Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Jak zaprojektować inteligentną kuchnię?

Inteligentna kuchnia to rozwiązanie idealne dla osób, które ponad wszystko cenią sobie wysoką funkcjonalność. Automatyka budynkowa  i jej zastosowanie pozwala sprawić, że przestrzeń kuchenna będzie dopracowana nie tylko pod względem użytkowym, ale przede wszystkim ergonomicznym. Jak zaprojektować inteligentną kuchnię, tak by spełniała Twoje potrzeby? Przekonaj się, jak stworzyć prawdziwie inteligentną kuchnię.

inteligentną kuchnię

Jak zaprojektować inteligentną kuchnię?

Inteligentna automatyka pozwala na urządzenie każdego domu zgodnie z ideą Smart. Nie chodzi tu jedynie o trend, a spore ułatwienie dla każdego domownika. Tego typu rozwiązania można zastosować, między innymi tworząc inteligentną kuchnię. Jak ją zaprojektować? Najważniejsze, by poznać profil osób, które będą z niej korzystać. Do czynników, które warto uwzględnić podczas jego tworzenia, należą m.in.:

• wiek, • wzrost, • budowa ciała, • stan zdrowia.

To właśnie dzięki tym elementom jesteśmy w stanie określić, jakie smart rozwiązania sprawdzą się najlepiej w kuchni danej osoby. 

Zasady Intelligent Kitchens

Przy projektowaniu inteligentnej kuchni znaczącą rolę mają nie tylko innowacyjne urządzenia, które warto w niej zastosować, ale też rozłożenie szafek i konkretnych przedmiotów, z których korzysta się na co dzień. Tak urządzona kuchnia ma sprawiać, by spędzony w niej czas był przyjemny, a wszystkie czynności dało się wykonać w jak najkrótszym czasie. Zdecydowany wpływ na to ma rozmieszczenie poszczególnych stref. Zgodnie z zasadami Intelligent Kitchens obok płyty grzejnej powinny znajdować się produkty żywnościowe oraz garnki i patelnie. Dzięki temu w trakcie gotowania zawsze będziesz je mieć w zasięgu ręki. Blisko tej strefy powinna znajdować się także zmywarka, w której pobliżu dobrze umieścić szafkę przeznaczoną na zastawę i szufladę ze sztućcami. Jednocześnie powinny się one znajdować też blisko stołu. Z kolei pojemniki na odpadki i środki czyszczące, których nie powinno zabraknąć w żadnej kuchni, umieszczamy pod zlewozmywakiem. Z pewnością wiele tych zasad realizujemy intuicyjnie, jednak przy projektowaniu inteligentnej kuchni warto zwrócić na nie szczególną uwagę.

Personalizacja inteligentnej kuchni

Tak jak już wspomnieliśmy, projekt smart kuchni należy oprzeć na profilu osób, które będą z niej korzystać. Jeśli więc należysz do niskich osób, trzeba zadbać o to, by w dolnych szafkach i szufladach znalazło się miejsce na wszystkie najpotrzebniejsze produkty i akcesoria. Dzięki temu nie będzie trzeba wkładać wysiłku w to, by po nie sięgnąć. By jeszcze bardziej ułatwić codzienne funkcjonowanie w kuchni, dobrze już na samym początku zadbać o właściwe uporządkowanie tej przestrzeni, w czym pomocne będą różnorodne organizery wewnętrzne. Zastosowanie takich rozwiązań i stworzenie prawdziwie inteligentnej kuchni to świetny sposób na to, by zwiększyć jej ergonomiczność, ale też pomóc osobom starszym lub tym, które zmagają się z chorobami.

Do tego, że Twoja kuchnia będzie inteligentna, przyczyni się także wybór odpowiedniego sprzętu. Urządzenia kuchenne, które są dostępne na rynku pozwalają korzystać z coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań. W przypadku wielu z nich możesz skorzystać z funkcji, dzięki której o pracy zakończonej przez zmywarkę lub piekarnik dowiesz się przez powiadomienie na telefonie.

inteligentną kuchnię

Steruj sprzętem z poziomu smartfona

Na jeszcze większy komfort w kuchni może mieć wpływ zastosowanie inteligentnej automatyki, która pozwala mieć kontrolę nad kuchennym wnętrzem. Dzięki innowacyjnym urządzeniom, które proponujemy zastosować w Twoim domu, będziesz mieć pewność, że Twoja kuchnia jest nie tylko funkcjonalna, ale i bezpieczna. Do rozwiązań, które warto rozważyć przy projektowaniu inteligentnej kuchni, z pewnością należą czujniki, które pozwalają wykryć zalanie lub zbyt duży poziom CO2. Właśnie w tym pomieszczeniu najłatwiej o wywołanie pożaru dlatego koniecznie pamiętaj o właściwym zabezpieczeniu. Co więcej, urządzając smart kuchnię, warto też skorzystać z automatyki budynkowej, która podobnie jak w innych pomieszczeniach pozwala sterować oświetleniem, ogrzewaniem i wentylacją. 

Innowacyjne rozwiązania tego typu pozwalają też sterować gniazdkami. By wyłączyć lub włączyć dane urządzenie nie musisz wchodzić do kuchni, wystarczy, że skorzystasz z możliwości, jakie zapewnia automatyka budynkowa. Wszystko to z poziomu smartfona, który umożliwia kontrolowanie tego, co dzieje się w Twojej kuchni nawet wtedy, gdy jesteś poza domem. W ten sposób unikniesz zbyt dużych wydatków za prąd, gdy zapomnisz wyłączyć światła, a także zalania lub pożaru.

Zastanawiasz się, jakie możliwości daje inteligentna kuchnia? Wszystkie smart rozwiązania, które znajdują swoje zastosowanie w kuchni, mają znaczący wpływ na komfort i zwiększenie wydajności podczas prac wykonywanych właśnie na tej przestrzeni. Jeśli szukasz sposobu na to, jak stworzyć inteligentną kuchnię w swoim domu, pracownicy APA Group chętnie pomogą przy jej projekcie. Dzięki nam przekonasz się, że możliwość zdalnego zarządzania domem i sterowanie inteligentnym ogrodem to świetne rozwiązanie dla każdego domu.

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...


Zobacz również