Serwis korporacyjny
 APA Group  

Industry 4.O

Przemysł 4.0 – wpływ IoT na nasze życie

Pojęcie Przemysł 4.0 jest Ci znane? Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat lub na temat Internetu Rzeczy w przemyśle (Industrial Internet of Things, IIoT)? Służymy pomocą. W przygotowanym przez nas artykule znajdziesz wiele cennych informacji. Przyjrzymy się w nim między innymi temu, czym jest czwarta rewolucja przemysłowa i w jaki sposób wpływa ona na życie, zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów.

Czwarta rewolucja przemysłowa – co to jest?

Zacznijmy od krótkiej lekcji historii, czyli krótkiej chronologii.

  • 1. rewolucja przemysłowa miała miejsce w końcówce XVIII i na początku XIX wieku.
  • 2. rewolucja przemysłowa to początek XX wieku.
  • 3. rewolucja przemysłowa miała miejsce w latach 60. XX wieku.
  • 4. rewolucja przemysłowa dzieje się teraz, w XXI wieku!

Warto zauważyć, że na chwilę obecną jest to proces, a nie dokonane zjawisko. Czym właściwie jest czwarta rewolucja przemysłowa, znana także pod nazwą Przemysł 4.0? Można stwierdzić, że jest swego rodzaju konsekwencją rozwoju ludzkości. Została ona zapoczątkowana przez cyfryzację i wyróżnia się:

  • wprowadzeniem systemów cyberfizycznych,
  • zaawansowaną automatyką przemysłową,
  • zwiększaniem wydajności w produkcji.

Wiesz już, co to jest Przemysł 4.0. Zastanówmy się teraz nad tym, czy faktycznie jest on w stanie zmienić coś w naszym życiu.

Czy Przemysł 4.0 naprawdę coś zmieni w naszym życiu? Jak wpływa na naszą codzienność?

Czwarta rewolucja przemysłowa zdecydowanie coraz śmielej wdziera się w nasze życie, zarówno jako konsumentów, jak i pracowników czy pracodawców. Przykłady na Przemysł 4.0? Automatyzacja procesów produkcyjnych, rozwój inteligentnych fabryk (Smart Factory), systemy sterowania maszyny (PLC), cyfrowe zarządzanie wydajnością pracy czy cyfrowe utrzymanie ruchu – to wszystko wpisuje się w koncepcję Przemysłu 4.0.

Czwarta rewolucja przemysłowa cały czas wpływa na nasze życie i zmienia je, sprawiając, że w wielu aspektach staje się prostsze i wygodniejsze, a różne procesy stają się wydajniejsze i bardziej ekonomiczne. Przemysł 4.0 oddziałuje zarówno na życie zwykłego Kowalskiego, jak i na przemysł i gospodarkę. Przewiduje się, że może znacząco zmienić funkcjonowanie różnego rodzaju fabryk i przedsiębiorstw.

Internet Rzeczy w przemyśle

IIoT i Przemysł 4.0 są ze sobą ściśle powiązane. Uważa się, że ten drugi nie mógłby funkcjonować bez pierwszego. Bardzo często wykorzystuje się Internet Rzeczy w automatyce przemysłowej. Przyjrzyjmy się temu, czym jest IIoT. Definiuje się go, jako zdolność do podłączenia dowolnego urządzenia lub sprzętu do Internetu, co z kolei umożliwia dostęp do nich i zarządzanie nimi z dowolnego miejsca na świecie. Obejmuje to zarówno drobne sprzęty domowe, jak i skomplikowane maszyny pracujące w fabrykach.

Internet Rzeczy w przemyśle daje możliwość działania na skalę globalną. Pozwala usprawniać i koordynować różne procesy produkcyjne, co przekłada się na osiągane zyski. Z jego dobrodziejstw korzystają tacy giganci, jak chociażby Harley-Davidson czy Siemens.

Rozwiązania przyszłości

Śmiało można powiedzieć, że czwarta rewolucja przemysłowa i IIoT to rozwiązania przyszłości, które już w tym momencie wpływają na nasze życie. Mogą one przynieść wiele dobrego, ułatwiając pracę oraz życie, a jednocześnie optymalizując koszty związane z prowadzeniem działalności. Fascynują nas nowoczesne technologie i dlatego jesteśmy w stanie dostarczyć naszym klientom doskonałe rozwiązania, dopasowane do ich potrzeb. Sprawdź naszą automatykę budynkową, a także pozostałe produkty. Mamy propozycje idealne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm.

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 1 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również