Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Certyfikacja TÜV dla IPOE. Czym dokładnie jest?

Przyznanie naszej platformie IPOE certyfikatu TÜV to kolejny krok w kierunku rozwoju innowacyjnych produktów APA. Jesteśmy dumni z tego, że doceniają nas prestiżowe międzynarodowe instytuty jakościowe. Dziś należy do nich także Technischer Überwachungsverein. Co warto wiedzieć o wspomnianym certyfikacie i za co dokładnie on nam przysługiwał?

Certyfikacja TÜV  – czym dokładnie jest? 

TÜV to skót od niemieckiego Technischer Überwachungsverein. Jest to przedsiębiorstwo inspekcji technicznej, założone prawie 150 lat temu, które dziś jest wiodącym na świecie dostawcą usług kontrolnych i zarazem niezależnym ekspertem w dziedzinie jakości.  

Grupa ta zajmuje się kontrolowaniem produktów, procesów zarządzających i usług pod kątem bezpieczeństwa i utrzymywania właściwych standardów produkcji. Jest to możliwe dzięki zaawansowanym biurom oraz laboratoriom, rozlokowanym w ponad 60 państwach w 6 regionach geograficznych. 

Specjaliści prowadzą zaawansowane testy w centrach szkoleniowych i badawczych. Odpowiadają za audyty i właśnie za certyfikowanie. Sprawdzają tym samym, czy konkretne technologie z wielu różnych branż są zgodne z krajowymi i międzynarodowymi standardami. 

Zatem sama certyfikacja TÜV jest niejako poświadczeniem tego, że dany produkt został przetestowany pod kątem bezpieczeństwa i nie wykryto niczego niepokojącego. Poza tym informuje o dobrej jakości. Do jej otrzymania dążą dziś najwięksi giganci. Przykład? Niedawno w technologicznym światku mówiło się głośno o TÜV Eye Comfort, czyli o certyfikacie potwierdzającym nieszkodliwość promieniowania niebieskiego z ekranów w przypadku Samsunga Galaxy S10. 

TÜV

Certyfikacja TÜV w branży automatyki 

Profesjonaliści z TÜV są w stanie udzielić wsparcia we wszystkich kwestiach dotyczących bezpieczeństwa funkcjonalnego i wymagań związanych z systemami automatyzacji

Począwszy od maszyn i układów transportu przenośnikowego, aż po przemysł przetwórczy Świadczą usługi na rzecz producentów, twórców technologii i użytkowników. 

Certyfikacja w zakresie bezpieczeństwa procesów zautomatyzowanych niesie za sobą wiele korzyści. Pozwala na:

  • poprawę bezpieczeństwa,
  • ustalenie zgodności przeprowadzania procesów zgodnie z prawem,
  • optymalizację,
  • zmniejszenie awaryjności w zakładzie,
  • zapewnienie stałego poziomu jakości wytwarzanego produktu.

Decydując się na audyt tego typu, można zyskać obiektywny, ekspercki i niezależny punkt widzenia, korzystając z wieloletniego doświadczenia uznanych specjalistów.  

Przykładowe normy, na których bazie przeprowadza się kontrole procesów automatycznych TÜV, to:

  • IEC 62061 (Bezpieczeństwo maszyn – bezpieczeństwo funkcjonalne urządzeń elektrycznych, elektronicznych i programowalnych elektronicznych systemów sterowania związanych z bezpieczeństwem).
  • IEC 61511 (Bezpieczeństwo funkcjonalne – przyrządowe systemy bezpieczeństwa dla sektora przemysłu procesowego).
  • IEC 61508 (Bezpieczeństwo funkcjonalne elektrycznych/elektronicznych/programowalnych elektronicznych systemów związanych z bezpieczeństwem). 
  • ISO 13849-1 (Bezpieczeństwo maszyn – elementy systemów sterowania związane z bezpieczeństwem)

TÜV

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać certyfikat TÜV? 

Opisywany proces jest wieloetapowy i rozpoczyna się od złożenia wniosku o certyfikację produktu. 

Następnie, w laboratoriach lub na miejscu u klienta (w przypadku bardzo dużych maszyn), przeprowadzane są specjalistyczne testy. Eksperci dokładnie badają wyroby na podstawie wymaganych kryteriów i podejmują decyzję o przyznaniu certyfikatu i wydaniu znaku kontrolnego. Obydwa są wystawiane tylko tym podmiotom, które pozytywnie przejdą audyt. 

Warto wiedzieć, że aby utrzymać znak jakości, trzeba stale utrzymywać wysoki poziom. Certyfikat jest ważny przez 5 lat i należy przez ten czas informować instytut o wszystkich zmianach dotyczących certyfikowanych produktów i usług. Chodzi o to, by eksperci mieli wgląd w to, czy wytwarzane wyroby odpowiadają przebadanym próbkom. 

TÜV

IPOE z certyfikatem TÜV

Inteligentna Platforma Optymalizacji Energii otrzymała certyfikat „Produktu Sprawdzonego”. Co to oznacza? 

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie TÜV Nord Polska, certyfikacja „Produkt sprawdzony”, to dobrowolny certyfikat, którego program jest ustalany indywidualnie dla każdego produktu. Ten musi spełniać wszystkie nałożone przez prawo wymagania, związane z wprowadzeniem do obrotu.

Certyfikat produktu sprawdzonego wydany zostaje po pozytywnej ocenie dokumentacji produktu, wynikach badań laboratoryjnych oraz po kontroli w zakładzie produkcyjnym. 

Raport z audytu potwierdza zgodność właściwości użytkowych produktu IPOE w zakresie parametrów mierzonego napięcia, które zostały określone w normie PN-EN-50160:2010/A3:2019. Norma ta traktuje o parametrach napięcia zasilającego w publicznych sieciach elektroenergetycznych. Konkretnie mowa tutaj o pomiarach napięcia, częstotliwości oraz zniekształceniach harmonicznych.

Dodatkowo, podczas audytu, badane były inne obszary, które mają wpływ na jakość oferowanego produktu, a więc:

  • proces wytwarzania oprogramowania,  
  • procedury wdrażania i uruchamiania platformy u klientów, 
  • łańcuch dostawców, 
  • sprzęt wykorzystywany do prowadzenia pomiarów,
  • i wiele innych.

Uzyskanie certyfikatu TÜV to dla nas kolejne potwierdzenie tego, jak jakościowym rozwiązaniem jest nasza autorska platforma do optymalizowania energii. 

Więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 2 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również