Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Czy roboty medyczne mogą pomóc w walce z pandemią?

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak roboty mogą pomóc w opiece nad chorymi i walce z epidemią 
  • Jak ograniczyć stres i ułatwić pracę lekarzy i pielęgniarek
Dziś szczególnego znaczenia nabiera nie tylko ochrona zdrowia pacjenta, ale także pracowników medycznych, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi zaraźliwym wirusem. Tymczasem robotyzacja i automatyzacja w sektorze medycznym daje duże możliwości, jeśli chodzi o sprostanie tym wyzwaniom. Roboty medyczne to przyszłość służby zdrowia. 
 
Opieka nad pacjentem obejmuje szereg skomplikowanych i angażujących czynności. Trzeba na bieżąco kontrolować podstawowe parametry medyczne, mierzyć temperaturę, podawać posiłki, sprzątać nieczystości.

W dobie pandemii COVID-19 te zadania są o tyle utrudnione, że należy je wykonywać ze zwiększoną ostrożnością, by samemu nie zachorować. A to wiąże się dla wszystkich z dużym stresem. 

Dlaczego więc nie oddelegować tych najbardziej powtarzalnych zadań wyspecjalizowanym robotom medycznym? Z takiego założenia wyszli inżynierowie APA Group, którzy – we współpracy z niemiecką firmą KUKA – zaprojektowali innowacyjne urządzenie, dedykowane branży medycznej. 
 

Robot medyczny dla wsparcia medyków

Przeprowadzanie pomiarów temperatury ciała, dostarczanie posiłków oraz sprzątanie substancji niebezpiecznych to główne funkcjonalności wspomnianego robota  medycznego. Jest on więc w stanie robić to, co normalnie należy do obowiązków lekarzy i pielęgniarek, którzy w tej trudnej epidemicznej rzeczywistości mają jeszcze więcej zadań niż zazwyczaj. 

Trzeba więc robić wszystko, by ich codzienna praca, która wiąże się z odpowiedzialnością za życie i zdrowie ludzi, była jak najbardziej efektywna. Zdajemy sobie sprawę z roli, jaką odgrywają w całym procesie firmy z branży automatyki i robotyki – jednym z ich priorytetów powinno być maksymalne odciążenie medyków i udzielenie im technologicznego wsparcia. 
 

Robotyzacja a przyszłość branży medycznej

O ludzkim zdrowiu wiadomo coraz więcej, a to wiąże się z coraz bardziej skomplikowanymi, czasochłonnymi i wielowymiarowymi działaniami. Medycy muszą dziś wykazywać się dużą elastycznością, ponadprzeciętnym zaangażowaniem i umiejętnością „bycia w kilku miejscach jednocześnie”. 

W tym kontekście robotyzacja odgrywa więc kluczową rolę. Z jednej strony pomaga medykom wykonywać podstawowe, powtarzalne zadania, a z drugiej – zmniejsza  częstotliwość bezpośrednich kontaktów  z pacjentem, co ma niebagatelne znaczenie podczas pandemii wirusa. 

Jak przekonuje Artur Pollak, Prezes Zarządu APA Group: Ostatnie miesiące pokazują, że pojawiają się wyzwania przed ludzkością, które potrafią sparaliżować cały świat. Konieczne jest szukanie nowych sposobów ochrony człowieka.
 
1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 2 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również