Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

4 Design Days 2018

Za nami kolejna edycja targów 4 Design Days – prawdziwego święta projektowania, architektury, technologii oraz biznesu, które niedawno rozgrzało serce Katowic. Pasjonaci designu mogli w tym roku zobaczyć wystawy producentów, w tym APA Group i posłuchać specjalistów w prowadzonych sesjach tematycznych. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć Artura Pollaka, prezesa APA Group, który zabrał głos w panelu zatytułowanym ,,Technologie. Inteligentny dom, inteligentne, energooszczędne, komfortowe – takie będą mieszkania przyszłości”.
 
 Dziś inteligentne rozwiązania nie są dedykowane jedynie najbogatszym inwestorom, bo dom lub mieszkanie możemy wyposażyć w system zarządzający poszczególnymi funkcjami już za kilkanaście tysięcy. Jednak jak stworzyć przestrzeń, która będzie zarówno inteligentna, jak i prosta w obsłudze oraz w pełni funkcjonalna? Z panelu poświęconego inteligentnemu budownictwu wynika, że warto pamiętać o dwóch elementach. Po pierwsze technologia powinna być zawsze dobrze dostosowana do trybu życia, wieku oraz indywidualnych potrzeb wszystkich domowników. Po drugie od początku warto korzystać z profesjonalnego doradztwa i zatrudniać świadomych projektantów, by tworzyli dla nas najlepsze rozwiązania już na starcie. 
4 Design Days
Panel dyskusyjny na 4 Design Days, występuje prezes APA Group Artur Pollak

Technologia, która słucha potrzeb

“Korzystaj z rozwiązań technologii, których naprawdę potrzebujesz”. Chociaż to zdanie może na początku zaskakiwać, to właśnie ono stanowi jeden z najważniejszych wniosków płynących z dyskusji prowadzonej na 4 Design Days, a poświęconej zagadnieniom inteligentnego budownictwa. Smart dom ma sens wtedy, gdy jego funkcjonalności odpowiadają realnym potrzebom wszystkich użytkowników domu. Pamiętajmy, że z zalet inteligentnego domu korzystają nie tylko młodzi pasjonaci technologii, ale też dzieci czy seniorzy. O ile dzieci możliwości technologiczne poznają w sposób naturalny, osoby starsze muszą się ich nauczyć. W związku z tym inteligentne rozwiązania do domów czy mieszkań nie mogą nikogo wykluczać. Ich zadaniem jest ułatwianie codziennego życia, a nie ograniczanie.
 
– Przed rozwojem technologicznym nie ma ucieczki. Absolutnie nie musimy się jednak bać ani technologii, ani tego, że dzisiejsze rozwiązania się zdezaktualizują. Dziś kupujemy smartfony, korzystamy z aplikacji uaktualnianych co 2 tygodnie. Technologia zmienia tylko system operacyjny, który stale ewoluuje. Tak samo jest w przypadku inteligentnych systemów zarządzających budynkami. Dzięki temu technologia będzie zawsze dostosowana do potrzeb klienta, nie na odwrót. Już dziś jesteśmy w stanie spełnić dowolne życzenie użytkownika końcowego – mówił Artur Pollak, prezes APA Group.
4 Design Days
Stanowisko APA Group i jej partnerów przyciągnęło licznych odwiedzających.

Internet rzeczy (IoT) i sterowanie scenariuszowe

Świat technologii zmierza dziś przede wszystkim w stronę internetu rzeczy, dając urządzeniom możliwość komunikowania się ze sobą. Inteligentne sprzęty wyposaża się w specjalne protokoły komunikacyjne, które pozwalają na bieżąco wymieniać informacje pomiędzy poszczególnymi urządzeniami i ułatwiać życie użytkownikom. Dzięki temu nasze domy czy mieszkania mogą być jeszcze bardziej bezpieczne i oszczędne. – Chcemy żyć w zdrowych i jak najbardziej komfortowych warunkach, bez generowania zakłóceń czy emitowania zanieczyszczeń, co w ogromnym zakresie umożliwiają nam smart technologie. Co więcej, systemy zarządzające budynkami zmierzają w stronę tzw. sterowania scenariuszowego. W związku z tym, jeśli pomyślimy o zbudowaniu przytulnego, wieczornego nastroju w pomieszczeniu, wystarczy, że wydamy komendę głosową. Dom na podstawie zaprogramowanych funkcjonalności odtworzy scenę, która odpowie na oczekiwania, dostosuje warunki i pozwoli przyjemnie spędzić czas – mówił Artur Pollak.
Cytat
Korzystaj z rozwiązań technologii, których naprawdę potrzebujesz - Artur Pollak.
 
By dom stał się miejscem, które słucha naszych potrzeb, musimy o nim mówić na etapie planowania inwestycji i projektowania systemu zarządzającego obiektem. W związku z tym na samym początku potrzeba konsultacji specjalistów, którzy dokładnie zaplanują wszystkie funkcje i stworzą instalację, która odpowie na oczekiwania domowników, a zaprogramowane “scenariusze” zdecydowanie ułatwią obsługiwanie systemu. 
Nowy panel sterujący Vision BMS
Nowy panel sterujący Vision BMS

Bezpieczna technologia przewodowa 

Wiele się dzisiaj mówi o technologii bezprzewodowej, przełącznikowej. Możemy bezprzewodowo włączyć i wyłączyć światło, realizować zadania, korzystać z różnych funkcji. Jednak jeśli zależy nam na utrzymaniu określonego poziomu bezpieczeństwa wybieramy rozwiązania przewodowe np. systemy BMS, które w swojej ofercie ma APA Group. To dzięki technologii przewodowej mamy potwierdzenie wykonania akcji (np. zamknięcia bramy garażowej), co jest niezwykle istotne. To rozwiązanie bazuje na tzw. rozwiązaniach embedded, dzięki którym system praktycznie w każdych warunkach spełnia kryteria bezpieczeństwa. Podobne rozwiązania wbudowane stosuje się w bankomatach, do których przecież mamy zaufanie. Przy opcji przewodowej zawsze pada pytanie – a co, gdy zabraknie prądu? –System oraz instalacja, jeśli są w pełni przemyślane i dobrze zaprojektowane, mają rozwiązanie na każdą ewentualność. W przypadku braku prądu mogą korzystać z baterii UPS czy nowoczesnych agregatów prądotwórczych. Trzeba tylko o tym pamiętać przy pierwszych pracach nad inwestycją. To dlatego tak ważne jest, by planowanie i projekt inteligentnego domu powierzyć fachowcom – podsumował Artur Pollak. 
 
Stanowisko APA Group i partnerów

Podgląd, podsłuch i co dalej? 

A co z zagrożeniami związanymi z funkcjami systemu? Klienci często pytają o materiały z kamer i możliwości podsłuchiwania za pomocą głośników. Zastanawiają się też, na ile mogą posłużyć potencjalnym włamywaczom za wskazówkę. Odpowiedź na te wątpliwości jest prosta – bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nas oraz od tego, w jakim stopniu znamy technologię i jak jej używamy. – Każda technologia, która bazuje na rozwiązaniach internetowych, ma możliwości zdalnego dostępu i pociąga za sobą ryzyko ataku hakerskiego. Tak samo jest z inteligentnymi systemami. Jednak istnieje szereg mechanizmów oraz zabezpieczeń, które skutecznie bronią dostępu zarówno do domu, jak i do wszystkich materiałów pochodzących z jego wnętrz. W związku z tym już na etapie projektu warto myśleć o tym, by nie montować kamer w  miejscach szczególnie intymnych oraz zdecydować, jaki system zabezpieczeń będzie dla nas najlepszy – mówił Artur Pollak.
 
Jak zgodnie stwierdzili prelegenci, najsłabszym ogniwem jest w dalszym ciągu człowiek. Jeśli instalator wprowadzi na początku najpopularniejsze hasło “admin123”, a użytkownicy domu go nie zmienią – problemy mogą przyjść bardzo szybko. Profesjonalne doradztwo, szczególnie przy inwestycjach smart budynków, ma zatem kolosalne znaczenie. Pozwala zdefiniować pożądany poziom bezpieczeństwa i dostosować do niego inteligentne rozwiązania np. specjalny algorytm do systemu alarmowego, kod dynamicznie zmienny itp. 
 

Przyszłość smart przestrzeni

Artur Pollak wspominał rynek inteligentnych domów sprzed dziesięciu lat. – Mieliśmy zaprojektowany inteligentny dom, wszystkie urządzenia były zaprogramowane. Zapraszaliśmy ludzi, pokazywaliśmy im system, a oni mówili “ale super”, wychodzili i nigdy nie wracali. Dlaczego tak się działo? Doszliśmy do wniosku, że ludzie chcą korzystać z dobrodziejstw technologii, a nie ekscytować się samą technologią, dlatego stworzyliśmy Black House, modelowy dom w Gliwicach – mówił prezes APA Group. Rzeczywiście APA Black House to miejsce, które łączy wszystkie dostępne w budynkach technologie. Odwiedzający mogą zobaczyć, jak w praktyce działają poszczególne funkcje np. systemy rekuperacyjne, wentylacyjne, rozpoznawanie twarzy, systemy CCTV i wiele innych.
 
APA Group zapowiada, że w najbliższej przyszłości powstanie pierwsza inteligentna szklarnia. Rośliny będą mogły rosnąć dzięki zautomatyzowanym procesom dostępnym w obiekcie. A w jakim kierunku pójdą sprzęty i funkcjonalności? Artur Pollak zwraca uwagę na funkcje, które zmierzają w kierunku poprawy zdrowia, sprawowania opieki i pomocy domownikom. – Badania pokazują, że już ok 93% czasu spędzamy w budynkach. Jeśli więc zainwestujemy w systemy klimatyzacyjne i oczyszczające powietrze, kto wie, może za rok czy dwa lata będziemy decydować, czy w ogóle warto wychodzić z budynku? Dzisiejsze inteligentne lodówki mają wbudowane kamery, które monitorują zawartość, informując np. o datach przydatności produktów spożywczych czy braku ważnego leku przechowywanego w lodówce. Istnieje też szereg urządzeń, które nie tylko ułatwiają codzienne życie, ale pełnią też funkcje pomiarowe czy edukacyjne – mówił.
 
Poza tym smart technologie pozwalają dziś nie tylko sterować budynkiem. APA ma w swojej ofercie platformę NAZCA, która pozwala patrzeć w przyszłość z nadzieją. Dzięki niej możliwe staje się sterowanie zarówno dużymi obiektami jak np. biurowce czy galerie handlowe, jak i sterowanie dzielnicami czy nawet całymi miastami (smart city). 

Doskonałości Roku APA Smart rozdane 

Targi 4 Design Days dostarczyły jeszcze więcej emocji dzięki rozstrzygnięciu konkursu na Doskonałość Roku APA Smart. W tegorocznych zmaganiach brali udział producenci innowacyjnych rozwiązań z branży budowlanej i okołobudowlanej. Oto lista nagrodzonych w konkursie, nad którym patronat objął Newsweek:
 
1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 3 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również