Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

10 pomysłów na wiosenny city break dla fanów technologii

Gdy na zewnątrz temperatura rośnie, rusza planowanie wiosennych wypadów. Niezależnie od tego, czy macie do dyspozycji wolny weekend czy myślicie o dłuższym urlopie – podpowiadamy, jakie miejsca odwiedzić, by zaspokoić głód technologicznej wiedzy i świetnie się bawić. Kierunek? Najciekawsze miasta Europy, w których fani technologii znajdą dla siebie coś ciekawego.

WARSZAWA 

Centrum Nauki Kopernik

Nieprzypadkowo listę najciekawszych miejsc, które zachwycą fanów technologicznych atrakcji otwiera polska propozycja. Warszawskie Centrum Nauki Kopernik od 8 lat pokazuje, że nauka i technologia mogą fascynować, a samodzielnie przeprowadzane doświadczenia dostarczają niezwykłej frajdy zarówno małym, jak i dużym odwiedzającym. W centrum możecie zobaczyć galerie tematyczne (Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Korzenie cywilizacji, Strefa światła, Bzzz! oraz RE: generację), odwiedzić planetarium Niebo Kopernika, Park Odkrywców oraz liczne laboratoria. Poza tym warto wziąć udział w różnorodnych pokazach i warsztatach naukowych. Co ciekawe, Centrum Nauki Kopernik we współpracy z Polskim Radiem co roku organizuje Piknik Naukowy czyli największą w Europie imprezę plenerową popularyzującą naukę. Tegoroczny piknik zaplanowany jest na 9 czerwca i odbędzie się na stadionie PGE Narodowy. Centrum rocznie odwiedza aż kilka milionów gości, którzy wychodzą bogatsi o bezcenną wiedzę i świetnie spędzony czas. Bo o to przecież chodzi, prawda? 

BARCELONA

Cosmo Caixa

Wiosna w cieplejszym klimacie? Barcelona zachwyca o każdej porze roku, jednak czas przed sezonem wakacyjnym wyjątkowo sprzyja miejskim wędrówkom i odwiedzaniu najciekawszych miejsc. Jednym z nich bez wątpienia jest Cosmo Caixa. To 30 000 (!) m² interaktywnego centrum nauki, w którym zobaczycie kreatywne wystawy z obszaru środowiska, przyrody, nauki i kosmosu. Zasady fizyki poznacie w praktyce, używając dedykowanych przyrządów, zobaczycie niezwykłe zwierzęta żyjące w ogromnych terrariach i akwariach, odwiedzicie planetarium oraz ekspozycje poświęcone przyszłości. A dzieci będą mogły do woli poznawać świat w ramach wystaw touch and play. Nieprzypadkowo obiekt mieści się na ulicy Isaaca Newtona. Odkrywca zasad dynamiki byłby dumny z katalońskiego centrum nauki. 
 
Barcelona – to miasto zainspiruje każdego.

BERLIN

Design Panopticum i Computerspiele Museum

Stolica Niemiec przyciąga fanów sztuki i muzyki, ludzi ciekawych legendarnych berlińskich dzielnic, klimatycznych knajpek czy kultowych miejsc. Jeśli nie chcecie podążać utartym szlakiem, a fascynują Was nietuzinkowe ujęcia technologii, nie tylko tej najnowszej, koniecznie wpadnijcie do Design Panopticum, którego twórcy mówią o nim: “Surrealistyczne muzeum przedmiotów przemysłowych”. To propozycja raczej dla dorosłych odwiedzających z uwagi na dość odważne połączenia przedmiotów, jednak największą siłą tego miejsca jest ogromny potencjał inspiracyjny. Polecane szczególnie tym, którzy za technologią nie tylko przepadają, ale też ją tworzą. Z Design Panopticum wyjdziecie wstrząśnięci, ale nie zmieszani. 
 
Berlin- Computerspiele Museum.
Gry komputerowe są dziś kwintesencją najnowszej technologii. Genialna grafika, wysoka grywalność, rywalizacja… Na świecie nie istnieje prawdopodobnie fan technologii, który nie grałby w gry. W berlińskim Computerspiele Museum będziecie mogli do woli grać, ale nie tylko. To pierwsze w Europie muzeum gier wideo oraz gier komputerowych, które odwiedzają gracze z całego świata i w każdym wieku. To tutaj zobaczycie legendarną maszynę Pong, Nimroda, PainStation czy gigantycznego Joysticka, który towarzyszył grom na legendarnym Commodore czy Atari. Będziecie mogli zagrać w legendarne “PolyPlay”, potańczyć do gier kinetycznych i zwiedzić ponad 300 fascynujących obiektów ze świata znanego graczom na całym globie. 

HELSINKI

Centrum Nauki Heureka 

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że odwiedzając to miejsce nie raz krzykniecie jak kiedyś Archimedes “Eureka!”. Fińska Heureka nie tylko pokaże Wam, jak działa świat, ale także zachęci do własnych, naukowych oraz technologicznych poszukiwań przez interaktywne wystawy, projekcje i wydarzenia. W Heurece zobaczycie multidyscyplinarną wystawę stałą, a także ekspozycję “Heureka Classics”, dzięki której poznacie nie tylko najciekawsze elementy z niemal 30-letniej działalności miejsca, ale także perełki z innych centrów nauki. Wśród wystaw na szczególną uwagę zasługuje ekspozycja “Intelligent City”, która pokazuje jak nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą usprawniać funkcjonowanie miast. Poza tym koniecznie zobaczcie zaprojektowaną w USA edukacyjną kulę na zewnątrz budynku, planetarium oraz liczne laboratoria, które są dostępne również dla najmłodszych. Nie dziwi fakt, że miejsce cieszy się niebywałą popularnością, a wystawy zyskują nie raz miano viralowych. Aktualny plan eventów i wystaw czasowych znajdziecie na stronie Heureki. 
 
Helisinki – tu nie jeden raz krzykniecie „Eureka!”.

LONDYN

Science Museum

Chcecie lepiej zrozumieć dzisiejsze technologie? Poznajcie ich historie i często niełatwe ścieżki rozwoju. Muzeum Nauki w Londynie dysponuje eksponatami z różnych dziedzin zarówno nauki, jak i techniki. Tu możecie zobaczyć wynalazki, które ułatwiały codzienne życie ludzi, zmieniały rzeczywistość i otwierały drogę dzisiejszym, zaawansowanym technologiom. To jednak nie wszystko, bo muzeum ma również zaskakujące ekspozycje, które pozwolą zobaczyć siebie za kilkadziesiąt lat, wirtualnie polecieć na Marsa, zmienić płeć czy dowiedzieć się, w jaki sposób kosmetyki działają na naszą skórę. Londyński obiekt jest też absolutnym must see dla gadżeciarzy, których z pewnością zachwyci zajmujący niemal cały pokój komputer sprzed kilkudziesięciu lat. Wizyta w londyńskim muzeum będzie dla Was fascynującą podróżą w czasie, po której inaczej spojrzycie na otaczające Was sprzęty i technologie. Inaczej – czyli z pełnym szacunkiem dla wynalazców i lepszym rozumieniem. Warto dodać, że za wspomnianą podróż nie zapłacicie ani funta, bo wstęp do Muzeum Nauki jest bezpłatny. 

MONACHIUM

Deutsches Museum 

Gotowi na 17 kilometrów (!) największej na świecie ekspozycji z obszaru nauki i techniki? Muzeum Niemieckie w Monachium to zarówno tradycyjne muzealne ekspozycje, jak i cała góra niesamowitych, interaktywnych instalacji dotyczących praktycznie każdej z dziedzin nauki. Starsi odwiedzający poznają największe osiągnięcia techniczne z dziejów świata, a młodsi mogą doświadczyć nauki w potężnym “Królestwie dzieci”. Dla tych, którzy marzą, by zostać strażakami twórcy przewidzieli wnętrze profesjonalnego wozu. Fanów muzyki z pewnością zachwyci gigantyczna gitara, w której można się schować. A na prawdziwych fanów nauki czeka wielka instalacja do eksperymentów z wodą. Szczególną uwagę przykuwa ekspozycja dotycząca rozwoju awiacji i samoloty, które na przestrzeni lat odwiedzały przestworza. W monachijskim obiekcie z pewnością zachwyci Was też specjalna sekcja poświęcona nowym technologiom, a także gabinet matematyczny czy tajemnicza jaskinia Altamira. Na fanów gwiazd (tych najjaśniejszych) czeka świetnie wyposażone obserwatorium astronomiczne oraz planetarium. Muzeum Niemieckie jest kolejnym, po meczu Bayern Monachium, w którym zobaczymy grę Roberta Lewandowskiego, powodem, dla którego warto odwiedzić stolicę Bawarii. 
 
A gdy będziemy mieli dość technologii, zawsze można wyskoczyć w góry – Monachium.

AMSTERDAM

Nemo 

Jeśli centrum nauki wygląda jak potężny statek wyłaniający się z morza, to musi być fantastycznym miejscem! Holenderskie Nemo przyciąga zarówno fanów architektury oraz wszystkich zafascynowanych nauką, technologią i… przyszłością. No i ten zapierająca dech panorama Amsterdamu! (taras na dachu umożliwia spoglądanie na miasto). Hasło muzeum brzmi Expand your world i trzeba przyznać, że jest wyjątkowo trafione. Będziecie tu szukać śladów życia pozaziemskiego, a także przeprowadzać eksperymenty naukowe. Na przykład takie, które tłumaczą wielkie odkrycia ludzkości lub edukują – chociażby na temat ograniczania emisji dwutlenku węgla do powietrza, którym oddychamy. Maluchy znajdą tu przestrzeń pełną angażujących zabawek służących edukacji, a nastolatki nie będą chciały opuszczać ekspozycji “Teen facts” (sprawdzona informacja!), która sporo mówi o kulturze młodych, muzyce czy przekraczaniu granic. Fani technologii będą zachwyceni wystawą “Inteligentna technologia”, gdzie zobaczą jak funkcjonują najnowocześniejsze rozwiązania oraz jak zmieniają nasze życie. 
 
Amsterdamskie Nemo przyciąga zarówno fanów architektury jak i nowych technologii.

KOPENHAGA

Experimentarium 

 Duńskie Eksperymentarium jest idealnym miejscem dla wszystkich, którzy muszą dotknąć, żeby uwierzyć. Tu możecie poznać ponad 300 eksponatów, które w kreatywnej formie odpowiadają na różne pytania ludzkości. Jak działa ludzkie ciało? Co to są iluzje optyczne? I (tu widzimy uśmiechy na niejednej uczniowskiej twarzy) po co nam właściwie matematyka? Nieprzypadkowo twórcy tego miejsca nie mówią w jego kontekście o wystawach, a o przeżyciach czy doświadczeniach. Kiedy odwiedzicie sekcję wynalazków, nie tylko poznacie różne elementy, które zmieniły świat, ale także zobaczycie jak jeden, na pozór banalny pomysł może przerodzić się w coś, co ma znaczenie dla całej ludzkości. W kopenhaskim Experymentarium nie brakuje też tematów związanych z przyszłością oraz kosmosem, dlatego koniecznie odwiedźcie sekcję “Eksploracja kosmosu”, zobaczcie fascynujące filmy i pokazy energii. 

STUTTGART

Mercedes-Benz Museum

Technologia ma swoje wyjątkowo szlachetne odzwierciedlenie w branży automotive. Jeśli jesteście fanami zarówno legendarnych, jak i najnowocześniejszych samochodów, przyjedźcie do Stuttgartu, by zwiedzić Muzeum Mercedesa. Ruszycie tu w podróż po 16 500 m² powierzchni wystawienniczej, która pokaże Wam nie tylko historię legendarnej marki niemieckich samochodów, ale też opowie o rozwoju technologii w motoryzacji. Czeka tu na Was zarówno pierwszy opatentowany samochód na świecie, jak i ultranowoczesny pojazd wodorowy. Dla fanów luksusu przewidziano też niemałą gratkę – samochody Maybach 57 i 62 również znajdują się w przestrzeni wystawienniczej. Uwagę zwraca też nowoczesny budynek muzeum zaprojektowany przez Holendra Bena van Berkela, a także nietypowe sąsiedztwo, w którym znajduje się fabryka marki, winnica i stadion. 
 
Muzeum Mercedesa w Stuttgarcie, to gratka dla każdego fana samochodów.

PRAGA

Apple Museum 

Jesteście fanami technologii, a Steve Jobs i firma Apple są Wam szczególnie bliscy? Nie musicie lecieć do kalifornijskiego Cupertino, żeby zwiedzić nowoczesną ekspozycję poświęconą historii oraz rozwojowi technologicznemu urządzeń z jabłkiem. Muzeum Apple czeka na Was bardzo blisko, bo w czeskiej Pradze. Dowiecie się tutaj wielu zaskakujących faktów z życia głównego wizjonera marki, a także zobaczycie największą prywatną ekspozycję produktów Apple na świecie. Do Waszej dyspozycji wystawiono tu niesamowitą kolekcję komputerów od 1976 roku, a także innych produktów firm Apple, Pixar czy Next products. Co ciekawe, miejsce nie jest w żaden sposób związane z firmą czy rodziną Jobsa, dlatego twórcy doceniają każdy gest finansowego wsparcia obiektu. I nie, nie chodzi o ich własny zysk. Inicjatorzy projektu zapewniają, że cały dochód ze sprzedaży biletów jest przekazywany na cele charytatywne. Świetne miejsce i szlachetna inicjatywa. Ahoj technologiczna przygodo!
 
Nie trzeba jechać do Kalifornii, żeby zobaczyć najciekawsze eksponaty związane z firmą Steve’a Jobsa – Praga.
1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...


Zobacz również