Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Industry 4.0 – czy potrzebujemy kolejnej rewolucji przemysłowej?

Każda z czterech rewolucji przemysłowych przyniosła przełomowe rozwiązania, które otwarły przed światem zupełnie nowe możliwości, a ludziom dały motywację do dalszego rozwoju. W specjalnie przygotowanym przez nas filmie Artur Pollak, Prezes APA Group, przytacza historię postępu technologicznego. Mówi też, jak NAZCA – platforma do zarządzania i optymalizacji procesów przemysłowych, funkcjonuje w erze Industry 4.0, zmieniając sposób działania fabryk. 
 
Zaczęło się od wykrzesania ognia. Potem były pierwsze narzędzia, które miały ułatwić ludziom codzienne życie, proste maszyny i urządzenia. Gdy w XIX wieku powstała maszyna parowa, świat wykonał niespodziewany skok w stronę lepszej przyszłości. Późniejsze wynalezienie elektryczności otwarło przed ludźmi zupełnie nowe możliwości, przynosząc przełomowe wynalazki takie jak żarówka czy pralka. Gdy powstał pierwszy komputer, było wiadomo, że wiele skomplikowanych obliczeń i czynności, które specjaliści wykonywali wcześniej sami, teraz będzie szybsze, łatwiejsze, zautomatyzowane. Jednak dopiero połączenie komputerów w sieć i wynalezienie Internetu na zawsze zmieniło świat, w jakim żyjemy. 
 
Czwarta rewolucja przemysłowa jest naszym momentem dziejowym. To zdumiewający czas, w którym zaawansowane urządzenia i maszyny mogą komunikować się ze sobą w ramach Internetu Rzeczy. To dzięki nowoczesnym technologiom możemy w prosty sposób gromadzić niespotykane dotąd ilości cennych danych i na ich podstawie optymalizować procesy produkcji. 
 
– Łączymy w całość układy sterowania, w grupy łączymy stacje zrobotyzowane, łączymy procesy przemysłowe. Pokazujemy ludziom dane, informacje, używamy algorytmów Big Data, czego skutkiem jest podłączenie całych fabryk do Internetu, dzięki czemu fabryki między sobą wymieniają informacje. Do wykorzystania tych wszystkich zbiorów danych stworzyliśmy platformę NAZCA, która łączy człowieka z danymi, umożliwia optymalizację procesów, obniżanie kosztów eksploatacyjnych. Dlatego tak ważne jest, żeby gromadzić dane, przeanalizować je, a później dokonać świadomej decyzji, optymalizując proces – mówi Artur Pollak, Prezes APA Group. 
1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 1 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również