Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Leonardo Lab – laboratorium nastawione na innowacje

Był mistrzem zasad mechaniki, zajmował się hydrauliką, opisał helikopter, spadochron, rower, studiował anatomię ludzkiego ciała. Geniusz wyprzedzający swoje czasy, człowiek o niespotykanej wyobraźni, wizjoner, artysta. Wiele by można o Leonardo da Vinci napisać, ale jedno słowo określa go wyjątkowo trafnie – interdyscyplinarność. To nie przypadek, że dziś nazywamy jego imieniem nowoczesne laboratorium na Politechnice Śląskiej.

Wiele jego wynalazków nie zostało zrealizowanych – zabrakło możliwości technicznych, zainteresowania mocodawców, środków finansowych czy po prostu wiary w ich powodzenie. A gdyby żył dzisiaj? Czy borykałby się z podobnymi problemami? Prawdopodobnie tak. Przecież te same dylematy mają dziś młodzi naukowcy. Brak funduszy, brak przestrzeni do badań, brak praktycznych zastosowań dla opracowanych technologii. Ośrodki akademickie i biznes działają w zbytnim oddaleniu od siebie, by innowacyjne projekty nabierały rozpędu i wychodziły poza fazę równań na tablicy.
 

 

W Leonardo Lab, które powołaliśmy do życia wspólnie z Politechniką Śląską na wydziale Inżynierii Biomedycznej w Zabrzu, ma być inaczej. Chcemy stworzyć nowoczesną przestrzeń laboratoryjną dedykowaną problemom funkcjonowania człowieka w aspekcie inżynierskim. Badać wpływ uszkodzeń powypadkowych na kręgosłup, tworzyć roboty, które pomogą personelowi medycznemu w opiece nad chorymi, opracowywać rozwiązania technologiczne dla rehabilitantów, doskonalić systemy ostrzegawcze dla szpitali. Interdyscyplinarność tworzonych tu rozwiązań ma być połączona z ich praktycznym zastosowaniem. Chodzi o tworzenie technologii, które wzbogacą nasze codzienne życie, pozwolą nam lepiej dbać o zdrowie i wspomogą w walce z chorobami personel medyczny.

 
Ma w tym pomóc system Nazca i analiza big data. Całe pomieszczenie, zostało bowiem wyposażone w szereg nowoczesnych sensorów i mierników, które sterować będą światłem, temperaturą, nawilżaniem powietrza czy mierzyć zużycie energii elektrycznej i stężenie CO2. Analiza otrzymanych danych odciąży kadrę naukową od mozolnego procesu agregacji i porównywania wyników pomiarowych i pozwoli skupić się na sednie samego projektu. Ma to ułatwić interaktywny charakter laboratorium wyposażonego w nowoczesne wyświetlacze na ścianach, sterowanie głosem czy monitoring video. 
 
W środku pomieszczenia testowane będą nowe rozwiązania, a rozbudowany system pomiarowy, będzie dawał naukowcom informację zwrotną na temat konkretnych rozwiązań. W zamyśle Leonardo Lab ma być technologicznym hubem, z którego będą wychodziły nowe technologie biomedyczne, a naukowcy pracować będą interdyscyplinarnie wzajemnie się inspirując i wspomagając w badaniach. 
 
 
Połączenie praktycznej wiedzy na temat komercyjnego wykorzystania technologii z kreatywnymi pomysłami i wiedzą naukowców, może zaowocować przełomowymi projektami. Dzięki doświadczeniu APA na rynkach komercyjnych, jest szansa, że opracowane rozwiązania wejdą do produkcji znacznie szybciej, niż miałoby to miejsce w przypadku pracy wyłącznie osób z grona akademickiego. Choć do naszej dyspozycji jest zaledwie 40m2 nasyconej elektroniką przestrzeni, to jesteśmy przekonani, że w skali tego technologicznego mikroświata narodzą się wielkie projekty, które będzie można zastosować w skali makro. W końcu otwarcie laboratorium, które ma tak inspirującego patrona zobowiązuje do tworzenia rzeczy niezwykłych. O czym z pewnością nie omieszkamy napisać w przyszłości na APA Lab.
1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 3 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również