Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

TED Talks – 8 inspirujących alternatyw dla

Kiedy ktoś pyta o ciekawe, dostępne w sieci wykłady z różnych dziedzin wiedzy, zazwyczaj pierwsze, co przychodzi nam do głowy to prelekcje z cyklu TED Talks. I chociaż legendarna formuła TED ma się świetnie, warto zwrócić uwagę na inne, inspirujące platformy, które pomagają ludziom dzielić się pomysłami, poszerzać horyzonty oraz globalnie dyskutować na tematy związane z naszą teraźniejszością i przyszłością. Podpowiadamy, które platformy są szczególnie interesujące z punktu widzenia technologii.

Internet jest obecnie ogromnym i wyjątkowo różnorodnym źródłem wiedzy dostępnym dla wszystkich, co znacznie wpływa na wyrównanie poznawczych szans oraz szybszy obieg wartościowych informacji. W skali mikro platformy, na których możemy oglądać inspirujące transmisje z konferencji czy przeglądać angażujące infografiki obrazujące wybrane zagadnienia naukowe pozwalają na poszerzanie indywidualnych horyzontów. W skali makro przyśpieszają pozytywne zmiany w różnych dziedzinach życia. Wspomniane już prelekcje TED Talks chociaż odbywają się od 1984 roku, kiedy nie mieliśmy jeszcze dostępu do sieci, dopiero w ostatnich latach zyskały niebywałą popularność na całym globie. A wszystko za sprawą łatwej dostępności, inspirujących specjalistów z różnych dziedzin oraz krótkiej i angażującej formuły. Co ciekawe, w sieci znajdziemy dziś szereg fascynujących alternatyw dla prelekcji TED, które z całą pewnością zaspokoją głód wiedzy, szczególnie przyciągając fanów technologii i rozmów o naszej przyszłości. Oto one:

Czerwona scena, mikrofon i prelegent, który przykuwa uwagę – formuła TED Talks nie musi być skomplikowana, by przyciągać tłumy.

Talks at Google

Rozmowy prowadzone w biurach Google zyskują na popularności i z powodzeniem pomagają omawianym ideom podbijać świat. Każdy z zaproszonych prelegentów wygłasza godzinne wystąpienie, w którym porusza fascynujący go temat. Co ciekawe, nie wszystkie tematy są ściśle związane z technologią (a przecież wszyscy wiemy, że do jej tworzenia niejednokrotnie potrzeba inspiracji z zewnątrz). Google proponuje rozmowy w szerokim kontekście na platformie Talks at Google. A dla fanów technologii, którzy chcą mieć najciekawsze wystąpienia w jednym miejscu, przygotował kanał na YouTube zatytułowany Google Tech Talks.

Big Think

Chociaż hasło platformy Big Think w polskim tłumaczeniu brzmi Twoja codzienna mikrodawka geniuszu, mamy wrażenie, że dawka genialnych wystąpień i dyskusji jest tu zdecydowanie większa. Platforma jest imponującym repozytorium wideo wystąpień, a także przydatnych artykułów i porad z zakresu niemal każdej dziedziny nauki – od astrofizyki po relacje międzyludzkie. To tutaj, w sekcji Technologia i innowacje, Elon Musk opowiadał niedawno o wystrzeleniu Falcona Heavy w kosmos oraz o najbliższych planach SpaceX. Dla fanów technologii i wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o tym, jak technologia może wpływać na kształt świata oraz ułatwiać nam codzienne funkcjonowanie, Big Think to prawdziwa gratka. Prawdziwy big deal.

Idea City

Platforma Idea City jest doskonałym przykładem na to, jak maksymalnie i kreatywnie wykorzystać potencjał globalnej konferencji. Wydarzenie odbywa się co roku w Kanadzie, a zakres tematyczny dotyczy zarówno kultury, designu, jak i lotów kosmicznych. Twórcy Idea City zaznaczają, że uczestnicy trzydniowej konferencji stają się członkami międzynarodowej społeczności idealistów, którzy w popularyzowanie dyskusji nad ważnymi ideami są zaangażowani przez cały rok. To prawda, bo specjaliści z całego świata wygłaszają w ramach Idea City 30-minutowe prelekcje. Robią to jednak w mniej formalnym stylu w porównaniu z TED Talks, a zakres tematyczny inspirujących wystąpień jest zdecydowanie szerszy. Na kanale YouTube Idea City fani technologii mogą znaleźć kilka wyjątkowo interesujących sekcji.

Pop Tech

Globalna organizacja non-profit z amerykańskiego Camden stworzyła platformę Pop Tech, która ma na celu nie tylko szerzyć wiedzę, ale też szukać rozwiązań aktualnych i palących problemów dotyczących różnych aspektów naszego życia. To z jednej strony zbiór doskonałych wystąpień, w których specjaliści dzielą się swoimi rozwiązaniami, a z drugiej coroczna konferencja oraz wiele programów towarzyszących wydarzeniu. Pop Tech wspiera działalność naukowców oraz działaczy społecznych na całym świecie, aby mogli lepiej odpowiedzieć na problemy i wyzwania dzisiejszych czasów. Co ważne, Pop Tech można na bieżąco wspierać finansowo, a patrząc na społeczną odpowiedzialność i osiągnięcia organizacji, z całą pewnością warto to robić.

BIL Conference

Czy konferencja i towarzysząca jej działalność może przypominać świetną, otwartą dla wszystkich imprezę, na której po prostu chce się być? Twórcom BIL Conference udało się osiągnąć ten cel. Stworzyli nie tylko cykl bezpłatnych konferencji, ale też platformę BIL Conference, na której można oglądać wystąpienia specjalistów z różnych dziedzin, a także śledzić powiązane wydarzenia z całego świata. A zaznaczyć trzeba, że konferencję pod szyldem BIL może zorganizować każdy, kto znajdzie zapał, prelegentów i wolontariuszy, którzy umożliwią realizację takiego eventu. Forma działalności BIL sprzyja nie tylko dzieleniu się ciekawymi ideami oraz dyskusjom o przyszłości, ale też silnej integracji i intensywnemu uczeniu.

The RSA

Brytyjska organizacja RSA to w pełnym brzmieniu Royal Society for the encouragement of Arts, Manufactures and Commerce. Jak mówią twórcy, jej celem jest nie tylko wzbogacanie społeczeństwa wiedzą, ale i (przede wszystkim) realnym działaniem. Platforma RSA to wyjątkowo solidne repozytorium wideo prelekcji, podcastów, blogów, artykułów oraz innych materiałów związanych z bardzo szeroką i potrzebną działalnością organizacji. RSA to również szereg eventów i konferencji, na których poruszane są problemy, pomysły oraz innowacje w obrębie 3 najważniejszych obszarów tematycznych, którymi zajmuje się organizacja. To “służby publiczne i społeczeństwo”, “kreatywne uczenie i rozwój”, a także “ekonomia i przedsiębiorczość”.

Wiki Stage

Zmiana jest słowem-kluczem w mówieniu o konferencjach, platformie i światowej społeczności Wiki Stage. Znajdziemy tu zapisy świetnych wystąpień zarówno utytułowanych specjalistów, jak i tych, którzy są na początku swojej drogi. Jak mówią pomysłodawcy, Wiki Stage jest miejscem, w którym głos zabierają coraz to młodsze pokolenia innowatorów chcących zmieniać społeczeństwa i ulepszać status quo. Sekcja Innovation na platformie zawiera wyjątkowo smakowite kąski. Prelekcje Marka Zuckerberga czy Elona Muska fani technologii i rozwoju obejrzą z najwyższą przyjemnością. Poza tym na platformie jest blog ze świetnymi artykułami, w których poruszane są wyzwania dzisiejszego świata i… pomysły jak na nie dobrze odpowiedzieć. Zdecydowanie warto śledzić Wiki Stage.

Find Lectures

To miejsce, chociaż wygląda niepozornie, jest ogromnym zbiorem wideo wykładów, w których naukowcy i specjaliści w swoich dziedzinach poruszają bardzo zróżnicowane tematy. Platforma Find Lectures pozwala łatwo znaleźć interesujące nas prelekcje, a wiele z nich poświęconych jest przyszłości, zastosowaniu i rozwojowi nowych technologii. Wiedzę możemy zgłębiać tu do woli, ponieważ czeka na nas aż 200 212 wykładów, które trwają aż 130 000 (!) godzin. Co istotne, Find Lectures gromadzi prelekcje z różnych eventów oraz konferencji, co pozwala na uzupełnienie wiedzy na fascynujący nas temat o wystąpienia zarówno w ramach TED, jak i Talks at Google. Absolutny must search!

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 2 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również