Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Smart City 3.0 – ewolucja inteligentnych miast

Smart City 3.0 to już trzecie stadium rozwoju inteligentnych miast. Rozwiązania Smart City na świecie stosowane są coraz powszechniej. Pora na to, by na większą skalę pojawiły się także w Polsce. Jednak zanim ktokolwiek podejmie się realizowania tej koncepcji, dobrze bliżej przyjrzeć się ewolucji działań, dzięki którym powstaje inteligentne miasto, które ułatwia codzienne życie każdego z nas.

Ewolucja Smart City

Najnowszą fazę rozwoju inteligentnych miast określa się jako Smart City 3.0. Jednak koncepcja Smart City jest nam znana już od początku XXI wieku. Właśnie wtedy zauważalne były działania charakterystycznego dla Smart City 1.0, czyli pierwszego etapu wdrażania w najszybciej rozwijających się miastach strategii Smart City. Największe znaczenie w tym stadium mieli przedstawiciele usług informatyczno-telekomunikacyjnych. Na tym etapie mechanizmy Smart City wiązały się z korzystaniem z najnowszych technologii, które te firmy oferowały. 

Drugim stadium wdrażania koncepcji Smart City był moment, w którym za inicjatywę w tym kierunku odpowiadały władze lokalne. Na tym etapie strategia Smart City była już zdecydowanie bardziej przemyślana — zastosowane mechanizmy pozwalały spełniać realne potrzeby mieszkańców danego miasta. 

Właśnie ta faza dominuje w ostatnim czasie, jednak zauważono, że skupienie się na nieustannym wprowadzaniu kolejnych rozwiązań nie zawsze pozwala rozwiązać problemy, które mają największe znaczenie. Koncepcja Smart City polega na tym, by jak najbardziej ułatwić życie mieszkańcom miasta. Właśnie dlatego strategia Smart City 3.0 opiera się przede wszystkim na ich inicjatywie i potrzebach.

Czym jest Smart City 3.0?

Tak jak już wspomnieliśmy, podstawową różnicą pomiędzy Smart City 3.0 a poprzednimi fazami realizowania tej strategii jest to, że inteligentne miasta są tworzone przy współpracy wszystkich trzech grup:

  • firm,
  • władz lokalnych,
  • mieszkańców.

Dzięki temu zastosowane narzędzia Smart City zdecydowanie bardziej spełniają swoje zadanie, jakim jest zwiększenie jakości życia mieszkańców. Właśnie w ten sposób coraz częściej aktualnie wdrażane są rozwiązania Smart City na świecie, wśród których największymi pionierami jest Barcelona, Amsterdam czy Seul. Czy da się znaleźć przykłady Smart City w Polsce?

Inteligencja miast a Polska

Mechanizmy Smart City obejmują różne obszary — od zarządzania ruchem ulicznym po wywóz odpadów. Narzędzia, na jakich zastosowanie pozwala inteligentna automatyka, dają naprawdę wiele możliwości. Monitoring zużycia energii, dystrybutory wody źródlanej to tylko niektóre z rozwiązań, dzięki którym zarządzanie miastem jest nie tylko bardziej przemyślane i oszczędne, ale też bardziej przystosowane do potrzeb jego mieszkańców. Koncepcja Smart City w Polsce nie rozwija się jeszcze tak prężnie jak w przypadku innych miast na świecie. W dużym stopniu zależy to od możliwości finansowych. Jednak warto zauważyć, że jeśli jest taka możliwość, polskie miasta chętnie korzystają z dofinansowań pozyskiwanych z konkretnych funduszy. Idąc tym tropem, jako przykłady Smart City w Polsce można wskazać m.in. Kielce, które wprowadziły system monitorowania efektywności miasta. Koncepcja Smart City 3.0 jest realizowana także w miastach, które z inicjatywy mieszkańców inwestują w lepsze oświetlenie czy zakup autobusów na biopaliwo lub wdrożenie narzędzi usprawniających kontrolowanie obłożenia miejsc parkingowych i ruchu drogowego. Strategia Smart City jest możliwa do wdrożenia w każdym mieście. Jeśli zastanawiasz się, jakie mechanizmy będą najlepszym rozwiązaniem, w APA Group pomożemy opracować odpowiednią koncepcję, dzięki której stworzysz inteligentne miasto.

Społeczeństwo to podstawa

Zanim jako przedstawiciel władz lokalnych zdecydujesz się na wprowadzenie konkretnych mechanizmów, pamiętaj, że Smart City 3.0 opiera się na inicjatywie mieszkańców. Wszelkie pomysły związane z koncepcją Inteligentnego Miasta warto więc poddać ocenie wszystkich mieszkańców. To od nich dowiesz się, jakie mają największe potrzeby. W ten sposób nakierują Cię oni, dzięki którym narzędziom jesteś w stanie w sposób realny stworzyć prawdziwe Smart City. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwych rozwiązaniach, zachęcamy do lektury naszych pozostałych artykułów, w tym np., Inteligentne Osiedla — co za tym idzie?

Omówiliśmy rozwiązania Smart City 3.0, jednak warto wspomnieć, że inteligentna automatyka może być stosowana także w innych obszarach życia. Inteligentna kuchnia lub łazienka to coś, dzięki czemu przekonasz się, czym jest inteligentny dom. Z naszą pomocą stworzysz także Smart Office — biuro przyszłości. Zapraszamy do kontaktu!

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...


Zobacz również