Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

IPOE w kontekście nowych przepisów o ewidencji akcyzowej

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak dokładnie brzmią nowe zapisy odnoszące się do elektronicznej ewidencji akcyzowej.
  • Jakie wymogi muszą zostać spełnione, by uznano daną ewidencję za wiążącą. 
  • Czy platforma IPOE od APA jest odpowiednim narzędziem do nowoczesnego ewidencjonowania.

Od 1 stycznia 2023 obowiązują nowe przepisy dotyczące elektronicznego prowadzenia ewidencji akcyzowej. Będą ją zobowiązani prowadzić między innymi przedsiębiorcy o statusie podatnika akcyzy od energii elektrycznej. Z platformą IPOE ten sposób rejestracji nie stanowi jednak żadnego problemu.

Zmiana w przepisach. Co powinni wiedzieć przedsiębiorcy produkujący i pobierający energię? 

Nowe zapisy legislacyjne dotyczą wybranych firm, które zajmują się produkcją energii, jej sprzedażą oraz zakupem z sieci energetycznej. Co z tymi, którzy prowadzą taką ewidencję w formie tradycyjnej? Do końca 2022 roku mogą jej dokonywać zarówno elektronicznie, jak i na papierze. 

Natomiast bez względu na to, trzeba przygotować się na zmianę dotychczasowych nawyków. Te kilka miesięcy wydają się długim okresem, ale im szybciej zaimplementuje się nowy sposób rejestrowania, tym lepiej z punktu widzenia organizacyjnego. 

Uwaga: brak prowadzenia takiej ewidencji w wymaganej formie może skutkować odpowiedzialnością skarbową. 

ewidencji akcyzowej

Jak powinna być prowadzona ewidencja akcyzowa w formie elektronicznej? 

Elektroniczna ewidencja akcyzowa musi być prowadzona w taki sposób, by:

  • umożliwiała wgląd w treść dokonywanych wpisów,
  • umożliwiała wprowadzanie zmian (oraz pozwalała zidentyfikować kto takie zmiany wprowadził),
  • zapewniała możliwość wygenerowania raportów oraz ich wydruk,
  • uniemożliwiała usuwanie wpisów,
  • przechowywała kopie dokumentacji zapisanej na informatycznym nośniku danych, 
  • gwarantowała ochronę przechowywanych informacji. 

Jak widać, tych uwarunkowań jest sporo. Właśnie dlatego zwykły arkusz Excel nie będzie wystarczający. Przez “elektroniczną ewidencję” należy rozumieć zaawansowany układ gromadzenia i przetwarzania danych, który pozwala na kompleksowe działanie. Nie bez znaczenia jest też przejrzystość i intuicyjność dla użytkownika.

W spełnieniu wspomnianych wymogów ustawy pomagają wyspecjalizowane systemy i narzędzia, takie jak IPOE, czyli Inteligentna Platforma Optymalizacji Energii

ewidencji akcyzowej

W jaki sposób IPOE wspiera proces elektronicznego ewidencjonowania?  

IPOE jest systemem umożliwiającym kompleksowy monitoring oraz optymalizację zużycia energii. Dziś, w kontekście nowych zasad ewidencji, jego potencjał jest jednak jeszcze większy. 

Jaka jest zasada działania tego narzędzia? Pomiar wykonywany jest na przyłączu energii elektrycznej, a następnie dochodzi do komunikacji z inwerterem. Klient, chcący spełniać współczesne wymogi, zyskuje zatem pełny ogląd na temat tego, jaki jest przepływ energii między jego produkcją a siecią. 

Dowiaduje się:

  • ile energii zużyto, 
  • ile energii dostarczono do sieci,
  • ile energii pobrano z sieci,
  • ile własnego zapotrzebowania zużywa się za pomocą produkcji energii własnej,
  • jaka jest jakość energii na przyłączu,
  • czy występują ewentualne przekroczenia. 

IPOE to narzędzie, które spełnia założenia nowoczesnego ewidencjonowania. Daje możliwość przechowywania danych w chmurze, oczywiście z zachowaniem zasad cyberbezpieczeństwa oraz z uwzględnieniem kopii zapasowych danych.

Jak zostało wspomniane, jednym z kluczowych aspektów każdej ewidencji akcyzowej, jest możliwość dokonywania korekty i identyfikowania osób, które dokonały poprawek. Tutaj z pomocą po raz kolejny przychodzi IPOE. Każdy użytkownik ma swój indywidualny login i hasło oraz cyfrowy identyfikator. Tak więc istnieje możliwość wprowadzania poprawek w parametrach – zmiana odbywa się na zasadzie edycji wpisu i zatwierdza się ją z adnotacją, że poprzednia wersja jest anulowana. Jednocześnie każda taka modyfikacja jest opatrzona identyfikatorem osoby, która ją przeprowadziła. W dowolnym momencie można jednak powrócić do wpisu oryginalnego. 

Poznaj platformę iPOE

Dodatkowe korzyści 

Wykorzystanie IPOE, oprócz spełnienia wymogów ewidencji akcyzowej, daje również dostęp do raportów i analiz, a także do systemu alarmowego, informującego o przekroczeniach i anomaliach. 

Dodatkowo, mając taki pomiar, można śledzić ponad 100 innych parametrów. Korzystając natomiast ze wbudowanych w IPOE algorytmów, da się optymalizować m. in. poziom mocy zamówionej. Jeszcze jedną wartością dodaną jest opcja sprawdzenia, jak przebiega produkcja i czy pokrywa bieżące potrzeby zakładu (mierzenie współczynnika wypełnienia potrzeb własnych). 

IPOE odpowiedzią na bieżące potrzeby 

Warto dodać, że cały czas trwają prace rozwojowe nad platformą i dziś nie służy ona wyłącznie optymalizacji elektronicznej, ale też pozwala kontrolować zużycie pozostałych mediów, takich jak woda czy ciepło

Tak kompleksowy monitoring mediów służy wielu zakładom produkcyjnym, biurowcom i budynkom użyteczności publicznej. W ramach IPOE możemy też zintegrować pomiar mediów, kompensację mocy biernej czy produkcję własnej energii. 

Szanse są ogromne, a nadany IPOE certyfikat TÜV tylko potwierdza, z jak jakościowym systemem ma się do czynienia. 

Tak więc Inteligentna Platforma Optymalizacji Energii nie tylko pozwala spełnić wymóg ewidencji akcyzowej, ale wręcz robi to z nawiązką. Oprócz podstawowych funkcjonalności związanych z nową legislacją daje również wiele innych korzyści, zorientowanych głównie na zwiększanie wydajności przedsiębiorstwa i optymalizowanie kosztów. Można śmiało powiedzieć, że IPOE całościowo wspiera ideę data driven organisation.

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...


Zobacz również