Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Certyfikacja TÜV dla IPOE. Co warto wiedzieć o tym niemieckim standardzie jakości?

Przyznanie naszej platformie IPOE certyfikatu TÜV to kolejny krok w kierunku rozwoju innowacyjnych produktów APA. Jesteśmy dumni z tego, że doceniają nas prestiżowe międzynarodowe instytuty jakościowe. Dziś należy do nich także Technischer Überwachungsverein. Co warto wiedzieć o wspomnianym certyfikacie i za co dokładnie on nam przysługiwał?

Certyfikacja TÜV  – czym dokładnie jest? 

TÜV to skót od niemieckiego Technischer Überwachungsverein. Jest to przedsiębiorstwo inspekcji technicznej, założone prawie 150 lat temu, które dziś jest wiodącym na świecie dostawcą usług kontrolnych i zarazem niezależnym ekspertem w dziedzinie jakości.  

Grupa ta zajmuje się kontrolowaniem produktów, procesów zarządzających i usług pod kątem bezpieczeństwa i utrzymywania właściwych standardów produkcji. Jest to możliwe dzięki zaawansowanym biurom oraz laboratoriom, rozlokowanym w ponad 60 państwach w 6 regionach geograficznych. 

Specjaliści prowadzą zaawansowane testy w centrach szkoleniowych i badawczych. Odpowiadają za audyty i właśnie za certyfikowanie. Sprawdzają tym samym, czy konkretne technologie z wielu różnych branż są zgodne z krajowymi i międzynarodowymi standardami. 

Zatem sama certyfikacja TÜV jest niejako poświadczeniem tego, że dany produkt został przetestowany pod kątem bezpieczeństwa i nie wykryto niczego niepokojącego. Poza tym informuje o dobrej jakości. Do jej otrzymania dążą dziś najwięksi giganci. Przykład? Niedawno w technologicznym światku mówiło się głośno o TÜV Eye Comfort, czyli o certyfikacie potwierdzającym nieszkodliwość promieniowania niebieskiego z ekranów w przypadku Samsunga Galaxy S10. 

Certyfikacja TÜV w branży automatyki 

Profesjonaliści z TÜV są w stanie udzielić wsparcia we wszystkich kwestiach dotyczących bezpieczeństwa funkcjonalnego i wymagań związanych z systemami automatyzacji

Począwszy od maszyn i układów transportu przenośnikowego, aż po przemysł przetwórczy Świadczą usługi na rzecz producentów, twórców technologii i użytkowników. 

Certyfikacja w zakresie bezpieczeństwa procesów zautomatyzowanych niesie za sobą wiele korzyści. Pozwala na:

 • poprawę bezpieczeństwa,
 • ustalenie zgodności przeprowadzania procesów zgodnie z prawem,
 • optymalizację,
 • zmniejszenie awaryjności w zakładzie,
 • zapewnienie stałego poziomu jakości wytwarzanego produktu.

Decydując się na audyt tego typu, można zyskać obiektywny, ekspercki i niezależny punkt widzenia, korzystając z wieloletniego doświadczenia uznanych specjalistów.  

Przykładowe normy, na których bazie przeprowadza się kontrole procesów automatycznych TÜV, to:

 • IEC 62061 (Bezpieczeństwo maszyn – bezpieczeństwo funkcjonalne urządzeń elektrycznych, elektronicznych i programowalnych elektronicznych systemów sterowania związanych z bezpieczeństwem).
 • IEC 61511 (Bezpieczeństwo funkcjonalne – przyrządowe systemy bezpieczeństwa dla sektora przemysłu procesowego).
 • IEC 61508 (Bezpieczeństwo funkcjonalne elektrycznych/elektronicznych/programowalnych elektronicznych systemów związanych z bezpieczeństwem). 
 • ISO 13849-1 (Bezpieczeństwo maszyn – elementy systemów sterowania związane z bezpieczeństwem)

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać certyfikat TÜV? 

Opisywany proces jest wieloetapowy i rozpoczyna się od złożenia wniosku o certyfikację produktu. 

Następnie, w laboratoriach lub na miejscu u klienta (w przypadku bardzo dużych maszyn), przeprowadzane są specjalistyczne testy. Eksperci dokładnie badają wyroby na podstawie wymaganych kryteriów i podejmują decyzję o przyznaniu certyfikatu i wydaniu znaku kontrolnego. Obydwa są wystawiane tylko tym podmiotom, które pozytywnie przejdą audyt. 

Warto wiedzieć, że aby utrzymać znak jakości, trzeba stale utrzymywać wysoki poziom. Certyfikat jest ważny przez 5 lat i należy przez ten czas informować instytut o wszystkich zmianach dotyczących certyfikowanych produktów i usług. Chodzi o to, by eksperci mieli wgląd w to, czy wytwarzane wyroby odpowiadają przebadanym próbkom. 

IPOE z certyfikatem TÜV

Inteligentna Platforma Optymalizacji Energii otrzymała certyfikat „Produktu Sprawdzonego”. Co to oznacza? 

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie TÜV Nord Polska, certyfikacja „Produkt sprawdzony”, to dobrowolny certyfikat, którego program jest ustalany indywidualnie dla każdego produktu. Ten musi spełniać wszystkie nałożone przez prawo wymagania, związane z wprowadzeniem do obrotu.

Certyfikat produktu sprawdzonego wydany zostaje po pozytywnej ocenie dokumentacji produktu, wynikach badań laboratoryjnych oraz po kontroli w zakładzie produkcyjnym. 

Raport z audytu potwierdza zgodność właściwości użytkowych produktu IPOE w zakresie parametrów mierzonego napięcia, które zostały określone w normie PN-EN-50160:2010/A3:2019. Norma ta traktuje o parametrach napięcia zasilającego w publicznych sieciach elektroenergetycznych. Konkretnie mowa tutaj o pomiarach napięcia, częstotliwości oraz zniekształceniach harmonicznych.

Dodatkowo, podczas audytu, badane były inne obszary, które mają wpływ na jakość oferowanego produktu, a więc:

 • proces wytwarzania oprogramowania,  
 • procedury wdrażania i uruchamiania platformy u klientów, 
 • łańcuch dostawców, 
 • sprzęt wykorzystywany do prowadzenia pomiarów,
 • i wiele innych.

Uzyskanie certyfikatu TÜV to dla nas kolejne potwierdzenie tego, jak jakościowym rozwiązaniem jest nasza autorska platforma do optymalizowania energii. 

Więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ

Zafrapował Cię artykuł? Służę wyjaśnieniami

Zafrapował Cię artykuł? Służę wyjaśnieniami

Robert Czarlewski Business Development Manager
1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 2 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również