Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Co się stanie gdy wyginą pszczoły?

 
Pszczoły to aktualnie najbardziej potrzebni mieszkańcy naszej planety. Bez nich nie ma roślin, owoców, warzyw, życia. Prawdziwy problem polega jednak na tym, że to życie pszczół coraz częściej jest zagrożone, a ich populacja na świecie zmniejsza się drastycznie z roku na rok. W APA Group postanowiliśmy zrobić coś dobrego dla naszych niezbędnych przyjaciół i stworzyliśmy im dom… na dachu. 

Świat bez pszczół nie istnieje

10 lat. Tyle maksymalnie może przetrwać życie na ziemi po wyginięciu ostatniej pszczoły. Fani futurystycznej serii Netflixa “Czarne lustro” w jednym z odcinków mieli okazję poznać wyjątkowo smutną wizję przyszłości świata bez pszczół. Ich robotyczne substytuty sterowane w ramach jednego, nadrzędnego systemu, stały się nie tylko urządzeniami niezbędnymi do zapylania kwiatów, ale też przerażającymi narzędziami kontroli. I chociaż dzisiejsza technologia pozwala już tworzyć mechaniczne owady, które byłyby w stanie spełniać najważniejsze role pszczół, to jednak nic nie zastąpi tych prawdziwie inteligentnych, niezwykle pracowitych i potrzebnych nam wszystkim zwierząt. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ podaje, że 100 gatunków roślin uprawnych stanowi podstawę aż 90% żywności na świecie. 71% tych roślin jest zapylane przez pszczoły. A gdy przyjrzymy się bliżej globalnym statystykom, odkryjemy, że tym najbardziej pracowitym owadom zawdzięczamy aż 75% światowej produkcji żywności. Roślin, które nie potrzebują do zapylania owadów jest za mało, by zwierzęta i ludzie mogli przeżyć. Wymarcie pszczół oznaczałoby dla świata prawdziwą katastrofę ekologiczną i dosłownie – początek końca. 

Co najbardziej szkodzi pszczołom? 

Zjawisko globalnego spadku populacji pszczół jest złożone, a przyczyn takiego stanu rzeczy jest sporo. Z jednej strony szeregi pszczół dziesiątkują choroby i pasożyty występujące naturalnie w przyrodzie. Z drugiej strony za rosnące zagrożenie odpowiedzialny jest człowiek i jego decyzje, które zagrażają środowisku. Drastyczne zmiany klimatu wywołane działalnością ludzi mają ogromny wpływ na zdrowie pszczół – osłabiają ich organizmy, a także zaburzają ich naturalny cykl. 
Kolejną istotną przyczyną wymierania pszczół jest masowe rolnictwo, a co za nim idzie – uprawy roślin na nienaturalnie dużych obszarach ziemi. To powoduje, że pszczoły zbierają nektar tylko z jednej czy dwóch roślin, zamiast zapylać różnorodne elementy. A przecież nie od dziś wiadomo, że w przyrodzie potrzebna jest zdrowa równowaga. Jeśli pszczoły w ciągu dnia zapylą kwiaty jabłoni, kwiaty ozdobne w ogrodzie i niewielkie pole, zbiorą nektar z różnych roślin. Jeśli jednak będą miały przed sobą wielohektarowe pole rzepaku, będą zmuszone zbierać nektar tylko tej rośliny i to przez stosunkowo krótki czas. Dla pszczół to niezdrowe i przede wszystkim nienaturalne. 
 
Nie możemy też zapominać o zgubnym wpływie chemikaliów na organizmy pszczół. W rolnictwie na masową skalę używane są też chemiczne środki chroniącę rośliny oraz przyspieszające wzrost warzyw i owoców. Pestycydy oraz herbicydy nie są groźne tylko dla chwastów czy szkodników, ale szkodzą też pszczołom. Owady albo giną od razu, albo ich odporność drastycznie spada, przez co są o wiele bardziej podatne na choroby i pasożyty. 
Cytat
W APA staramy się patrzeć na technologię jako uzupełnienie życia w jego naturalnym biegu, nie jak na cel sam w sobie.

Pszczeli dom na dachu

W APA staramy się patrzeć na technologię jako uzupełnienie życia w jego naturalnym biegu, nie jak na cel sam w sobie. Technologia musi rozwijać się w pełnym szacunku do świata, jego mieszkańców i warunków, w jakich mogą najlepiej funkcjonować. W codziennym życiu technologia ma pomagać, nie szkodzić. Również w kontekście pszczół i szeroko pojmowanej troski o środowisko, w jakim żyjemy. I chociaż nie możemy w jednej chwili zatrzymać postępujących zmian klimatycznych czy zmniejszyć powierzchni upraw, to istnieje wiele sposobów, by zadbać o najbardziej pracowite, a także najpotrzebniejsze zwierzęta świata. Jednym z takich sposobów jest hodowla pszczelich rodzin i zapewnienie im zdrowych warunków życia, pracy oraz rozwoju. Na dachu pokazowego budynku APA Black House w Gliwicach niedawno uruchomiliśmy nowoczesną szklarnię, w której rosną automatycznie podlewane pomidory. Teraz dach stał się również domem rodziny pszczół. 
 
Rodzina pszczela, zwana też rojem, to zorganizowany zbiór osobników pszczoły miodnej. Oprócz matki i trutni w ulu jest też spora liczba robotnic, które codziennie wyruszają na misję zapylania okolicznych roślin. Latem liczba pszczół może wynosić nawet 60-100 tysięcy, z kolei zimą populacja zmniejsza się do 10-25 tysięcy pszczół. Przy sprzyjających warunkach klimatyczno-przyrodniczych w ciągu roku możemy wychować nawet 150 tysięcy pszczół, a to już całkiem przyzwoity wkład w ratowanie światowej populacji tego pożytecznego owada, bez którego nie może istnieć nasza cywilizacja.
 
1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 6 średnia: 3,00 z 5)
Loading...


Zobacz również