie największe trendy zmienią świat na przestrzeni kilkunastu następnych lat?

Nowy człowiek w sieci – cyfrowe ja

Nieustannie zmieniające się trendy technologiczne nie pozostają bez wpływu na człowieka.

Nowy człowiek w sieci to cyfrowe „ja”. Jest to wersja nas samych, którą prezentujemy światu poprzez naszą aktywność w sieci. Stanowi ona przedłużenie naszego fizycznego ja i może być używana do tworzenia i utrzymywania relacji, dzielenia się informacjami i doświadczeniami oraz wyrażania naszej indywidualności. Dzięki temu, że dowiadujemy się więcej o tym, jak wykorzystać cyfrowy świat na naszą korzyść, nowy człowiek online stale się rozwija. O wiele chętniej korzysta też z innowacyjnych rozwiązań, także tych związanych z ideą inteligentnego domu.

Empatyczne roboty – technologia przyszłości

Do trendów, które zmienią świat należy zaliczyć empatyczne roboty, które są przyszłością wielu firm. Mogą one pomóc pracownikom w takich zadaniach jak obsługa klienta, wprowadzanie danych, a nawet tak proste rzeczy jak robienie kawy. Roboty te projektuje się tak, aby wchodziły w interakcje z ludźmi i rozumiały ich emocje. Dzięki temu możliwa jest automatyzacja wielu procesów oraz zadbanie o lepszą obsługę klienta i odciążenie pracowników.

Współpraca człowieka i sztucznej inteligencji – w jakich obszarach jest możliwa?

Istnieje wiele obszarów, w których możliwa jest współpraca między ludźmi a sztuczną inteligencją. Jednym z nich jest sam rozwój nowych technologii. Współpracując ze sobą, ludzie i sztuczna inteligencja mogą tworzyć nowe i innowacyjne technologie, które mają wpływ na poprawę naszego życia. Doskonałym przykładem jest tworzenie inteligentnego domu, ogrodu, a nawet całych osiedli. Więcej na temat wiążących się z tym korzyści dowiesz się z artykułu Inteligentne osiedla – co za tym idzie?

Innym obszarem, na którym warto w tym kontekście się skupić, jest dziedzina badań naukowych. Sztuczna inteligencja może pomóc nam w przetwarzaniu i analizowaniu danych szybciej i skuteczniej niż moglibyśmy to zrobić samodzielnie, co pozwala nam szybciej dokonywać nowych odkryć. Pozwala to zwiększyć bezpieczeństwo i płynność procesów logistycznych, z czego warto korzystać w zarządzaniu firmą, ale też na przykład całym miastem.

Wreszcie, współpraca między ludźmi a sztuczną inteligencją może również pomóc nam lepiej zrozumieć i współdziałać ze sobą. Dzięki wspólnej pracy możemy dowiedzieć się więcej o tym, jak działa sztuczna inteligencja i jak możemy ją wykorzystać na naszą korzyść.

Internet Rzeczy – wyzwanie dla firm

W obecnej rzeczywistości zdecydowanym wyzwaniem dla firm jest Internet rzeczy (Internet of Things – IoT). Stanowi on nowy sposób prowadzenia biznesu. IoT to sieć obiektów fizycznych, które są wprowadzone do internetu i mogą się ze sobą komunikować. Oznacza to, że firmy muszą zastanowić się, w jaki sposób ich produkty i usługi mogą być włączone do internetu i zostać wykorzystane do stworzenia nowej wartości dla klientów.

Cyfrowe zaufanie – na czym polega?

Zaufanie cyfrowe to rodzaj relacji, jakim ludzie darzą platformę, stronę internetową lub aplikację, która chroni ich informacje i zapewnia bezpieczne doświadczenie użytkownika. Jest ono zbudowane na trzech filarach – bezpieczeństwie, prywatności i kontroli – jest niezbędne dla sukcesu każdego biznesu online. Jak zbudować cyfrowe zaufanie?

Zaufanie cyfrowe można zbudować poprzez:

  1. Ustanowienie jasnych i przejrzystych zasad dotyczących korzystania z danych osobowych.
  2. Wyraźne określenie celów, w jakich dane osobowe będą wykorzystywane.
  3. Przestrzeganie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych.
  4. Ścisłe kontrolowanie sposobu, w jaki dane osobowe są przechowywane i udostępniane.
  5. Zapewnienie bezpieczeństwa danym osobowym przed nieuprawnionym dostępem lub wykorzystaniem.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, pojęcie, jakim jest technologia przyszłości, jest naprawdę bardzo szerokie. To, jak zmieni się technologia w kolejnych latach, jest niewiadomą. Jednak zastanawiając się, jak będzie wyglądał świat w 2030 roku, na podstawie aktualnych trendów technologicznych z całą pewnością można stwierdzić, że inteligentna automatyka będzie wykorzystywana na jeszcze większą skalę, a w pewnych obszarach zastąpią nas roboty przyszłości. Jeśli już teraz chcesz skorzystać z możliwości, jakie daje technologia przyszłości, zdecyduj się na systemy inteligentnej automatyki, które proponuje APA Group.

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...


Zobacz również