Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Poznajcie SINOTAIC – Śląski Klaster Internetu Rzeczy

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym są klastry i do czego służą.
  • Po co powstał SINOTAIC.
  • Jaka misja i cele stoją przed firmami, które powołały go do życia.
  • Dlaczego tak istotny jest rozwój Internetu Rzeczy.
Na Śląsku ruszyła przełomowa inicjatywa. Swoją działalność rozpoczął SINOTAIC czyli Śląski Klaster Internetu Rzeczy. Światy biznesu, nauki i administracji właśnie łączą siły, by w ramach kompleksowej współpracy tworzyć zaawansowane rozwiązania z obszaru Internetu Rzeczy. 
 
W erze zdumiewającego rozwoju technologicznego przybywa rozwiązań funkcjonujących w oparciu o Internet Rzeczy. To dzięki niemu oraz zaawansowanym systemom podpiętym do sieci możemy korzystać z automatycznych funkcji budynków, łączyć ze sobą urządzenia mobilne czy załatwiać zdalnie wiele skomplikowanych spraw. Internet Rzeczy i nowoczesne rozwiązania funkcjonujące w jego obrębie to jeden z najmocniejszych trendów technologicznych na najbliższą przyszłość. To zatem doskonały czas na utworzenie klastra SINOTAIC – pierwszej tego typu inicjatywy w Polsce. Dzięki klastrowi 9 podmiotów ze świata biznesu, nauki i administracji, w tym APA Group, będzie wspólnie pracować nad kompleksowymi projektami technologicznymi z zakresu IoT
 
Firmy, które powołały klaster do życia.

Czym jest klaster i do czego służy? 

O klastrach często mówi się w kontekście przemysłu, biznesu i szeroko rozumianego rynku innowacji. A klastrem nazywamy skupioną wokół jednej przestrzeni (np. miasta czy całego regionu) grupę podmiotów (przedsiębiorstw, instytucji i organizacji) pochodzących z tego samego sektora lub z sektorów pokrewnych. Wszystkie podmioty klastra są ze sobą powiązane siecią wzajemnych zależności. Przykładowo: w ramach klastra może pracować kilka podmiotów. Ośrodek badawczy zajmuje się badaniem i testowaniem, podmiot biznesowy współtworzy i wprowadza dany produkt lub rozwiązanie na rynek, a podmiot administracyjny sprawdza, czy wszystko odbywa się zgodnie z regulacjami. Obecność w klastrze przynosi wszystkim stronom szereg korzyści i pomaga budować przewagę konkurencyjną. Nic dziwnego, że działalność klastrów staje się coraz bardziej popularna, szczególnie w kontekście innowacji technologicznych. Ścisła współpraca kilku podmiotów z różnych obszarów pozwala realizować nawet bardzo duże i złożone projekty. A o takich w ogromnej mierze myślą twórcy SINOTAIC. 
 

Internet Rzeczy w sieci 5G

Specjaliści przewidują, że rozwój Internetu Rzeczy dopiero nabiera tempa. A wszystko w związku z ultraszybką siecią 5G, która zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, w tym roku ma pojawić się przynajmniej w jednym dużym mieście, a do 2025 objąć cały kraj. Sieć jest technologicznym fundamentem dla Internetu Rzeczy. Jej nowe, szybsze i bezawaryjne działanie pomoże usprawnić wiele procesów, a także tworzyć nowe rozwiązania. Sieć 5G oferuje aż trzydziestokrotnie większy transfer danych, co oznacza, że w ciągu 1 sekundy można przesyłać aż 10 000 megabitów (czyli 10 gigabitów). Członkowie Komisji Europejskiej prognozują, że wprowadzenie sieci 5G może przynieść korzyści rzędu ponad 100 mld euro rocznie. Sytuacja dotyczy czterech kluczowych sektorów współczesnego przemysłu czyli motoryzacji, zdrowia, transportu i energii. W każdym z tych obszarów rozwiązania oparte o Internet Rzeczy mogą przynieść wymierne korzyści. 
 
 

Twórcy Klastra łączą moce 

SINOTAIC to projekt, którego siła tkwi w… połączeniu sił. Intensywny rozwój technologiczny przynosi coraz bardziej spektakularne idee, których realizowanie wymaga odpowiedniej infrastruktury i współpracy wielu specjalistów. Pojedyncze firmy czy ośrodki badawcze często nie są w stanie udźwignąć złożonych projektów mimo świetnego zaplecza kompetencyjnego oraz know-how. A warto zaznaczyć, że mowa o kompleksowych rozwiązaniach technologicznych, które w przyszłości zmienią sposób, w jaki funkcjonują zakłady produkcyjne, domy, budynki, dzielnice, a nawet całe miasta. 
 
Tym bardziej cieszy fakt, że pierwszy taki klaster w Polsce powstaje na Śląsku, gdzie rozwój technologiczny jest wyjątkowo prężny. Koordynatorem i jednocześnie głównym założycielem Klastra jest Smart Secure Networks Sp. z o.o. W ramach projektu współpracę podjęły podmioty gospodarcze, jednostki naukowo-badawcze, a także inne podmioty i instytucje z otoczenia biznesu: APA GroupCyberus LabsSieć badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAGFundusz GórnośląskiPolitechnika ŚląskaRevolveSkygate SellectSPIN-US. Warto zaznaczyć, że cała inicjatywa realizowana jest pod auspicjami Województwa Śląskiego.

Misja specjalna

Specjaliści zrzeszeni w Śląskim Klastrze Internetu Rzeczy jasno opisują misję projektu. Jest nią stworzenie platformy współpracy przedsiębiorców, instytucji naukowych, administracji publicznej i organizacji wsparcia biznesu w obszarze Internetu Rzeczy. Rozwijanie trwałej współpracy pomiędzy specjalistami z sektora naukowego i biznesowego jest jednym z najważniejszych zadań klastra. Dzięki takiemu połączeniu sił możliwe będzie realizowanie projektów badawczych i wdrożeniowych, a następnie ich komercjalizacja w ramach działań biznesowych. W ramach klastra powstawać będą rozwiązania spełniające najwyższe standardy jakości ze szczególnym uwzględnieniem zasad cyberbezpieczeństwa. Artur Pollak, gospodarz uroczystego podpisania umowy i Prezes Zarządu APA Group wierzy w sukces klastra i podkreśla, jak ważne jest przyglądanie się najlepszym praktykom z zagranicy. – Miałem możliwość rozmawiania z przedstawicielami podobnego klastra w Niemczech. Zaskoczyła mnie informacja, że roczny obrót w ramach samych zrzeszonych organizacji sięga 1,8 miliarda euro. To dowodzi, że łączenie się i wymiana informacji nie jest zagrożeniem dla firm, a ogromną szansą – mówi Artur Pollak.
 

Przyszłość Śląska leży w technologii  

Najbliższe lata to zdaniem ekspertów szybki wzrost rynku technologii i rozwiązań z zakresu Internetu Rzeczy (13% w skali roku). Oznacza to, że polska gospodarka ma ogromne szanse rozwoju w tym obszarze, nie mówiąc już o znoszeniu dotychczasowych barier m. in. w zakresie regulacji, czy rozwoju technologii komunikacyjnych (sieć 5G). Założenia programowe Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy mówią o integracji siły intelektualnej, kapitału ludzkiego, myśli technologicznej, a przede wszystkim wypracowywaniu innowacyjnych rozwiązań łączących świat nauki, samorządy oraz sektor prywatny. Co ważne, powstanie klastra doskonale wpisuje się również w plan rozwoju województwa śląskiego. – Dzisiejszy globalny świat zmierza w stronę automatyzacji i wykorzystywania technologii i maszyn w tworzeniu dóbr. Dodatkowo Województwo śląskie jest w transformacji, między przemysłem ciężkim a nowymi technologiami. Specjalizacje regionalne opierają się na energetyce, ICT, medycynie, zielonej gospodarce oraz przemysłach wschodzących. Rozwijająca się technologia dla Internetu Rzeczy idealnie wpisuje się w specyfikę każdej z tych branż, dlatego inicjujemy Śląski Klaster Internetu Rzeczy, jako współpracę różnych sektorów życia gospodarczego w celu stworzenia efektywnego narzędzia w naszym województwie zajmującego się zagadnieniami Internetu Rzeczy – mówi Jakub Chełstowskimarszałek Województwa Śląskiego.
 
Z kolei Marek Ostafil, dyrektor ds. operacyjnych Cyberus Labs, pomysłodawca i współzałożyciel Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy, jest przekonany, że utworzenie tak skomplikowanej inicjatywy w tak krótkim czasie mogło udać się tylko na Śląsku. – Tak szybkie przejście od idei do jej realizacji i to z tyloma podmiotami z różnych obszarów mogło się udać tylko tu, na Śląsku! Region wyróżnia się na tle całego kraju niezwykle wysoką kulturą pracy i ogromnym zaangażowaniem, co w efekcie daje jej wysoką jakość działań. Śląsk posiada ogromny potencjał intelektualny, technologiczny oraz sprzyjającą infrastrukturę. Docelowo będziemy tworzyć tu ekosystem podmiotów gospodarczych, uczelni i administracji, który będzie funkcjonował według najlepszych wzorców z krajów rozwiniętych technologicznie – mówi Marek Ostafil. 
 
 
Technologiczna, innowacyjna i gospodarcza siła Śląska ma szanse na realny wzrost dzięki Śląskiemu Klastrowi Internetu Rzeczy. Nie pozostaje nic innego, jak z ciekawością przyglądać się przyszłości oraz inicjatywom, które powstaną dzięki SINOTAIC. 
 
Chcesz dowiedzieć się więcej o Śląskim Klastrze Internetu Rzeczy?
Poznaj interesujące szczegóły projektu i podmioty tworzące klaster na 
www.sinotaic.com
1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 5 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również