Serwis korporacyjny
 APA Group  

Smart dom

Inteligentny dom – jaki system wybrać?

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest inteligenty dom? Co kryje się pod tą nazwą?
  • Czym się kierować przy wyborze systemu inteligentnego domu dla siebie?
  • Konkretne pomieszczenia w inteligentnym domu

Inteligentny dom – jaki system wybrać? Pytanie to może zadawać sobie każdy, przed kim stoi budowa i wykańczanie własnej nieruchomości. W dzisiejszych czasach można spotkać coraz więcej urządzeń i zautomatyzowanych instalacji w budynkach, dlatego rozważenie inwestycji w tak zwany inteligentny dom może być dobrą decyzją na lata. Zatem czym jest inteligentny dom?

Co to jest inteligenty dom? Co kryje się pod tą nazwą?

Jeśli nigdy nie spotkałeś się z określeniem inteligentnego domu lub też ten temat nie został rozwinięty wystarczająco, dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Co to jest inteligentny dom? To połączenie nowoczesnej technologii z funkcjonalnością, która usprawnia i ułatwia korzystanie z różnych sprzętów oraz zwiększa bezpieczeństwo i ochronę domowników. 

Budynek wyposażony jest w różnego rodzaju czujniki oraz połączenia umożliwiające zdalne sterowanie instalacjami. W zależności od potrzeb może to być włączanie i wyłączanie centralnego ogrzewania, klimatyzacji, zmywarki, pralki, światła, otwieranie bramy, zasuwanie rolet antywłamaniowych i wiele więcej. Zaawansowane technologicznie systemy pozwalają z czasem łączyć kolejne urządzenia i programy. 

Czym się kierować przy wyborze systemu inteligentnego domu dla siebie?

Z racji tego, że technologia inteligentnego domu jest na tyle nowoczesna i nieustannie rozwijająca się, można ją dostosować do własnych potrzeb. Nie każde pomieszczenie musi być objęte tym systemem, jeśli mieszkańcy sobie tak życzą. Niemniej jednak jest kilka pokoi i przestrzeni, które warto wyposażyć w czujniki i detektory zwiększające komfort życia, bezpieczeństwo, a także oszczędzają czas domowników

Decydując się na założenie inteligentnego domu, należy pamiętać, że aby system pracował szybko i dobrze, przesył danych musi być zapewniony na stałym i wysokim poziomie. W ten sposób nie pojawią się żadne zakłócenia, które mogą spowodować awarię lub zatrzymanie technologii. Montaż całej konfiguracji najlepiej jest przeprowadzić na etapie budowy domu, ze względu na sporą ilość kabli potrzebnych do umieszczenia w ścianach i podłodze. 

Konkretne pomieszczenia w inteligentnym domu

Jak już wspomniano, można wybierać pomieszczenia, w których zainstaluje się zautomatyzowaną technologię. Inteligentna kuchnia pozwala na szybsze przygotowywanie posiłków, czyszczenie naczyń, nastawianie wody na herbatę, zanim się wróci do domu, a także automatyczne otwieranie szuflad i włączanie światła. Jak można się domyślić, wbrew pozorom takie działania mogą w znacznym stopniu obniżyć rachunki za prąd, poprzez kontrolowanie ruchu domowników. Tyczy się to także lamp na klatkach schodowych czy w łazienkach. 

Łazienka w inteligentnym domu to doskonałe udogodnienia dla tych, którzy cenią sobie spokojny relaks po ciężkim dniu. Zdalnie można zaprogramować napełnienie się wanny ciepłą wodą, włączenie ogrzewania podłogowego czy też zautomatyzowanie uruchamiania się wentylacji w razie potrzeby.

Zastanawiasz się, ile kosztuje inteligentny dom? Warto skonsultować ofertę ze specjalistami, bowiem każdy budynek będzie miał indywidualne rozwiązania dostosowane do potrzeb mieszkańców. Opłaca się jednak pamiętać, że inteligentna automatyka oszczędza energię, jest ekologiczna i ekonomiczna

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 2 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również