Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Leonardo Lab – startuje nowoczesne laboratorium

Wydawałoby się, że początek nowego semestru nie jest ulubionym czasem studentów. Tym razem było jednak zupełnie inaczej i nie tylko studenci odliczali dni do startu drugiej części roku akademickiego. A wszystko za sprawą otwarcia Leonardo Lab – wspólnego dzieła APA Group i Politechniki Śląskiej. 

Połączenie nauki i biznesu 

Na ten moment czekali studenci, wykładowcy, specjaliści oraz wszyscy fani innowacyjnych pomysłów, które mogą przynieść w przyszłości przełomowe zmiany. 20 lutego na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Zabrzu oficjalnie otwarto Leonardo Lab, nowoczesne laboratorium, które umożliwia interdyscyplinarne badania nad problemami funkcjonowania człowieka w aspekcie inżynierskim, klinicznym i społecznym. 
Leonardo Lab
Pokazowe testy w laboratorium.
To projekt, który doskonale łączy przestrzeń nauki ze światem biznesu. Według zamysłu twórców, Leonardo Lab ma umożliwić testowanie prototypów produktów, usług lub technologii związanych z ich wytwarzaniem. Wspomniane procesy będą teraz szybsze i bardziej efektywne dzięki nowoczesnej technologii, którą naszpikowane jest 40 m²  obiektu. Leonardo Lab będzie służyło jednocześnie projektom uczelnianym, jak i komercyjnym, by maksymalnie wykorzystać potencjał laboratorium. Zarówno naukowcy, studenci, jak i specjaliści APA Group przyznają, że połączenie naukowej wiedzy, kreatywności oraz doświadczenia związanego z komercyjnym wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii przyczyni się do powstawania przełomowych projektów, które będą miały szansę zaistnieć globalnie. – Chcemy wspólnie tworzyć technologie, które wzbogacą nasze życie. Doświadczenie APA na rynkach komercyjnych i współpraca z gronem akademickim, przyczynią się do rozpropagowania najnowocześniejszych rozwiązań w społeczeństwie. Wierzymy, że w Leonardo Lab zrodzą się wielkie projekty, które będzie można zastosować w skali makro – mówił Artur Pollak, Prezes Zarządu APA Group. 
Leonardo Lab
Robot marki Encon-koester.com zadziwia precyzją.

Innowacyjne funkcjonalności 

Sercem systemu jest platforma BMS Nazca, którą stworzyli specjaliści z APA Group. W ramach systemu można rezerwować sale z wizualizacją na monitorze przy wejściu, płynnie sterować oświetleniem, ogrzewaniem, zasłoną czy żaluzjami, a także rejestrować obraz z 2 kamer wewnętrznych. Poza tym funkcjonalności Leonardo Lab pozwalają na pomiary stężenia CO2, stężenia pyłów, temperatury, wilgotności oraz energii elektrycznej. Laboratorium zostało wyposażone dodatkowo w system filtracji powietrza, nagłośnienie oparte o system Ecler, monitoring zalania pomieszczenia oraz system kontroli dostępu. Dane pozyskane w badaniach naukowcy będą mogli wizualizować na dużym i wygodnym monitorze. 
Cytat
Wierzymy, że w Leonardo Lab zrodzą się wielkie projekty, które będzie można zastosować w skali makro - Artur Pollak.
System Nazca steruje całością funkcjonalności Leonardo Lab.
System Nazca steruje całością funkcjonalności Leonardo Lab.
Zaawansowana technologia, szerokie możliwości pomiarowe oraz wyjątkowo komfortowe warunki pracy z pewnością pozytywnie wpłyną na rozwój badań na Śląsku. Pomysłodawcy Leonardo Lab postawili sobie za cel wypracowanie takich rozwiązań technologicznych, które ułatwią personelowi medycznemu opiekę nad osobami starszymi, chorymi czy niepełnosprawnymi. Technologia ma realnie wspomagać służbę zdrowia w tworzeniu lepszego komfortu życia i funkcjonowania chorych. Twórcom Leonardo Lab zależy również na wypracowaniu rozwiązań technologicznych dla rehabilitantów oraz udoskonaleniu systemów ostrzegawczych dla szpitali. – Żyjemy w starzejącym się społeczeństwie, a dzięki rozwiązaniom powstającym w laboratorium, będziemy mogli realnie pomagać osobom najbardziej potrzebującym, niepełnosprawnym, starszym i schorowanym. Mam nadzieję, że połączenie wiedzy, technologii oraz najlepszych możliwości analizy danych, przyniesie rezultaty pozwalające przenieść część opieki nad chorymi na zautomatyzowane procesy w ich otoczeniu – mówił prof. dr hab. inż. Marek Gzik, Dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. 
Na tej niewielkiej przestrzeni będą prowadzone innowacyjne projekty.
Na tej niewielkiej przestrzeni będą prowadzone innowacyjne projekty.

Leonardo byłby dumny

Otwarcie obiektu przyciągnęło uwagę mediów i wielu zainteresowanych stron. Symboliczną wstęgę przecinali: Wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Zabrza Marian Czochara, Rektor Politechniki Śląskiej, Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, prof. zw. w Politechnice Śląskiej, Dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Prof. dr hab. inż. Marek Gzik, Prezes APA Group Artur Pollak oraz przedstawicielka studentów Sara Sarrai. Studenci już teraz mogą zapisywać się do grup swoich naukowych opiekunów, którzy będą wspierać ich w poszukiwaniu wiedzy i pomogą zdobyć nowe umiejętności oraz pracować nad przełomowymi projektami. Za wyposażenie laboratorium odpowiada APA Group oraz partnerzy firmy: Rehabed.pl (producent łóżek rehabilitacyjnych) oraz Encon-koester.com (producent robotów). Miejmy nadzieję, że projekty, które powstaną w Leonardo Lab przysporzą twórcom jeszcze więcej dumy i wyjdą daleko poza granice laboratorium. 
 
1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 4 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również