Serwis korporacyjny
 APA Group  

Smart dom

Smart domy są tylko dla młodych. Czy na pewno?

Wyobrażając sobie właściciela domu wyposażonego w inteligentne systemy budownictwa przed naszymi oczami pojawia się zwykle mężczyzna w średnim wieku, miłośnik nowinek technologicznych, przedsiębiorczy, otwarty na zmiany i internet. A gdyby zamiast niego właścicielem domu uczynić starszą panią w okolicach 70-tki? Czy taki system jest również dla niej? Czy poradziłaby sobie z jego obsługą i dostępnymi funkcjami?

Dom, który rozumie Twoje potrzeby.

Przykład Pani Małgorzaty Dudek, która świadomie sięgnęła po system Vision BMS produkowany przez APA pokazuje, że inteligentne budownictwo może  również zwiększyć komfort życia osób starszych, które w domowym zaciszu szukają przecież tego samego, co ludzie w sile wieku – spokoju, bezpieczeństwa i komfortu. Jak mówi Pani Małgorzata do założenia systemu nikt nie musiał jej namawiać, sama doskonale rozumie bowiem zalety takich rozwiązań. 

Małgorzata Dudek: “Najbardziej przydatne wydaje mi się monitorowanie zużycia wody i energii. To jest realna korzyść, która przekłada się na oszczędności. Jednak bardzo podobają mi się też wszelkie rozwiązania zawierające automatykę, dzięki którym można sterować elementami domu. Zdalnie kontrolowana brama wjazdowa, rolety dostosowujące się do aktualnych warunków słonecznych i pogodowych. Doceniam też poczucie bezpieczeństwa, które zapewnia mi nieustanny monitoring domu. Z mężem bardzo dużo wyjeżdżamy i podróżujemy, zostawiamy zamknięty dom, ale możemy mieć na niego podgląd w dowolnej chwili”

Świadomość nowinek technologicznych czy obycie ze smartfonem – którym Pani Małgorzata najczęściej steruje podstawowymi parametrami systemu – to coraz częstszy trend wśród seniorów. Osoby starsze uczą się nowych technologii, bo nie chcą być wykluczone z tego co dzieje się tu i teraz. Wiele z nich ma jednak ciągle opory i postrzega nowoczesną technologię jako barierę.
 
Cytat
Najbardziej przydatne wydaje mi się monitorowanie zużycia wody i energii. To jest realna korzyść...
 
Jakie cechy i funkcjonalności powinien więc mieć dobry system BMS, by przekonał do siebie seniorów, którzy z obawą patrzą na wszechogarniającą technologię?
 
Przede wszystkim powinien być intuicyjny i prosty w obsłudze, co można osiągnąć m.in. poprzez następujące elementy:
Po drugie system taki powinien dostarczać funkcjonalności, które mają faktyczny wpływ na życie osoby starszej. Wśród nich można by na przykład wymienić następujące:
Jeśli będziemy myśleć i projektować systemy BMS, które nie epatują technologią i nie wymagają od użytkownika zrozumienia zasad jej działania, możemy oczekiwać, że tego typu rozwiązania coraz częściej będą pojawiać się w domach osób starszych. Jak wskazują wszystkie badania demograficzne, osoby w wieku 70+ w niedługim czasie będą stanowiły znaczną część naszego społeczeństwa. Chcąc czy nie, producenci takich rozwiązań coraz częściej będą musieli brać pod uwagę oczekiwania seniorów, bo to one mogą mieć wkrótce na ten rynek istotny wpływ.
 
 
1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...


Zobacz również