Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Smart ogród, czyli jak nowe technologie pomagają dbać o komfort wypoczynku

Równo przycięta trawa, cykające świerszcze, klimatyczna muzyka w tle a my, wyłożeni wygodnie na hamaku, z ulubioną książką lub kieliszkiem czerwonego wina, sączymy idealny wieczór. Któż z nas nie marzy o własnym, idealnym ogrodzie? O chwili ciszy i spokoju spędzonej na przydomowej werandzie w towarzystwie zieleni? Większość!
 
Marzenia, marzeniami, ale piękny ogród ma niestety tę cechę, że sam nie wypięknieje. Każdy, kto hoduje chociażby kwiaty na blokowym balkonie, wie, że o rośliny trzeba zadbać. A co dopiero o rozległy ogród! Trawnik sam się nie przytnie, rośliny same się nie podleją, a elektryczny grill sam się nie rozgrzeje. A może jednak? Może istnieją technologie, które wyręczą nas z powtarzalnych, nudnych czynności, które chcielibyśmy w ogrodzie wykonywać rzadziej albo wcale? Oczywiście, że istnieją!

Smart building – technologia, która pozwoli rozkwitnąć twojemu ogrodowi

Nazca – flagowy system smart buildingu APA Group – pozwala zintegrować z inteligentną aplikacją praktycznie każdy sektor domu – w tym ogród i wyposażenie, jakie znajduje się w jego granicach. Wykorzystując więc możliwość sterowania urządzeniami ogrodowymi, prądem lub wodą, możemy stworzyć niepowtarzalny klimat do wypoczynku. Czynności pielęgnacyjne, które odrywają nas od relaksu i rozrywki z przyjaciółmi, ograniczymy natomiast do tych niezbędnych. Resztę zrobi za nas system.

Trawnik, który sam się podlewa i kosi

Nawet jeśli nie hodujemy w ogrodzie własnych pomidorów i bazylii, a pielęgnacja roślin ogranicza się u nas do przycięcia choinek wiosną, to z pewnością nie możemy pominąć trawnika. Ogród bez równo przyciętej, zielonej trawy, nigdy nie będzie pełny. A dbanie o trawnik – o czym wie każdy jego właściciel – wcale nie jest problemem przyziemnym. 
 

Smart technologie pozwalają nie tylko należycie go nawodnić, ale również regulować jego wysokość bez większego wysiłku. Wystarczy, że podłączymy NAZCA do naszego ogrodowego zraszacza i stacji pogodowej, a system sam dobierze odpowiednią ilość wody i zweryfikuje konieczność podlewania. Jak to możliwe? Dzięki czujnikom monitorującym wilgotność gleby aplikacja wie czy nasza trawa potrzebuje akurat orzeźwiającego prysznica czy nie. Oczywiście podlewanie możemy dowolnie zaprogramować na określone pory dnia lub tygodnia, a także na te strefy ogrodu, które najbardziej potrzebują nawilżenia. 

Zobacz co jeszcze możemy zrobić dla domu i ogrodu

Jeśli na naszym wyposażeniu jest dodatkowo smart kosiarka, to wystarczy podłączyć ją do systemu i rozpocząć koszenie. Oczywiście wygodnie siedząc w ulubionym fotelu. Do sterowania podlewaniem i koszeniem wystarczy bowiem własny smartfon. Gdy maszyna pracuje, my możemy wykorzystać ten czas dla siebie. 

Idealna temperatura wody w basenie? Dlaczego nie!

Oczka wodne, swobodnie spływające kaskady, baseny rekreacyjne – oprócz roślin i małej architektury woda to jeden z podstawowych elementów ciekawie zaprojektowanych ogrodów. Smart technologie pozwalają należycie zadbać o te elementy ogrodu i stworzyć klimat, który doda im głębi. 
 

Wyobraźmy sobie oczko wodne podświetlane ledami, których kolor dobieramy pod charakter imprezy lub pod nasze osobiste preferencje; kaskadę swobodnie spływającą po kamieniach, którą uruchamiamy jednym kliknięciem aplikacji; albo basen, w którym temperatura wody i PH jest zawsze idealne, bo dba o nią system sprzężony ze stacją pogodową. Tylko od naszej wyobraźni i potrzeb zależy, jak wykorzystamy technologię smart do okiełznania wodnego żywiołu. 

Twórz klimat światłem i muzyką

Spięcie systemu NAZCA z głównymi mediami – takimi jak elektryczność i woda, daje nieograniczone możliwości do sterowania klimatem w ogrodzie. I nie mamy tu na myśli tylko i wyłącznie ogrodowych wentylatorów – które oczywiście także możemy uruchamiać aplikacją – chodzi raczej o klimat tworzony przez światło i muzykę. Dzięki smart technologiom możemy sterować natężeniem światła w poszczególnych strefach, włączać i wyłączać odpowiednie sektory oświetlenia ogrodowego lub posługując się czujnikami ruchu, uruchamiać oświetlenie samoczynnie, gdy swobodnie wędrujemy po ogrodzie. 

Podobnie rzecz ma się z muzyką, która dzięki nagłośnieniu strefowemu może na przykład wędrować za nami z domu na werandę, czy do ogrodowej altanki. Możliwość sterowania nią z aplikacji, pozwala nam dowolnie dobierać jej rodzaj i głośność.

Wybierz scenariusz na ogrodowe party

Gdyby tego było mało, NAZCA daje nam możliwości tworzenia określonych scenariuszy wydarzeń. Co to oznacza w praktyce? Posłużmy się przykładami. Wyobraźmy sobie, że do naszych dzieci często wpadają na ogród ich rówieśnicy. Możemy zaprogramować scenariusz pod nazwą „kinder party”. Po uruchomieniu programu system (przykładowo): podgrzeje wodę w basenie do odpowiedniej temperatury, stworzy bąbelki, a z głośników odtworzy playlistę dziecięcych hitów.
Wieczorne spotkanie ze znajomymi na grillu? Dla systemu to żaden problem. Programujemy scenariusz „wieczór z przyjaciółmi”, w którym ogrodowe lampy świecą się na 50%, z głośników leci tylko kojący jazz, a elektryczny grill podgrzewa się do określonej temperatury. 

Oczywiście tego typu scenariusze równie dobrze możemy stosować także do pielęgnacji roślin lub symulować dzięki nim na naszą obecność w ogrodzie lub domu, gdy przebywamy na wyjeździe. Ogranicza nas tylko wielkość ogrodu i stopień synchronizacji urządzeń z systemem.

Zadbaj o bezpieczeństwo ogrodu i najbliższych

A jeśli już o bezpieczeństwie mowa, to warto wspomnieć, że dzięki NAZCA nasz ogród stanie się miejscem, w którym nie tylko my, ale także nasza rodzina i najbliżsi poczują się w pełni zrelaksowani. Smart technologie mogą sterować otwieraniem ogrodowej bramy, monitorować poszczególne sekcje posesji dzięki kamerom, czy zostać zespolone z ogrodowymi czujnikami alarmowymi – nie zareagują one gdy parkan przeskoczy kot, lecz uruchomią się w przypadku wtargnięcia na posesję osób trzecich. 

Smart ogród to także bezpieczeństwo elektrycznych i wodnych instalacji, które dzięki kontroli obwodowej wyłączą się w przypadku przepięcia spowodowanego przegryzieniem kabla przez kunę lub ostrzegą nas o zbyt dużych poborach mocy podczas ogrodowej imprezy. 

Bądź smart. Twój ogród już jest

Jeśli chcemy stworzyć ogród, który kojarzy się nam z wypoczynkiem i relaksem, a nie wyłącznie z wyrywaniem chwastów i cotygodniowym koszeniem oraz podlewaniem trawnika, to warto rozważyć wykorzystanie elementów smart buildingu w naszym zielonym otoczeniu. Oczywiście wszystko w miarę potrzeb i wielkości ogrodu. Bo choć w tym artykule skupiliśmy się bardziej na elementach związanych z komfortem i wypoczynkiem, to warto zauważyć, że technologie smart pomagają także w szerzej pojętym rolnictwie i uprawie roślin. Ale to już zupełnie inna opowieść
1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 4 średnia: 4,75 z 5)
Loading...


Zobacz również