Optymalizacja zużycia energii to nie tylko fotowoltaika czy oświetlenie LED. To proces, który wymaga przede wszystkim kompletnej wiedzy o zużywanej energii. W APA mieliśmy niedawno do czynienia z przypadkiem, który doskonale potwierdza tę zasadę.
Jakiś czas temu monitorowaliśmy obiekt, który nie był zakładem produkcyjnym i nie funkcjonował w ramach pracy zmianowej. Szczyt aktywności firmy przypadał na środek dnia. Maksimum zużywanej energii (ok. 90 kWh) był odnotowywany między 12.00 a 13.00. Natomiast codziennie, mniej więcej od godziny 18.00/19.00 budynek przechodził w tryb stand-by. Wartości minimalne to już godziny nocne, czyli 1.00/2.00, a pobór energii wynosił mniej więcej 62 do 66 kWh.
I tutaj pojawia się pytanie: dlaczego obiekt w godzinach poza szczytem swojej aktywności, kiedy powinny pracować tylko niezbędne urządzenia, zużywa blisko 75% maksymalnie konsumowanej energii? Różnica między szczytem a godzinami nocnymi to zaledwie 28 kWh. Na poniższym wykresie widać wyraźnie, że przebieg zużywania energii jest “piłokształtny”. Widoczne są minima i maksima, ale jest też pewna linia bazowa, na poziomie ok. 60 kWh. To zużycie jest stałe, i być może tutaj właśnie należałoby szukać potencjału do optymalizacji.
Nie wiadomo, co jest powodem takiego stanu rzeczy. Wymaga to rozmowy z klientem, wywiadu, głębszego sprawdzenia. Na pewno można rozważać dwa scenariusze:
Wnioski z tego studium przypadku nasuwają się same. Optymalizacja zużycia energetycznego to coś, co wymaga kompletu danych, również w funkcji czasu:
Bez tej wiedzy próby zoptymalizowania kosztów to działanie “po omacku”.
Rozwiązaniem może być IPOE, czyli Inteligentna Platforma Optymalizacji Energii. Pozwala ona na zautomatyzowany, bieżący i wiarygodny monitoring zużywanej energii pod wieloma kątami.
IPOE to:
Wszystko to daje użytkownikowi całkiem nowe możliwości w zakresie optymalizowania energetycznego w przedsiębiorstwie. Narzędzie APA dostarcza wiedzę, która jest niezbędna dla podejmowania kluczowych decyzji.