Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Monitorowanie zużycia energii elektrycznej urządzeń przemysłowych – przykład wtryskarki FANUC

Z artykułu dowiesz się:

  • Co daje opomiarowanie urządzeń przemysłowych i jakie korzyści można odnieść.
  • Jak wykorzystać w przemyśle nowoczesne platformy IoT.
  • Jak zmniejszyć pobory energii przez urządzenia przemysłowe. 

Nowoczesne fabryki nie istnieją dziś bez zautomatyzowanej produkcji, która odciąża ludzi od powtarzalnych i niebezpiecznych czynności, pozwala zwiększyć skalę produkcji i usprawnić procesy. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się maszyny, generowane są jednak olbrzymie pobory energii elektrycznej. Czy można ją kontrolować w sprawny i profesjonalny sposób, a tym samym zyskać dodatkowe oszczędności i poprawić proces? Nowoczesne platformy IoT oraz pomiaru energii, takie jak Nazca i iPOE, są odpowiedzią na wiele z tych problemów.

Branża odzieżowa, metalurgiczna, automotive, spożywcza, lotnicza, wydobywcza, energetyczna, logistyczna – wymieniać można by długo – wszędzie tam, gdzie pracują maszyny, generowane są koszty energetyczne. Dzięki zbieraniu kluczowych danych o pracy urządzenia, możemy zyskać pełen wgląd w pobory energii, porównać koszty w określonych odstępach czasu i zrozumieć korelacje energetyczne z innymi maszynami w fabryce. 

Żeby było to jednak możliwe potrzebna jest skuteczna, pracująca w otwartym systemie platforma pomiarowa iOT, która pozwoli opomiarować urządzenie bez względu na jego zastosowanie, charakterystykę i sektor przemysłu, w którym działa. Taką platformą jest Nazca 4.0, działająca jako swoisty multitool skupiający w ramach jednego ekosystemu różne narzędzia pomiarowe i pracująca w środowisku chmurowym (dostęp do danych mamy bez względu na miejsce, w którym przebywamy, czy też obecność lub nieobecność technika). 

Na przykładzie przygotowanego materiału wideo, przedstawiającego opomiarowanie wtryskarki FANUC Roboshot alfa – S50 iA, można dowiedzieć się, jakie korzyści odniósł klient decydując się na opomiarowanie swojego urządzenia. 

Co daje opomiarowanie maszyn i urządzeń w przemyśle?

Wśród wielu korzyści, jakie może odnieść firma decydując się na opomiarowanie specjalistycznej maszyny przemysłowej, na pierwsze miejsce wybijają się zapewne te związane z konkretnymi oszczędnościami. Nie należy jednak zapominać, że nowoczesne fabryki i zakłady, to dziś nie tylko efektywność energetyczna ale także ekologiczna. 

Czy tego chcemy czy nie era, w której korzystamy wyłącznie z energii nieodnawialnej, odchodzi w zapomnienie. Dziś zakłady przemysłowe i fabryki coraz częściej rozliczane są – także w znaczeniu dosłownym – z ilości „brudnej” energii i dwutlenku węgla, który generują. Świadoma decyzja przedsiębiorstwa o zmniejszaniu odcisku węglowego z pewnością buduje atrakcyjny wizerunek zakładu, a w konsekwencji generuje mniejsze opłaty i kary. 

Poznaj case study Fanuc Roboshot

Mając na uwadze czynniki ekonomiczne i zalety samej platformy Nazca 4.0, warto szczególnie zwrócić uwagę na następujące zalety wprowadzenia takich rozwiązań w zakładzie:

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 1 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również