Serwis korporacyjny
 APA Group  

Industry 4.O

4 Przykłady Innowacji w Przemyśle 4.0

Program do zarządzania produkcją to część czwartej rewolucji przemysłowej, którą możemy obserwować na co dzień. Przemysł 4.0 to nic innego jak nowe technologie, za pomocą których zmienia się nie tylko konsumencka rzeczywistość, ale również codzienność przedsiębiorców. Cyfrowa integracja systemów produkcyjnych staje się nieuchronną przyszłością współczesnych zakładów produkcyjnych, a takie rozwiązania jak Big Data czy Przemysłowy Internet Rzeczy (ang. Industrial Internet of Things) tylko tę rewolucję przyspieszają. Program do zarządzania produkcją i jej planowania to skuteczny sposób nie tylko na optymalizację kosztów, ale przede wszystkim odczuwalny wzrost wydajności pracy. Dzisiejszy artykuł prezentuje cztery przykłady innowacji w Przemyśle 4.0, które zmieniają oblicze współczesnej produkcji. 

Digitalizacja procesów przemysłowych

Niezależnie od poziomu zaawansowania, procesy przemysłowe wymagają sprawnej wymiany informacji – programy do zarządzania produkcją taką wymianę umożliwiają. Wykorzystanie technologii cyfrowych powinno doprowadzić do zmiany procesów przemysłowych (w tym maksymalnej automatyzacji produkcji), tworzenia innowacyjnych produktów oraz nowych modeli współpracy biznesowej. Idea Przemysłu 4.0 obejmuje zatem cały łańcuch wartości, a zarządzanie produkcją odbywa się za pomocą zintegrowanych programów. Tradycyjną obróbkę mechaniczną zastępuje się urządzeniami sterowanymi cyfrowo, a czujniki znajdujące się na terenie przedsiębiorstwa łączy się w Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) odpowiedzialny za przetwarzanie ogromnych ilości danych. 

Przemysłowy Internet Rzeczy

Internet Rzeczy w przemyśle oznacza sieć połączonych naczyń – czujników, systemów automatyki przemysłowej, sterowanych cyfrowo maszyn. Ta sieć jest odpowiedzialna nie tylko za gromadzenie i przetwarzanie danych, ale również za komunikację w czasie rzeczywistym, co umożliwia szybką reakcję w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia w przedsiębiorstwie. Co istotne, wdrożenie programu do zarządzania produkcją w ramach koncepcji Przemysłu 4.0 nie jest równoznaczne z zastąpieniem pracowników przez roboty. IIoT pozwala stworzyć przyjazne miejsce pracy, a nowe technologie stanowią skuteczne wsparcie w realizacji procesów produkcyjnych. 

VR – wirtualna rzeczywistość w przemyśle 

Kolejnym z przykładów innowacji w Przemyśle 4.0 jest wirtualna rzeczywistość (ang. virtual reality, VR), dzięki której możliwe jest doświadczenie planowanych zmian w procesach produkcyjnych, jeszcze przed ich wdrożeniem. Nowa technologia pozwala projektować między innymi linie produkcyjne, magazyny i hale produkcyjne, a także eliminować zauważone błędy zanim projekt zostanie zrealizowany. Wirtualną rzeczywistość wykorzystuje się również do monitorowania w czasie rzeczywistym istniejących już rozwiązań, dzięki czemu zwiększa się poziom bezpieczeństwa oraz usprawnia się procesy produkcyjne. Świetnie sprawdzają się również programy szkoleniowe realizowane w oparciu o VR, ponieważ ułatwiają pracownikom naukę – poprzez doświadczenie łatwiej zrozumieć, jak wykonać złożone procesy technologiczne. 

Nazca 4.0 – platforma integrująca systemy informatyczne

Jedno oprogramowanie do zarządzania produkcją nie jest w stanie zapewnić sprawnie funkcjonującego środowiska pracy – do tego wykorzystuje się liczne programy, które wymagają integracji. Nazca 4.0 to aplikacja do zarządzania automatyką, dzięki której są gromadzone i przetwarzane dane ze wszystkich systemów informatycznych stosowanych w przedsiębiorstwie. Platforma integruje sterowane cyfrowo maszyny z urządzeniami pomiarowymi i algorytmami przetwarzania wielkich zbiorów danych. Ich spójność przekłada się na sprawny obieg informacji, skrócenie czasu reakcji na określone zdarzenia, a tym samym obniżenie kosztów związanych z funkcjonowaniem firmy. Z pomocą Nazca 4.0 programy do zarządzania produkcją będą ze sobą współpracować i uzupełniać się, tym samym stwarzając możliwości rozwoju dla przedsiębiorstwa. 

Innowacje w przemyśle – podsumowanie

Programów do zarządzania produkcją jest wiele – innowacje w przemyśle stają się nieuniknionym elementem rzeczywistości w przedsiębiorstwach. Zgodnie z raportem PSI Polska ponad połowa firm w Polsce spotkała się z ideą Przemysłu 4.0, a część firm już wdraża rozwiązania w tym zakresie, dlatego należy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości takie przedsięwzięcia jak automatyka budynkowa czy monitorowanie zużycia energii staną się standardem. Zaprezentowane przez nas przykłady Przemysłu 4.0 stanowią jedynie wierzchołek innowacji, jakie są możliwe dzięki zastosowaniu nowych technologii. Choć istnieją bariery wdrożeniowe takie jak opór użytkowników czy brak wystarczających środków, warto rozpocząć czwartą rewolucję przemysłową we własnym przedsiębiorstwie. Zmiany, choć stanowią wyzwanie, wiążą się również z korzyściami, które trudno przecenić – szczególnie widząc, jakie efekty przynoszą oprogramowania do zarządzania automatyką.

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...


Zobacz również