Artykuły
Nowoczesne fabryki nie istnieją dziś bez zautomatyzowanej produkcji, która odciąża ludzi od powtarzalnych i niebezpiecznych czynności, pozwala zwiększyć skalę produkcji i usprawnić procesy. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się maszyny, generowane są jednak olbrzymie pobory energii elektrycznej. Czy można ją kontrolować w sprawny i profesjonalny sposób, a tym samym zyskać dodatkowe oszczędności i poprawić proces? Nowoczesne platformy IoT oraz pomiaru energii, takie jak Nazca i iPOE, są odpowiedzią na wiele z tych problemów.
Branża odzieżowa, metalurgiczna, automotive, spożywcza, lotnicza, wydobywcza, energetyczna, logistyczna – wymieniać można by długo – wszędzie tam, gdzie pracują maszyny, generowane są koszty energetyczne. Dzięki zbieraniu kluczowych danych o pracy urządzenia, możemy zyskać pełen wgląd w pobory energii, porównać koszty w określonych odstępach czasu i zrozumieć korelacje energetyczne z innymi maszynami w fabryce.
Żeby było to jednak możliwe potrzebna jest skuteczna, pracująca w otwartym systemie platforma pomiarowa iOT, która pozwoli opomiarować urządzenie bez względu na jego zastosowanie, charakterystykę i sektor przemysłu, w którym działa. Taką platformą jest Nazca 4.0, działająca jako swoisty multitool skupiający w ramach jednego ekosystemu różne narzędzia pomiarowe i pracująca w środowisku chmurowym (dostęp do danych mamy bez względu na miejsce, w którym przebywamy, czy też obecność lub nieobecność technika).
Na przykładzie przygotowanego materiału wideo, przedstawiającego opomiarowanie wtryskarki FANUC Roboshot alfa – S50 iA, można dowiedzieć się, jakie korzyści odniósł klient decydując się na opomiarowanie swojego urządzenia.
Wśród wielu korzyści, jakie może odnieść firma decydując się na opomiarowanie specjalistycznej maszyny przemysłowej, na pierwsze miejsce wybijają się zapewne te związane z konkretnymi oszczędnościami. Nie należy jednak zapominać, że nowoczesne fabryki i zakłady, to dziś nie tylko efektywność energetyczna ale także ekologiczna.
Czy tego chcemy czy nie era, w której korzystamy wyłącznie z energii nieodnawialnej, odchodzi w zapomnienie. Dziś zakłady przemysłowe i fabryki coraz częściej rozliczane są – także w znaczeniu dosłownym – z ilości „brudnej” energii i dwutlenku węgla, który generują. Świadoma decyzja przedsiębiorstwa o zmniejszaniu odcisku węglowego z pewnością buduje atrakcyjny wizerunek zakładu, a w konsekwencji generuje mniejsze opłaty i kary.
Mając na uwadze czynniki ekonomiczne i zalety samej platformy Nazca 4.0, warto szczególnie zwrócić uwagę na następujące zalety wprowadzenia takich rozwiązań w zakładzie: