Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Na czym polega nowoczesna wentylacja i klimatyzacja w domach?

Z artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna (rekuperacja)
  • Jakie są obecnie najpopularniejsze rodzaje klimatyzacji 
  • Co ma wspólnego wentylacja i klimatyzacja z technologią smart home

Jeśli budujesz lub remontujesz dom, na pewno zastanawiasz się nad tym, na jaką wentylację się zdecydować, by cieszyć się komfortem przez cały rok. Zapewne, biorąc pod uwagę dzisiejsze upały, rozważasz również zamontowanie klimatyzacji. W naszym tekście spróbujemy choć trochę rozwiać twoje wątpliwości, więc zapraszamy do lektury.

Nowoczesna wentylacja – czyli jaka? 

Czyli mechaniczna z odzyskiem ciepła, nazywana także rekuperacją. Opiera się ona na działaniu procesów fizycznych i urządzenia zwanego rekuperatorem. Świeże powietrze zewnętrzne jest filtrowane, a usuwa się z wnętrza to zużyte, a więc takie o wysokim stężeniu CO2.

Proces wygląda w ten sposób, że wywiewane powietrze przekazuje energię cieplną przez ściany specjalnych płyt. Odbywa się to ze względu na dość specyficzną konstrukcję wymiennika wewnątrz rekuperatora. W początkowej fazie ciepłe powietrze wywiewane ogrzewa płyty wymiennika. Natomiast w kolejnych etapach powietrze nawiewane nagrzewa się od tych płyt. Właśnie na tym opiera się wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, która działa nieprzerwanie przez cały rok, także w miesiącach letnich. 

Tyle teorii, ale jak przekłada się to na praktykę? Okazuje się, że dzięki tej technologii można nawet bez otwierania okien cieszyć się stale czystym powietrzem, wolnym od alergenów, zanieczyszczeń z zewnątrz (dotyczy to zwłaszcza regionów przemysłowych i poprzemysłowych). Poza tym zyskuje się wolność od przeciągów,  hałasu i latających nad uchem much. Wszystko to bywa zmorą podczas sezonu letniego. A alergicy mogą dzięki temu, dosłownie, odetchnąć z ulgą. 

Klimatyzatory w domach i mieszkaniach – niezbędne urządzenia podczas upałów 

Zmiany klimatu nieuchronnie prowadzą do tego, że w Polsce pojawiają się ekstremalne temperatury. Letnie upały stają się nieznośne i odczuwają to zwłaszcza osoby mieszkające w domach z dużymi przeszkleniami, skierowanymi na zachód lub na południe. Nic dziwnego, że coraz częstszym standardem w domach jednorodzinnych stają się systemy klimatyzacji. 

Na rynku jest spory wybór dostępnych urządzeń chłodzących. Mowa o takich rozwiązaniach jak:

  • klimatyzatory split, 
  • klimatyzatory kasetonowe, 
  • klimatyzatory przenośne,
  • klimatyzatory kanałowe, 
  • klimatyzatory przypodłogowo-podstropowe.

Bardzo polecane są te pierwsze. To, innymi słowy, stacjonarne klimatyzatory monoblokowe, które są w stanie obsługiwać wiele pomieszczeń naraz. Komfortowa temperatura obowiązuje zatem nie tylko w pokoju dziennym, ale także w sypialniach. 

Przy zakupie klimatyzatora warto zwracać na to, by miał on jak najlepszy przepływ powietrza, bo gwarantuje to doskonałą sprawność chłodniczą. Trzeba też brać pod uwagę moc chłodniczą – przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy przypada w takim przypadku 0,1 KW mocy. Im wyższa jest prędkość wentylatora w klimatyzatorze, tym większe są osiągi jednostki. 

Ze względu na komfort użytkowania i w ogóle funkcjonowania w danym domu, dobrze jest również skupić się na parametrach związanych z poziomem generowanego hałasu, który powinien być oczywiście jak najniższy. Jeśli tak nie jest, bywa to bardzo uciążliwe zwłaszcza w otwartych przestrzeniach, gdzie niesie się echo. 

Sterowanie wentylacją i klimatyzacją w ramach smart home 

Komfort termiczny latem i czyste powietrze przez cały rok to coś, w co z pewnością warto zainwestować. Ale można też pójść o krok dalej i spotkać się z jeszcze nowocześniejszą technologią, wpuszczając ją do własnego domu. 

Warto rozważyć funkcjonalności, jakie daje smart home. Z poziomu urządzenia mobilnego można sterować zarówno rekuperatorem, jak i klimatyzatorem, programując intensywność działania tych urządzeń oraz harmonogram ich pracy. 

Aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd, można na przykład włączać klimatyzator w dni robocze dopiero na godzinę przed przyjściem z pracy. Dzięki temu sprzęt nie działa aktywnie w porze, gdy i tak nikogo nie ma w domu. A żeby dom nie nagrzewał się od słońca, można bezdotykowo, tylko z poziomu telefonu, zasunąć automatyczne rolety zewnętrzne. 

Oczywiście wariantów jest znacznie więcej, ale cała technologia opiera się na Internecie rzeczy (IoT). Połączone ze sobą bezprzewodowo urządzenia komunikują się ze sobą i przetwarzają dane, takie jak dzień, godzina, intensywność działania itd. 

Zaciekawił cię zaproponowany przez nas scenariusz? Możesz go urzeczywistnić także u siebie dzięki APA Smart. Dostarczamy technologię, która sprawdza się nie tylko w przemyśle, ale także w domach. 

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 4 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również