Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Centrum Industry 4.0 – nowa siedziba APA Group

Nowe technologie mają to do siebie, że wszyscy o nich mówią, ale mało kto chce je wprowadzać w praktyce. Powstrzymuje nas niewiedza, brak własnego działu R&D, ograniczenia finansowe lub przekonanie, że skoro coś działa, to po co to zmieniać? Tylko, że w ten sposób nasze przedsiębiorstwo nigdy nie będzie innowacyjne. Może jedynie naśladować innych. A gdyby dać firmom przestrzeń, w której przetestują rozwiązania Industry 4.0 i zobaczą w praktyce, jak takie technologie mogą odmienić ich biznes?

Zbyt wiele firm obawia się Industry 4.0. A naprawdę nie ma czego. Chcemy to zmienić i pomóc zrozumieć im o co toczy się gra i jakie korzyści można zyskać wprowadzając tego typu rozwiązania. Minęły już bowiem czasy, gdy człowiek sam był w stanie znajdować oszczędności i optymalizować procesy (Industry 3.0). Ilość zmiennych i dynamiczny rynek sprawiają, że nawet najlepsi menadżerowie mają problem, by dostrzec wszystkie czynniki, jakie decydują o procesie. Na szczęście mogą nam w tym pomóc maszyny i odpowiedni system pomiarowy, który wyłowi z oceanu informacji te najistotniejsze, niezauważalne dla człowieka przesłanki, generujące koszty lub czas. 

Właśnie w tym celu stworzyliśmy nową siedzibę APA. Ma to być przestrzeń, która będzie swoistym showroomem technologii dla przemysłu i biznesu, miejsce gdzie można zobaczyć najnowsze rozwiązania w akcji. Naszym celem jest uzmysłowić klientom, że Industry 4.0 nie należy się obawiać, że to praktyczne rozwiązania, które wdrożone w firmie, przyniosą konkretne oszczędności. Celem APA jest zbudowanie przestrzeni, w której biznes będzie mógł testować własne rozwiązania lub zlecić nam research konkretnych technologii. 

Industry 4.0

Nasza trzecia siedziba ma pełnić rolę swoistego centrum Industry 4.0 i skupiać projekty, które udowodnią, że od robotyki i internetu rzeczy nie ma odwrotu, bo to się opłaca. Podobnie jak robimy to w APA Black House, prezentując technologie smart building, tak tutaj będziemy chcieli w praktyce przybliżyć to zagadnienie biznesowi i pomóc wykorzystać je w firmach. Umożliwi to przedsiębiorstwom pełną koordynację wszystkich procesów produkcyjnych i pozwoli spojrzeć na sprawy szerzej. Nasze doświadczenie zdobyte podczas wdrożeń dla takich gigantów jak Volkswagen czy Amazon, pokazuje, że wielcy już czerpią zyski z zastosowania Industry 4.0. Dlatego nasza praktyczna wiedza w połączeniu z wiedzą akademicką pod egidą Politechniki Śląskiej pozwalają stworzyć zupełnie nową jakość dla przemysłu i biznesu w Polsce i na Świecie.

Kreatywna przestrzeń dla przemysłu


Nasza nowa siedziba – zlokalizowana w Gliwicach przy ulicy Tarnogórskiej 149 – została podzielona na dwie przestrzenie. W jednej, na powierzchni ponad 250 metrów znajdą się biura związane z automatyzacją procesów. To tu będą powstawać nowe projekty i rozwiązania dla przemysłu z całego świata, bo tu przeniósł się nasz Dział Automatyki i Robotyki. 
 
 W drugiej, na ponad 350 metrach kwadratowych, powstaje hala do testów z gniazdowymi stanowiskami robotów przemysłowych. Będzie to część badawczo-rozwojowa (R&D) i jednocześnie centrum ekspozycyjne, w którym firmy będą mogły testować określone technologie i zobaczyć procesy Industry 4.0 w działaniu.
 
Industry 4.0
 Koncentrujemy się głównie na tzw. robotach collaborative, które pracują bezpośrednio w towarzystwie człowieka i nie muszą być odgrodzone w specjalnych klatkach produkcyjnych, gdyż specjalne sensory i oprogramowanie umożliwiają im bezpieczne poruszanie się w towarzystwie ludzi. Nie będziemy ich tworzyć od podstaw – w tym celu zostaną wykorzystane najnowsze rozwiązania firm specjalizujących się w produkcji takich urządzeń. My zajmiemy się ich oprogramowaniem i wdrożeniem do procesu produkcyjnego. Chcemy dopasować te rozwiązania do produktu i rynku, pokazać klientom w jaki sposób mogą kreatywnie wykorzystać je na potrzeby własnej produkcji. 

Hala będzie pełniła rolę centrum research & development, gdzie tego typu technologie będą wdrażane i testowane. W tym celu całe pomieszczenie i wykorzystane urządzenia zostaną opomiarowane, tak by pokazywać efektywność procesu i znajdywać luki, które można udoskonalić. Pomoże nam w tym nasza platforma Nazca, służąca do inteligentnego zarządzania i kontroli procesów. W ten sposób otrzymamy szczegółowe informacje o różnego rodzaju zmiennych i czynnikach, które odgrywają kluczową rolę w procesie produkcyjnym np. – o czasie produkcji, poborach energii elektrycznej, temperaturze czy ciśnieniu. Dzięki konkretnym danym zaprezentowanym w przejrzysty i zrozumiały sposób, klient będzie mógł zobaczyć, jak wprowadzone rozwiązanie może wpłynąć na proces przemysłowy. Wszystko w oparciu o najnowsze standardy produkcyjne Kaizen i Lean Manufacturing

Cytat
Precyzja, skala i synergia to elementy, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę udostępniając naszą siedzibę przedsiębiorstwom
Precyzja, skala i synergia to elementy, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę udostępniając naszą siedzibę przedsiębiorstwom. Wierzymy, że z takiego podejścia mogą narodzić się ciekawe innowacje technologiczne, które pozwolą usprawnić niejeden proces produkcyjny i stworzyć od podstaw rozwiązania, najlepiej dopasowane do konkretnego biznesu.
Industry 4.0 to rozwiązanie, którego celem jest spersonalizowana produkcja ( on demand, na żądanie), na potrzeby realnego Klienta, gdzie do minimum zmniejszane są stany magazynowe, a logistyka działa w systemie optymalnym (just in time). Te działania podejmowane są po to, by koszty wytwarzania były zmniejszone, a zadowolenie Klienta z powodu wysokiej jakości produktu i jego rynkowej ceny skutkowało kolejnymi zamówieniami.
 
1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 4 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również