Serwis korporacyjny
 APA Group  

Lifestyle

Smart living – co to jest?

Smart living to nowy – mądry i sprytny – styl życia. Staje się on coraz bardziej popularny, m.in. dzięki szerokiemu dostępowi do technologii. Smartfony czy paczkomaty to jedne z wielu elementów, które wiążą się z ideą inteligentnego życia oraz sprawiają, że codzienność staje się bardziej komfortowa. Chcesz wiedzieć, co wchodzi w skład smart living i jak stworzyć smart home? Przeczytaj artykuł!

Smart living – co to znaczy?

Co to jest smart living? Pojęcie to jest rozumiane jako uproszczenie codziennego funkcjonowania, uczynienie go mądrzejszym i inteligentniejszym. Żyjąc zgodnie z ideą smart living, należy wykonywać to, co potrafi się robić. Pozostałe obowiązki powinno się realizować, korzystając z pomocy profesjonalistów oraz technologii. Co wchodzi w skład smart living? To pojęcie tworzą kategorie, takie jak inteligentne:

 • miasto (smart city),
 • praca (smart workplace),
 • dom (smart home),
 • przemieszczanie się (smart transport).

Mądre i sprytne życie jest komfortowe i proste oraz spełnia ludzkie potrzeby, nie wymagając od człowieka zbędnego i nadmiernego wysiłku. W APA Group tworzymy technologie, których działanie ściśle wiąże się z ideą smart living. W naszej ofercie znajduje się m.in. inteligentna automatyka, która ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Przyczyny rozwoju smart living

Już wiesz, co to jest smart living oraz co wchodzi w skład tego pojęcia. A jakie są czynniki rozwoju idei inteligentnego życia? Jednym z bodźców, który wpłynął na zmianę społecznego funkcjonowania, jest powszechny dostęp do technologii, np. takich jak Internet Rzeczy, 5G czy Sztuczna Inteligencja. Ponadto, coraz więcej osób jest świadomych swojego oddziaływania na stan środowiska. W związku z tym pragnie oszczędzać energię – biorąc pod uwagę nie tylko domowy budżet, lecz także kondycję naszej planety. 

Jak wprowadzić smart living w swoim domu?

Obszar smart living obejmuje kwestie związane niemal z każdym ludzkim działaniem. Jak wiesz, w jego skład wchodzą takie kategorie, jak: smart city, smart workplace, smart transport i smart home. Chcesz wprowadzić ideę sprytnego życia we własnym domu? Skorzystaj z poniższych wskazówek.

 • Wyposaż meble w dodatkowe funkcje, np. dołącz do swojego fotela funkcję masażu oraz regulację podłokietników.
 • Wybierz praktyczne i proste wyposażenie wnętrz. Decydując się na zakup łóżka czy szafki, zwracaj uwagę przede wszystkim na ich wygodę oraz pojemność.
 • Zdecyduj się na klasyczną kolorystykę mebli i dodatków, np. czarną, białą lub szarą. Dzięki temu wnętrze będzie wyglądać schludnie i minimalistycznie.
 • Zainstaluj urządzenia i systemy smart home, np. sterowanie ogrzewaniem.

Zastosuj te proste rady i zacznij żyć zgodnie z pojęciem smart living. W APA Group chętnie doradzimy Ci, jakie inteligentne rozwiązania sprawdzą się w Twoim domu. Możesz wybrać np. monitoring jakości powietrza w sypialni, czujnik zalania w kuchni czy system alarmowy w przedpokoju.

Ekologiczny smart living – 5 najlepszych porad

Smart living to życie w zgodzie nie tylko ze sobą, lecz także z naturą. Jakie zasady ekologicznego smart home warto wprowadzić w swoim domu? Oto wskazówki:

 1. Kup meble, które wykonano z nietoksycznych i odnawialnych materiałów. Wybierz np. wyposażenie stworzone z litego drewna lub bambusa.
 2. Zdecyduj się na meble, które posiadają przydatne funkcje, np. łóżko z dużym pojemnikiem na pościel.
 3. Postaw na minimalistyczny wystrój i rozsądne zakupy. Korzystaj ze swoich mebli jak najdłużej, nie wymieniaj ich na nowe, gdy tylko lekko się uszkodzą.
 4. Wymień stare sprzęty gospodarstwa domowego na urządzenia z klasą efektywności energetycznej A+++, czyli oszczędzające energię.
 5. Nie zapominaj o wyłączeniu światła, telewizora lub komputera po opuszczeniu pomieszczenia. Dzięki inteligentnemu sterowaniu zrobisz to za pomocą aplikacji lub ustawisz, by urządzenia gasły po określonym czasie.

Jak widzisz, obszar smart living obejmuje troskę zarówno o kondycję środowiska, jak i stan Twoich finansów

Dominujące aktywności smart living

Jakie aktywności dominują wśród Polaków, jeżeli chodzi o smart living? Należy do nich korzystanie z Internetu oraz robienie zakupów za pośrednictwem sieci. Wiele osób, zanim zdecyduje się na wybór danego produktu lub usługi, czyta opinie internautów oraz korzysta z porównywarek cen. Polacy coraz chętniej korzystają też z systemów automatyki, które zapewniają wygodę i bezpieczeństwo zarówno w domu, jak i w ogrodzie (np. sterowanie gniazdami elektrycznymi, wentylacją, nawadnianiem).

Znasz już pojęcie smart living, smart city i smart workplace oraz wiesz, jak wprowadzić elementy inteligentnego stylu życia do swojej codzienności. Zapraszamy Cię do skorzystania z naszych rozwiązań technologicznych. Jednym z produktów APA Group jest automatyka budynkowa, która pozwala efektywnie zarządzać obiektem (np. domem) oraz zaoszczędzić mnóstwo czasu.

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...


Zobacz również