Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Inteligentny dom zalety i wady

Inteligentny system zarządzania domem to rozwiązanie, na które coraz częściej decyduje się wielu z nas. Jakie wady i zalety inteligentnego domu można wskazać, by jeszcze przed podjęciem decyzji rozważyć wszystkie za i przeciw? Chętnie dokładniej opowiemy Ci o tym, czym jest inteligentny dom i mamy nadzieję, że rozwiejemy Twoje wątpliwości dotyczące tego czy warto w niego zainwestować.

Inteligentny dom – czy warto?

Inteligentna automatyka jest na coraz to bardziej zaawansowanym poziomie i warto z tego korzystać – także na co dzień. Inteligentny dom daje nam ku temu wiele możliwości. Co zyskujemy korzystając z rozwiązań inteligentnego domu? Przede wszystkim żyje nam się wygodniej – nie musimy pamiętać o wykonywaniu powtarzalnych czynności, a niektóre urządzenia mogą pracować praktycznie „za nas”. Oczywiście nie musisz od razu przerabiać pod tym kątem całego domu. Możesz na przykład zacząć od takiego pomieszczenia jak inteligentna kuchnia, dzięki czemu przygotowywanie posiłków będzie jeszcze łatwiejsze, a dodatkowo zadbasz o bezpieczeństwo instalacji. Za to łazienka w inteligentnym domu nie zaskoczy Cię nagłym zalaniem. Zanim jednak zdecydujesz się na wprowadzenie inteligentnych rozwiązań, w których doborze pomogą pracownicy APA Group, poznaj zalety i wady inteligentnego domu.

Inteligentny dom – wady i zalety

W przypadku możliwości, jakie daje inteligentna automatyka, z łatwością można wskazać zalety i wady inteligentnego domu. Te pierwsze przeważają, jednak warto na chwilę pochylić się nad nimi wszystkimi.

Zalety inteligentnego domu

Komfort życia

Wskazując na zalety inteligentnego domu, w pierwszej kolejności należy wspomnieć o komforcie życia, jaki nam on zapewnia. Dostępny jest szereg możliwych rozwiązań, z których każde pozwala sprawić, że przebywanie w domu i obowiązki, które do Ciebie należą, staną się przyjemne. Wszystko to dzięki temu, że za pomocą odpowiednich czujników, światła będą się same gasiły i zapalały, drzwi zamykały, a nieużywane dłuższą chwilę urządzenia wyłączały.

Bezpieczeństwo

Jedną z korzyści, jakie daje inteligentna automatyka, jest zwiększenie bezpieczeństwa. Czujniki umieszczone w domu lub w ogrodzie pozwalają monitorować to, co dzieje się na posesji nawet podczas Twojej nieobecności. Dzięki temu, gdy system wykryje wtargnięcie niepowołanej osoby, w domu może zapalić się światło, a jeśli jest taka potrzeba, zostaną powiadomione specjalne służby. Podobnie zadzieje się w przypadku zagrożenia pożarem czy też zalania wodą — zostanie uruchomiony odpowiedni system.

Oszczędność

Kolejną korzyścią inteligentnego domu jest możliwość poczynienia pewnych oszczędności. W jaki sposób? Jeśli system zostanie odpowiednio skonfigurowany, urządzenia mogą samodzielnie czuwać nad ogrzewaniem i wentylacją. Dzięki temu, wtedy gdy to niepotrzebne, ogrzewanie lub klimatyzacja zostaną wyłączone, co ograniczy wydatki na utrzymanie domu.

Pełna kontrola

Jako zaletę inteligentnego domu na pewno trzeba wskazać też pełną kontrolę. Działanie wszystkich urządzeń możesz cały czas śledzić za pośrednictwem aplikacji. Dzięki temu wiesz, co dzieje się w Twoim domu, nawet gdy jesteś w pracy lub na wyjeździe. Włączenie do systemu różnych czujników pozwala też kontrolować zużycie wszystkich mediów — wody, prądu oraz gazu. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad wysokością rachunków. W razie problemu jesteś też w stanie szybko wykryć nieprawidłowości.

Przyszłość

Pamiętaj, że żyjemy w czasach nieustannego postępu. Bardzo możliwe, że w przyszłości inteligentny dom stanie się standardem. Warto więc już teraz pomyśleć o przyszłości. Jeśli zdecydujesz się na wprowadzenie idei smart home do swojego życia już teraz, rozwiązania dostępne w przyszłości będą dla Ciebie łatwiej dostępne.

Wady inteligentnego domu

Poza zaletami inteligentny dom, podobnie jak inne nowoczesne rozwiązania, ma kilka wad.

Zakłócenia

Tym, co powstrzymuje niektórych inwestorów przed zainwestowaniem w inteligentny dom, są możliwe zakłócenia. Wynika to z faktu, że dużo urządzeń składających się na system inteligentnego domu działa bezprzewodowo. Może zdarzyć się tak, że przesyłane fale nałożą się na siebie, co spowolni reakcję sprzętów.

Początkowa cena

Mówiąc o wadach całego systemu nie sposób nie wspomnieć o tym, ile kosztuje inteligentny dom. Montaż systemu faktycznie wiąże się z większym wydatkiem, jednak pamiętajmy o tym, że jest to inwestycja w przyszłość. Gdy tylko zaczniesz z niego korzystać, koszty częściowo się zwrócą w postaci niższych rachunków za prąd i inne media.

Brak jednolitych standardów

Do zamontowania systemu smart home niektórych zniechęca brak jednolitych standardów. Co to oznacza? Niestety nadal nie wszystkie inteligentne urządzenia są ze sobą kompatybilne. Jednak, żeby na samym wstępie nie postawić na zły wybór, warto skonsultować się ze specjalistami pracującymi w APA Group, którzy doradzą, jakie urządzenia najlepiej do siebie dopasować.

(Nie)bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo, które wskazaliśmy jako zaletę, może niestety przechylić się na stronę wad. Wynika to z tego, że system gromadzi wszystkie dane. Jeśli więc dojdzie do cyberprzestępstwa, intruz dowie się nawet tego, w jakich godzinach jesteśmy nieobecni. Jeśli jednak urządzenia i baza inteligentnego domu zostaną odpowiednio skonfigurowane, w czym również Ci pomożemy, możesz mieć pewność, że nic Ci nie grozi.

Znasz już wady i zalety inteligentnego domu, pora więc zastanowić się, co najbardziej Cię do siebie przekonuje. Jeśli potrzebujesz wskazówek, jakie rozwiązania warto wdrożyć w pierwszej kolejności, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem!
 

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...


Zobacz również