Serwis korporacyjny
 APA Group  

City

Inteligentne systemy transportowe w miastach

Inteligentne systemy transportowe w miastach to rozwiązania, które w znaczącym stopniu pozwalają zwiększyć jakość życia osób, które na co dzień w nich mieszkają lub pracują. Nowoczesne technologie to sposób na ulepszenie naszego życia w różnych sferach, w tym także w transporcie miejskim i drogowym. Chcąc poznać rozwiązania, jakie umożliwia inteligentna automatyka, poznaj przykłady zastosowania inteligentnych systemów transportowych w miastach. Być może, któryś z pomysłów uda się wcielić także w Twoim mieście.

Czym są inteligentne systemy transportowe?

IST, czyli inteligentne systemy transportowe wspierane są przez zintegrowane technologie. Według definicji przedstawionej w 1944 roku w Paryżu składają się na nie techniki:

  • telekomunikacyjne,
  • informatyczne,
  • automatyczne,
  • pomiarowe.

Pozwala to kontrolować i zarządzać różnymi rodzajami transportu, w tym między innymi w miastach. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ich mobilności, oraz efektywności samego transportu. Inteligentne systemy transportowe, które pozwalają na rozwiązywanie problemów komunikacyjnych to przyszłość transportu — pojawiają się w coraz większej liczbie miast. Tym samym sprawiają, że dana aglomeracja zaczyna realizować koncepcję smart city.

Jak działają inteligentne systemy transportowe?

Inteligentne systemy transportowe w miastach można wykorzystywać na wiele sposobów. Jak one działają? Dzięki możliwości korzystania z technologii informatycznych i komunikacyjnych zarządzanie ruchem drogowym jest bardziej przemyślane i nie sprawia większych problemów. Zastosowanie nowych technologii w transporcie miejskim pozwala zintegrować środki komunikacji z systemami zarządzania. W ten sposób pasażerowie transportu miejskiego w szybki sposób mogą uzyskać informacje o ewentualnych opóźnieniach autobusu i tramwaju, a kierowcy łatwo znajdą miejsca parkingowe nawet w centrum miasta. Co więcej, integracja sygnalizacji świetlnej pozwoli uniknąć korków. Modernizacja transportu miejskiego — wprowadzenie inteligentnych systemów transportowych w miastach przyniesie wiele korzyści. 

Korzyści z wdrożenia IST w mieście

Przyszłość transportu miejskiego zapowiada się bardzo dobrze. Zgodnie z prognozami inteligentne systemy transportowe — IST, niedługo znajdą swoje zastosowanie w większości dużych miast. W ten sposób wzrośnie zadowolenie mieszkańców i pracowników, którzy na co dzień będą mogli korzystać z innowacyjnych rozwiązań. Poza tym, wprowadzenie inteligentnych systemów transportowych w miastach sprawi, że staną się one bardziej atrakcyjne dla wielu turystów. Dzięki zastosowaniu rozwiązań oferowanych przez APA Group można liczyć też na:

  • zwiększenie bezpieczeństwa,
  • zmniejszenie emisji spalin — poprawę stanu środowiska,
  • lepszą przepustowość sieci dróg,
  • przyspieszenie podróży i polepszenie warunków podróży.

Co ważne dla osób zarządzających transportem drogowym w mieście — inteligentny system transportowy wiąże się także ze sporymi oszczędnościami. Modernizacja systemu zarządzania pozwala zmniejszyć wydatki na zatrudnienie osób, które do tej pory musiały się nim zajmować, a także na renowację nawierzchni. Systemy monitorowania pozwalają na bieżąco kontrolować to, co dzieje się w całym mieście i w razie ewentualnych problemów błyskawicznie reagować.

Zastanawiasz się, jak można wpłynąć na przyszłość transportu miejskiego? Inteligentne systemy transportowe przy zastosowaniu innowacyjnych technologii pozwalają sprawić, że życie w mieście stanie się o wiele bardziej przyjazne dla każdej osoby, która na co dzień korzysta z transportu drogowego. Możliwość szybszego dotarcia do celu, brak korków i podniesienie komfortu korzystania z komunikacji miejskiej — właśnie tak powinien wyglądać transport w przyszłości w każdym mieście. By już teraz realizować idee smart city, warto skorzystać z oferty APA Group i zacząć korzystać z możliwych rozwiązań technologicznych.

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...


Zobacz również