Pszczoły to aktualnie najbardziej potrzebni mieszkańcy naszej planety. Bez nich nie ma roślin, owoców, warzyw, życia. Prawdziwy problem polega jednak na tym, że to życie pszczół coraz częściej jest zagrożone, a ich populacja na świecie zmniejsza się drastycznie z roku na rok. W APA Group postanowiliśmy zrobić coś dobrego dla naszych niezbędnych przyjaciół i stworzyliśmy im dom… na dachu.
Świat bez pszczół nie istnieje
10 lat. Tyle maksymalnie może przetrwać życie na ziemi po wyginięciu ostatniej pszczoły. Fani futurystycznej serii
Netflixa “Czarne lustro” w jednym z odcinków mieli okazję poznać wyjątkowo smutną wizję przyszłości świata bez pszczół. Ich robotyczne substytuty sterowane w ramach jednego, nadrzędnego systemu, stały się nie tylko urządzeniami niezbędnymi do zapylania kwiatów, ale też przerażającymi narzędziami kontroli. I chociaż dzisiejsza technologia pozwala już tworzyć mechaniczne owady, które byłyby w stanie spełniać najważniejsze role pszczół, to jednak nic nie zastąpi tych prawdziwie inteligentnych, niezwykle pracowitych i potrzebnych nam wszystkim zwierząt. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ podaje, że 100 gatunków roślin uprawnych stanowi podstawę aż 90% żywności na świecie. 71% tych roślin jest zapylane przez pszczoły. A gdy przyjrzymy się bliżej globalnym statystykom, odkryjemy, że tym najbardziej pracowitym owadom zawdzięczamy aż 75% światowej produkcji żywności. Roślin, które nie potrzebują do zapylania owadów jest za mało, by zwierzęta i ludzie mogli przeżyć. Wymarcie pszczół oznaczałoby dla świata prawdziwą katastrofę ekologiczną i dosłownie – początek końca.
Co najbardziej szkodzi pszczołom?
Zjawisko globalnego spadku populacji pszczół jest złożone, a przyczyn takiego stanu rzeczy jest sporo. Z jednej strony szeregi pszczół dziesiątkują choroby i pasożyty występujące naturalnie w przyrodzie. Z drugiej strony za rosnące zagrożenie odpowiedzialny jest człowiek i jego decyzje, które zagrażają środowisku. Drastyczne zmiany klimatu wywołane działalnością ludzi mają ogromny wpływ na zdrowie pszczół – osłabiają ich organizmy, a także zaburzają ich naturalny cykl.