Serwis korporacyjny
 APA Group  

Lifestyle

Rozwiązania BMS – inteligentne schronisko dla zwierząt w Polsce

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest i do czego stosuje się platformę NAZCA
  • Jak można usprawnić działanie schronisk dla zwierząt
  • Jak ograniczyć zużycie energii w jednostkach użyteczności publicznej
  • Jakie zastosowanie mogą mieć jeszcze systemy BMS

Kiedy myślimy o systemach BMS do głowy przychodzą nam zwykle luksusowe rezydencje, galerie handlowe, zakłady produkcyjne, stadiony czy wielkie, widowiskowe hale, w których trzeba kontrolować dziesiątki zmiennych. I faktycznie, bardzo często tak jest. Building Management Systems to rozwiązania, które mają służyć wielkim celom i zmieniać oblicze naszych miast. Często zapominamy jednak, że BMS-y to platformy w pełni skalowalne i równie dobrze mogą usprawnić pracę pojedynczego domu, sklepu czy szkoły, a to przecież te budynki służą nam zwykle w codziennym życiu i pracy. 

Jak ograniczyć straty ciepła i efektywnie zarządzać energią w budynkach użyteczności miejskiej?

W 2019 roku miasto Katowice po raz kolejny pozyskało fundusze Unii Europejskiej na projekty związane z poprawą efektywności energetycznej. Dzięki temu 21 budynków użyteczności publicznej zostało poddanych pracom budowlanym mającym na celu ograniczenie strat ciepła i efektywne wykorzystanie energii cieplnej. 

W jednym z obiektów postanowiono dodatkowo wdrożyć flagowy system APA Group – platformę NAZCA, która pomaga kontrolować szereg procesów budynkowych, począwszy od wykorzystania energii, poprzez monitorowanie zużycia wody czy gazu, zarządzanie bezpieczeństwem i monitoringiem, urządzeniami elektrycznymi, oświetleniem czy wejściami do budynków. Mając jednak na uwadze ograniczone środki finansowe, skala wdrożenia została zawężona do aspektów energetycznych. Wybór padł na budynek, który mógłby wydawać się nieoczywisty dla takiego rozwiązania – na miejskie schronisko dla zwierząt.

Po co miastom inteligentne schroniska dla zwierząt?

Wiele osób, widząc wybór budynku, który został wzbogacony o rozwiązania BMS, może zadać sobie pytanie – dlaczego akurat schronisko dla zwierząt? Czy nie lepiej wydać fundusze na budynek, który będzie przydatny ludziom, a nie zwierzętom? Należałoby się jednak zastanowić, komu tak naprawdę służą tego rodzaju obiekty. Czy w równej mierze nie są one częścią naszej społeczności i istotnym elementem miejskiej tkanki? Czy także tego typu budynki nie powinny być wydajne energetycznie? (przecież korzystają z funduszy publicznych i wpływają na środowisko jak każde inne). Czy nie powinny być przyjazne dla osób w nich pracujących i bezpieczne dla osób odwiedzających? (przecież często nie grzeszą czystością a unoszące się wokół zapachy i hałas mogą uprzykrzać życie okolicznym mieszkańcom). I wreszcie czy nie nadszedł już czas, by zwierzęta zaczęły być przez nas traktowane tak, jak powinny? 

Odpowiedzi na te pytania wydają się oczywiste. Nowoczesna technologia może pomóc zadbać nam o bezpieczeństwo osób pracujących ze zwierzętami, zmniejszyć koszty utrzymania tego typu ośrodków i faktycznie wpłynąć na jakość życia czworonogów. Tylko od skali wdrożenia zależy, jakie rozwiązania zostaną zastosowane. 

Trudna droga do schroniska marzeń

Możliwości platformy NAZCA są naprawdę szerokie, w projekcie schroniska chodziło jednak przede wszystkim o dobry początek i przetestowanie rozwiązań, które będzie można przenieść także na inne obiekty użyteczności publicznej w mieście. Zmagając się z ograniczeniami finansowymi, ale dostrzegając jednocześnie zalety wdrożenia, eksperci APA oraz miasto Katowice założyli możliwość rozwoju platformy w przyszłości. Architektura systemu zarządzania budynkiem została ułożona w oparciu o możliwie jak największą swobodę konfiguracji a na potrzeby rozbudowy systemu w rozdzielnicach pozostawione zostały rezerwy miejsca na urządzenia wykonawcze i sterownicze. Na starcie projektu, usprawnienia budynkowe skupiły się wokół kontroli zużycia mediów, kontroli stanu urządzeń oraz sygnalizacji stanów awaryjnych instalacji.

Jak wdrożenie wygląda w praktyce

Zarządzanie platformą NAZCA w schronisku odbywa się za pomocą dedykowanej stacji operatorskiej, do której dostęp ma Dyrektor schroniska oraz Inspektor z Urzędu Miasta Katowice. Na stacji wizualizowane są stany awaryjne i podgląd bieżących stanów liczników elektrycznych, wody oraz gazu, co umożliwia bieżącą kontrolę wydatków i reagowanie na wszelkie anomalie. Z systemem została także powiązana instalacja fotowoltaiczna dostarczająca elektryczność do schroniska, tak aby maksymalnie wykorzystać zalety energii odnawialnej.

30 paneli, wykonanych w technologii krzemowej monokrystalicznej, zostało zamontowanych na dachu przedsionka komunikacyjnego, łączącego część socjalną schroniska z miejscem usytuowania klatek dla zwierząt. Panele zostały podpięte do inwertera fotowoltaicznego, który udostępnia informacje na temat aktualnie produkowanej energii do platformy NAZCA BMS. Dzięki temu w stacji operatorskiej można uzyskać dostęp do takich informacji jak: generowane napięcie, prąd i moc oraz otrzymać informację o temperaturze pracy inwertera, którego zadaniem jest przekształcenie wygenerowanej przez moduły fotowoltaiczne energii na prąd przemienny dostarczany do sieci.  

Zainstalowana instalacja fotowoltaiczna umożliwia wytwarzanie energii elektrycznej bezpośrednio ze światła słonecznego, na dwa sposoby:

  1. Słoneczna energia cieplna jest przetwarzana w drodze wymiany ciepła pomiędzy płynem wystawionym na działanie promieni słonecznych a odbiornikiem, którym jest akumulator ciepła lub pompa ciepła. 
  2. Słoneczna energia fotowoltaiczna jest produkowana przy użyciu zasady ogniwa fotowoltaicznego. Wykorzystanie promieniowania słonecznego docierającego do ziemi jest szczególnie korzystne ponieważ promieniowanie z roku na rok zmienia się w niewielkim stopniu. Na poziomie gruntu, dostarcza średnio 1000 Wh/m2 dziennie. 

System NAZCA w schronisku weryfikuje także poziom temperatur w pomieszczeniach dla zwierząt i wizualizuje parametry na stacji operatorskiej. Niestety ze względu na okrojony zakres modernizacji nie przewidziano możliwości sterowania temperaturą w pomieszczeniach dla zwierząt, co nie jest wykluczone w przyszłości.

Zgodnie z wytycznymi inwestora zakresem termomodernizacji obiektu objęto również wymianę opraw oświetleniowych wewnątrz obiektu na oprawy energooszczędne typu LED. Niestety tego obszaru również nie przewidziano we wdrożeniu z systemem automatyki. 

Współpracując aktywnie z Urzędem Miasta Katowice mamy nadzieję na dalsze usprawnienia budynku i w przyszłości wykorzystanie platformy NAZCA do zarządzania także innymi budynkami użyteczności publicznej w mieście. 

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 4 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również