Zapotrzebowanie na cyfrowe miejsce pracy rośnie na naszych oczach. Coraz więcej osób szuka pracy w miejscach, które wychodzą naprzeciw potrzebom pracowników, do czego przyczynia się digitalizacja w firmie. Jak więc stworzyć inteligentne biuro na miarę oczekiwań pokolenia, które aktualnie dominuje na rynku pracy?
Na samym początku, zanim wskażemy, z jakimi zaletami wiąże się cyfryzacja miejsca pracy, należy wyjaśnić, co je charakteryzuje. Przede wszystkim trzeba wskazać na to, że cyfrowe miejsce pracy tworzą:
Te trzy elementy łączą się w różne kombinacje. Zależy to przede wszystkim od specyfiki danej pracy. Właśnie z tego wynika styl pracy, urządzenia, jakich się używa oraz wdrażane systemy. Na uwadze trzeba mieć fakt, że znacząco będzie się to różniło w przypadku pracy stacjonarnej i zdalnej.
Wraz ze wzrostem zainteresowania pracą zdalną kluczowym pojęciem stał się cyfrowy pracownik. Jest to osoba, która pracuje wyłącznie online. Cyfryzacja miejsca pracy daje możliwość wdrożenia takich rozwiązań właściwie w każdej firmie. Inteligentna automatyka pozwala sprawić, że digitalizacja danych nie wymaga obecności danego pracownika w biurze. Wystarczy, że całość jest zarządzana za pomocą odpowiednio skonfigurowanego systemu. Usprawnia to wiele procesów logistycznych oraz wpływa na optymalizację kosztów.
W związku z tym, że cyfrowe miejsce pracy staje się normą, można wskazać opisujące je paradygmaty. Według Komisji Europejskiej digitalizacja w firmie opiera się na czterech:
Pierwszy z paradygmatów wskazuje na to, że cyfryzacja miejsca pracy wcale nie utrudnia kontaktu. Niezależnie od miejsca i czasu pracy przepływ informacji między pracownikami nie jest zaburzony.
Z drugim paradygmatem łączy się digitalizacja danych. Dzięki temu, że każdy będzie miał dostęp do szerokiej bazy wiedzy, szybkie i trafne wyszukiwanie informacji usprawni pracę.
Większość danych, na których się pracuje, powinna też być zapisywana w chmurze. Jej stworzenie wiąże się z pewnymi kosztami, jednak zapewnia nieprzerwaną synchronizację danych. Jest to trzecim paradygmatem.
Jako czwarty paradygmat cyfrowego miejsca pracy wskazuje się metody i narzędzia, dzięki którym cyfrowi pracownicy mogą połączyć się w sieci. Wdrożenie systemów oprogramowania umożliwia pełną integrację i współpracę.
Wyżej przedstawiliśmy, co charakteryzuje cyfrowe miejsce pracy. Jeśli więc chcesz stworzyć prawdziwe smart office, zachęcamy do konsultacji z pracownikami firmy APA Group. Dzięki wdrożeniu możliwych usprawnień stworzysz nie tylko miejsce przyjazne pracownikom, ale też wpłyniesz na optymalizację czasu i kosztów pracy. Wszystkie dane znajdują się w jednym miejscu i są odpowiednio zabezpieczone. W łatwy sposób można też kontrolować obecność i rozliczać pracowników z czasu ich pracy. Co ważne, rozwiązania, które proponujemy w ramach cyfryzacji miejsca pracy, nie muszą być obsługiwane przez osoby przeszkolone w zakresie IT.
Innowacyjne rozwiązania dają wiele możliwości na stworzenie inteligentnego biura, Trzeba jednak pamiętać o tym, że firma chcąca stworzyć cyfrowe miejsce pracy powinna też być elastyczna pod względem tendencji na rynku pracy i otwarta na wprowadzenie zmian w zakresie kultury organizacji. Jeśli jesteście na to gotowi, APA Group pomoże stworzyć inteligentne miejsce pracy w Twojej firmie.
By poznać jeszcze więcej możliwości wykorzystania inteligentnej automatyki, zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami. Przemysł 4.0 – wpływ IoT na nasze życie oraz Co to jest Smart City – czym jest Inteligentne Miasto to tematy, z którymi warto się zapoznać.