Serwis korporacyjny
 APA Group  

Smart dom

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom – to ostatnio popularny temat, ale co tak właściwie oznacza? Czym jest inteligentny dom i jak urządzić smart home we własnym mieszkaniu? Co zyskamy na inteligentnych urządzeniach? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Poznaj inteligentny dom

Zastanawiasz się, czym jest inteligentny dom, czyli smart home? Obejmuje systemy i urządzenia automatyki domowej, które potrafią zarządzać funkcjami domu. Systemy smart home są podłączone do wspólnej sieci, dzięki czemu doskonale współpracują między sobą i komunikują się z domownikami.

Jakie korzyści wiążą się z inteligentnym domem? Nowoczesne systemy i urządzenia wykonają za nas wiele czynności, np.: zasłonią rolety, włączą zraszanie trawnika czy otworzą bramę garażową. Użytkownicy mogą wydawać inteligentnym systemom wiele poleceń, dzięki którym zaoszczędzimy dużo cennego czasu. Co ważne, zwiększające komfort życia urządzenia smart home to niedrogie sprzęty, a do ich obsługi potrzebujesz jedynie dostępu do sieci internetowej.

Urządzenia w inteligentnym domu

Popularność urządzeń smart home nieustannie rośnie, dlatego na rynku znajdziemy najróżniejsze produkty do inteligentnego domu. Wybór jest naprawdę spory i obejmuje takie komponenty, jak:

 • inteligentne oświetlenie – sterowane z urządzeń mobilnych, pozwala m.in. na regulację barwy i jasności oświetlenia,
 • inteligentne ogrzewanie – służy do kontrolowania temperatury w mieszkaniu,
 • inteligentne gniazdka – nieustannie monitorują zużycie energii elektrycznej,
 • inteligentne czujniki – np. czujniki dymu i szkodliwych gazów, czujniki jakości powietrza,
 • systemy automatycznego otwierania i zamykania okien oraz drzwi,
 • inteligentne systemy alarmowe,
 • inteligentne systemy monitoringu,
 • systemy kina domowego,
 • inteligentne AGD.

Wszystkie urządzenia do inteligentnego domu możesz skonfigurować na swój, autorski sposób. Dzięki temu możesz być pewny, że smart home będzie idealnie dopasowany do Twoich potrzeb i stylu życia.

Jak działa inteligentny dom?

Inteligentny dom to zespół urządzeń i systemów, które potrafią się ze sobą komunikować, precyzyjnie odczytują polecenia domowników i skutecznie zarządzają funkcjami mieszkania. Jak to możliwe? Istotą smart home jest wymiana i współdzielenie informacji, możliwe dzięki nowoczesnym technologiom i połączeniu z internetem (na cyfryzacji oparty jest również Przemysł 4.0) Urządzenia do inteligentnego domu najczęściej korzystają z takich standardów komunikacyjnych, jak:

 • Wi-Fi,
 • Bluetooth,
 • Z-Wave.

Dzięki temu domownicy mogą bezproblemowo korzystać z inteligentnych instalacji i sprzętów na różnych urządzeniach. Z naszym inteligentnym domem połączymy się przy pomocy laptopa, jak i smartfona. Największą zaletą produktów do inteligentnego domu jest to, że działają przez cały czas – nawet gdy wyjedziesz na wakacje, możesz podglądać swoje podwórko lub uruchomić system podlewania trawnika.

Co zyskamy, korzystając z inteligentnego domu?

Korzyści wynikające z posiadania smart home są naprawdę ogromne! Do najważniejszych zalet inteligentnych domów możemy zaliczyć:

 • bezpieczeństwo – nowoczesne systemy bezpieczeństwa to coś więcej niż dobry monitoring.  Zaawansowane systemy obejmują różnorodne czujniki, potrafiące wykryć pożar, zalanie, silny wiatr i deszcz, a nawet ulatniający się tlenek węgla. Smart home poinformuje Cię również wtedy, gdy pod Twoją nieobecność wyczuje ruch, otwieranie okien lub drzwi;
 • wygodę – jedną z największych korzyści inteligentnych domów jest właśnie wygoda. Systemy smart home potrafią wykonać wiele czynności, które do tej pory były obciążeniem dla domowników. Inwestycja w produkty do inteligentnego domu oznacza ogromną poprawę komfortu życia. Wystarczy wyobrazić sobie popołudnie po ciężkim dniu w pracy, gdzie nie musimy wstawać z łóżka, aby uruchomić ulubioną playlistę, odkurzyć mieszkanie, włączyć piekarnik czy zasłonić rolety.
 • oszczędność czasu – urządzenia do inteligentnego domu pozwalają nam zaoszczędzić ogromne ilości czasu. Zamiast pilnować kolacji w piekarniku lub odkurzać mieszkanie, możesz spędzić czas z rodziną lub zrelaksować się w inny sposób.

Inteligentny dom a mieszkanie na rynku pierwotnym

Mieszkania na rynku pierwotnym cieszą się niemałą popularnością, ale spora konkurencja utrudnia życie deweloperów. Dlatego inwestorzy starają się przyciągnąć klientów na najróżniejsze sposoby – jednym z nich jest zaawansowana automatyka budynkowa w standardzie nowego mieszkania. Jeżeli rozglądasz się za mieszkaniem na rynku pierwotnym, koniecznie rozważ takie z inteligentnym wyposażeniem. Smart home to niedrogie rozwiązanie, więc cena mieszkania nie będzie dużo wyższa, a Twój komfort życia na pewno wzrośnie.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że niniejszy wpis przybliżył Ci temat smart home. Na pewno wiesz już, na czym polega inteligentny dom i jakie urządzenia warto zakupić, aby odmienić własne mieszkanie. Zdecyduj się na produkty do inteligentnego domu – dzięki nim zyskasz więcej czasu dla siebie, a także podniesiesz komfort życia i bezpieczeństwo bliskich.

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 1 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również