Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Czy roboty medyczne mogą pomóc w walce z pandemią?

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak roboty mogą pomóc w opiece nad chorymi i walce z epidemią 
  • Jak ograniczyć stres i ułatwić pracę lekarzy i pielęgniarek
Dziś szczególnego znaczenia nabiera nie tylko ochrona zdrowia pacjenta, ale także pracowników medycznych, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi zaraźliwym wirusem. Tymczasem robotyzacja i automatyzacja w sektorze medycznym daje duże możliwości, jeśli chodzi o sprostanie tym wyzwaniom. Roboty medyczne to przyszłość służby zdrowia. 
 
Opieka nad pacjentem obejmuje szereg skomplikowanych i angażujących czynności. Trzeba na bieżąco kontrolować podstawowe parametry medyczne, mierzyć temperaturę, podawać posiłki, sprzątać nieczystości.

W dobie pandemii COVID-19 te zadania są o tyle utrudnione, że należy je wykonywać ze zwiększoną ostrożnością, by samemu nie zachorować. A to wiąże się dla wszystkich z dużym stresem. 

Dlaczego więc nie oddelegować tych najbardziej powtarzalnych zadań wyspecjalizowanym robotom medycznym? Z takiego założenia wyszli inżynierowie APA Group, którzy – we współpracy z niemiecką firmą KUKA – zaprojektowali innowacyjne urządzenie, dedykowane branży medycznej. 
 
roboty medyczne

Robot medyczny dla wsparcia medyków

Przeprowadzanie pomiarów temperatury ciała, dostarczanie posiłków oraz sprzątanie substancji niebezpiecznych to główne funkcjonalności wspomnianego robota  medycznego. Jest on więc w stanie robić to, co normalnie należy do obowiązków lekarzy i pielęgniarek, którzy w tej trudnej epidemicznej rzeczywistości mają jeszcze więcej zadań niż zazwyczaj. 

Trzeba więc robić wszystko, by ich codzienna praca, która wiąże się z odpowiedzialnością za życie i zdrowie ludzi, była jak najbardziej efektywna. Zdajemy sobie sprawę z roli, jaką odgrywają w całym procesie firmy z branży automatyki i robotyki – jednym z ich priorytetów powinno być maksymalne odciążenie medyków i udzielenie im technologicznego wsparcia. 
 
roboty medyczne

Robotyzacja a przyszłość branży medycznej

O ludzkim zdrowiu wiadomo coraz więcej, a to wiąże się z coraz bardziej skomplikowanymi, czasochłonnymi i wielowymiarowymi działaniami. Medycy muszą dziś wykazywać się dużą elastycznością, ponadprzeciętnym zaangażowaniem i umiejętnością „bycia w kilku miejscach jednocześnie”. 

W tym kontekście robotyzacja odgrywa więc kluczową rolę. Z jednej strony pomaga medykom wykonywać podstawowe, powtarzalne zadania, a z drugiej – zmniejsza  częstotliwość bezpośrednich kontaktów  z pacjentem, co ma niebagatelne znaczenie podczas pandemii wirusa. 

Jak przekonuje Artur Pollak, Prezes Zarządu APA Group: Ostatnie miesiące pokazują, że pojawiają się wyzwania przed ludzkością, które potrafią sparaliżować cały świat. Konieczne jest szukanie nowych sposobów ochrony człowieka.
 
roboty medyczne
1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 2 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również