Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Monitorowanie energii-klucz do oszczędności

Optymalizacja zużycia energii to nie tylko fotowoltaika czy oświetlenie LED. To proces, który wymaga przede wszystkim kompletnej wiedzy o zużywanej energii. W APA mieliśmy niedawno do czynienia z przypadkiem, który doskonale potwierdza tę zasadę. 

Co może być przyczyną nadmiernego zużycia energetycznego? Case study klienta APA

Jakiś czas temu monitorowaliśmy obiekt, który nie był zakładem produkcyjnym i nie funkcjonował w ramach pracy zmianowej. Szczyt aktywności firmy przypadał na środek dnia. Maksimum zużywanej energii (ok. 90 kWh) był odnotowywany między 12.00 a 13.00. Natomiast codziennie, mniej więcej od godziny 18.00/19.00 budynek przechodził w tryb stand-by. Wartości minimalne to już godziny nocne, czyli 1.00/2.00, a pobór energii wynosił mniej więcej 62 do 66 kWh. 

I tutaj pojawia się pytanie: dlaczego obiekt w godzinach poza szczytem swojej aktywności, kiedy powinny pracować tylko niezbędne urządzenia, zużywa blisko 75% maksymalnie konsumowanej energii? Różnica między szczytem a godzinami nocnymi to zaledwie 28 kWh. Na poniższym wykresie widać wyraźnie, że przebieg zużywania energii jest “piłokształtny”. Widoczne są minima i maksima, ale jest też pewna linia bazowa, na poziomie ok. 60 kWh. To zużycie jest stałe, i być może tutaj właśnie należałoby szukać potencjału do optymalizacji. 

energii

Nie wiadomo, co jest powodem takiego stanu rzeczy. Wymaga to rozmowy z klientem, wywiadu, głębszego sprawdzenia. Na pewno można rozważać dwa scenariusze: 

  1. Mamy do czynienia z faktycznym profilem energetycznym obiektu. Opisane wartości muszą się tak przedstawiać, a powody tego mogą być różne. Warto im się przyjrzeć.
  2. Dochodzi do niegospodarności. Komputery być może pracują przez całą dobę, a oświetlenie jest włączone także w miejscach, gdzie nie ma takiej potrzeby. Podobnie z ogrzewaniem. Być może następuje także dogrzewanie klimatyzatorami, co generuje spore zużycie. 

Od czego zależy optymalizacja energetyczna?

Wnioski z tego studium przypadku nasuwają się same. Optymalizacja zużycia energetycznego to coś, co wymaga kompletu danych, również w funkcji czasu:

  • rozkład dobowy 
  • rozkład tygodniowy
  • sezonowość

Bez tej wiedzy próby zoptymalizowania kosztów to działanie “po omacku”. 

energii

IPOE, czyli wiarygodna odpowiedź na wiele pytań 

Rozwiązaniem może być IPOE, czyli Inteligentna Platforma Optymalizacji Energii. Pozwala ona na zautomatyzowany, bieżący i wiarygodny monitoring zużywanej energii pod wieloma kątami.  

IPOE to:

  • szybki dostęp do danych (również z urządzeń mobilnych),
  • możliwość filtrowania wyników,
  • funkcjonalność filtrowania wyników, 
  • opcja definiowania różnych kryteriów wyświetlania danych.

Wszystko to daje użytkownikowi całkiem nowe możliwości w zakresie optymalizowania energetycznego w przedsiębiorstwie. Narzędzie APA dostarcza wiedzę, która jest niezbędna dla podejmowania kluczowych decyzji. 

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 1 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również