Na odbiór architektonicznej przestrzeni składa się wiele elementów. Kształt i wielkość bryły, materiały, z jakich został wykonany obiekt, dopasowanie projektu do otoczenia czy wykorzystanie zieleni. Istnieje jednak czynnik, który jak żaden inny może odmienić sposób w jaki patrzymy na architekturę lub spędzamy w niej czas. Tym czynnikiem jest światło.
Choć każdy z nas jest zwolennikiem innego rodzaju architektury, lubuje się w innych wnętrzach, kolorach czy wykończeniach to właśnie światło jest czynnikiem, który łączy nas wszystkich. Potrzebujemy go do pracy, życia, tworzenia nastroju, czy po prostu by poczuć się bezpiecznie. To dzięki niemu budynki nabierają kształtów, faktury głębokości, a barwy wyrazu. Światło pełni w architekturze funkcję użytkową, jak i wizualno-planistyczną i jest jednym z najistotniejszych czynników w procesie tworzenia koncepcji urbanistycznych.
Od kiedy tylko człowiek zaczął stawiać obiekty architektoniczne wykorzystuje jego moc by modelować za jego pomocą przestrzeń i nadawać jej nowe znaczenia. Wraz z upowszechnieniem prądu i rozwojem nowoczesnych technologii sterowania i monitorowania elektrycznością proces ten przybrał na sile. Dziś światła służą nam do podświetlania kluczowych zabytków i wizerunkowych budynków w mieście, wydobywają ukryte piękno, zwracają uwagę przechodniów na architektoniczne detale czy wręcz przeciwnie, ukrywają to, co za dnia uchodziło za niedoróbkę lub wadę.
Wykorzystanie innowacyjnych systemów oświetlenia jest coraz popularniejsze a inwestorzy zdają dziś sobie sprawę, że budynek musi wyglądać atrakcyjnie nie tylko za dnia, ale także w nocy. Zmienia się nasz rytm dobowy, sposób w jaki podróżujemy, pracujemy i żyjemy. Systemy oświetleniowe muszą nadążać za tymi zmianami i oferować inwestorom szerokie spektrum możliwości oświetleniowych. W czasach internetu rzeczy, inteligentnych budynków i świadomego korzystania z elektryczności światło zyskało jeszcze jedną istotną cechę – potrafi dostosować się do swojego odbiorcy i sposobu w jaki spędza swój czas. W ramach APA Smart szukamy partnerów technologicznych, którzy rozumieją tę zależność i myślą podobnie jak my, tworząc produkty unikatowe i najwyższej jakości, których główną zaletą jest uniwersalny charakter i otwartość na użytkownika. Produkty oświetleniowe Philips, doskonale wpisują się w takie rozumienie technologii.
Philips Lighting – poczuj moc światła
Od ponad 120 lat Philips Lighting jest pionierem takich właśnie innowacji i kreatywnego wykorzystania światła. Wykorzystując jego transformacyjne możliwości pomaga tworzyć wygodniejszą i praktyczniejszą przestrzeń życiową używając wysokiej jakości systemów oświetlenia przeznaczonych do miejsc publicznych, komercyjnych, środowisk pracy i domów. Za pomocą światła firma zamienia życie ludzi na lepsze i bezpieczniejsze. Systemy oświetleniowe holenderskiego producenta dostarczają rozrywki, stanowią inspirację, informują, zmieniają aglomeracje w miejsca przyjazne mieszkańcom i spełniają codzienne potrzeby klientów. Philips Lighting przenosi światło w całkowicie nowy, cyfrowy wymiar, łącząc ludzi, miejsca i urządzenia.
Osiedle świetlanej przyszłości
Przykładem zastosowania smart lightingu w codziennym życiu mogą być rozwiązania urbanistyczno-architektoniczne wdrożone na osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu. Spełniają one najwyższe światowe standardy i są dedykowane rzeczywistym potrzebom mieszkańców. Osiedle pozbawione jest ogrodzenia, a jego otwarty charakter widoczny jest też w przestrzeniach publicznych i ciągach komunikacyjnych. Nowe Żerniki zaplanowano tak, by sprzyjały zacieśnianiu więzi społecznych i budowie nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego.