Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Czym jest automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa — co to jest? Określenie to często pojawia się w opisie oferty APA Group, jednak co ono właściwie oznacza? Tak naprawdę automatyka przemysłowa stanowi podstawę firmy, a wszystkie działania, które się na nią składają, obejmują szeroki zakres prac wpływających na usprawnienie procesów produkcji. Przekonaj się, czym jest automatyka przemysłowa i w jaki sposób przekłada się ona na zwiększenie efektywności oraz optymalizację kosztów w firmie.

Czym jest automatyka przemysłowa?

Jeśli zastanawiasz się, czym dokładnie jest automatyka przemysłowa najprościej wskazać na to, że jest to dział inżynierii zajmujący się automatyzacją procesów produkcji. Z racji, że wszystkie fabryki oraz firmy, w których działają linie produkcyjne, są nastawione na jak najszybszą produkcję jak największej liczby produktów przy jak najniższych kosztach, automatyzacja produkcji przemysłowej jest niezbędna. Jak automatyka przemysłowa działa w praktyce?

Czym są systemy automatyki?

Na systemy automatyki przemysłowej składają się dodatkowe urządzenia, które instalowane są na liniach produkcyjnych i maszynach. By móc w pełni poznać zalety automatyki przemysłowej i korzystać z jej funkcji, urządzenia wraz z oprogramowaniem powinny stanowić zwarty system. Do systemów automatyki przemysłowej zaliczają się urządzenia, które usprawniają prace na różnych poziomach. Na najniższym z nich znajdują się wszelkie czujniki i siłowniki, natomiast wyżej są to maszyny CNC i sterowniki PLC. Inteligentna automatyka sprawia, że wszystkie poziomy — od terenowego po korporacyjny, dzięki wykorzystanym urządzeniom nieustannie uczestniczą w procesie wymiany danych. W ten sposób na najwyższym poziomie — korporacyjnym, można dokonać niezbędnych analiz i zaplanować produkcję i sprzedaż w taki sposób, by przyniosło to jak najlepsze korzyści.

Automatyka przemysłowa a oprogramowanie

Poza urządzeniami składającymi się na system, do sprawnego zarządzania automatyki przemysłowej niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie. Właśnie za jego pośrednictwem kontroluje się procesy produkcyjne i dane. Dzięki temu możliwa jest szybka reakcja w razie sytuacji awaryjnych. Poza automatyzacją produkcji automatyka przemysłowa umożliwia także na przykład sprawne rozliczanie pracowników. W ten sposób powtarzalne procesy, w których niekoniecznie muszą uczestniczyć ludzie, mogą być ograniczone do minimum.

Zalety automatyki przemysłowej

Tak jak już wspomnieliśmy, innowacyjne rozwiązania, z których korzysta automatyka przemysłowa, mają swoje duże zalety. Skuteczne wprowadzanie systemów automatyki przemysłowej jest w stanie przełożyć się na wzrost efektywności Twojej firmy. W ramach współpracy z APA Group możesz mieć pewność, że zaproponujemy rozwiązania dla Twojej branży, dzięki którym z pewnością osiągniesz spory sukces. Jakie dokładnie zalety ma wykorzystanie automatyki przemysłowej w praktyce?

Zwiększenie produktywności

Jedną z podstawowych funkcji, jakie pełni automatyka przemysłowa jest kontrola produkcji. Lepsze zarządzanie całą fabryką i maszynami, które składają się na system automatyki przemysłowej, ma zdecydowany wpływ na zwiększenie produktywności.

Optymalizacja kosztów

Stworzenie zwartego systemu automatyki przemysłowej pozwala zintegrować wszelkie procesy, co ma wpływ na zminimalizowanie czasu, który należy im poświęcić. Łączy się to także z mniejszym zapotrzebowaniem na pracowników, co pozwala zmniejszyć koszty związane z ich zatrudnieniem.

Wzrost jakości produktów

Z racji, że automatyka produkcji przemysłowej zakłada mniejsze zaangażowanie człowieka, można spodziewać się mniejszej liczby błędów. Dzięki automatyzacji całego procesu, w kwestii jakości produktów należy spodziewać się zdecydowanej poprawy.

Bezpieczeństwo

Wskazując na zalety automatyki przemysłowej, warto wspomnieć o bezpieczeństwie, jakie to rozwiązanie zapewnia. Z racji, że systemy automatyki przemysłowej mogą zastąpić ludzi właściwie całkowicie, warto skorzystać z takiej możliwości szczególnie w niebezpiecznych warunkach pracy.

Wiesz już czym jest automatyka przemysłowa, oraz jakie są jej zalety i funkcje. Jeśli szukasz sposobu na zwiększenie produktywności w swojej firmie, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem. Automatyka przemysłowa pozwala usprawnić wykonywanie wielu procesów. Jeśli natomiast interesują Cię inne innowacyjne rozwiązania, z których można skorzystać na przykład w domu, zachęcamy do sprawdzenia korzyści, jakie zapewnia automatyka budynkowa.

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...


Zobacz również