Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

Philips Lighting – Świetlana przyszłość nowych technologii

Na odbiór architektonicznej przestrzeni składa się wiele elementów. Kształt i wielkość bryły, materiały, z jakich został wykonany obiekt, dopasowanie projektu do otoczenia czy wykorzystanie zieleni. Istnieje jednak czynnik, który jak żaden inny może odmienić sposób w jaki patrzymy na architekturę lub spędzamy w niej czas. Tym czynnikiem jest światło. 
 
Choć każdy z nas jest zwolennikiem innego rodzaju architektury, lubuje się w innych wnętrzach, kolorach czy wykończeniach to właśnie światło jest czynnikiem, który łączy nas wszystkich. Potrzebujemy go do pracy, życia, tworzenia nastroju, czy po prostu by poczuć się bezpiecznie. To dzięki niemu budynki nabierają kształtów, faktury głębokości, a barwy wyrazu. Światło pełni w architekturze funkcję użytkową, jak i wizualno-planistyczną i jest jednym z najistotniejszych czynników w procesie tworzenia koncepcji urbanistycznych.
 
Od kiedy tylko człowiek zaczął stawiać obiekty architektoniczne wykorzystuje jego moc by modelować za jego pomocą przestrzeń i nadawać jej nowe znaczenia. Wraz z upowszechnieniem prądu i rozwojem nowoczesnych technologii sterowania i monitorowania elektrycznością proces ten przybrał na sile. Dziś światła służą nam do podświetlania kluczowych zabytków i wizerunkowych budynków w mieście, wydobywają ukryte piękno, zwracają uwagę przechodniów na architektoniczne detale czy wręcz przeciwnie, ukrywają to, co za dnia uchodziło za niedoróbkę lub wadę.
 
 
Wykorzystanie innowacyjnych systemów oświetlenia jest coraz popularniejsze a inwestorzy zdają dziś sobie sprawę, że budynek musi wyglądać atrakcyjnie nie tylko za dnia, ale także w nocy. Zmienia się nasz rytm dobowy, sposób w jaki podróżujemy, pracujemy i żyjemy. Systemy oświetleniowe muszą nadążać za tymi zmianami i oferować inwestorom szerokie spektrum możliwości oświetleniowych. W czasach internetu rzeczy, inteligentnych budynków i świadomego korzystania z elektryczności światło zyskało jeszcze jedną istotną cechę – potrafi dostosować się do swojego odbiorcy i sposobu w jaki spędza swój czas. W ramach APA Smart szukamy partnerów technologicznych, którzy rozumieją tę zależność i myślą podobnie jak my, tworząc produkty unikatowe i najwyższej jakości, których główną zaletą jest uniwersalny charakter i otwartość na użytkownika. Produkty oświetleniowe Philips, doskonale wpisują się w takie rozumienie technologii.
 

Philips Lighting – poczuj moc światła

 
Od ponad 120 lat Philips Lighting jest pionierem takich właśnie innowacji i kreatywnego wykorzystania światła. Wykorzystując jego transformacyjne możliwości pomaga tworzyć wygodniejszą i praktyczniejszą przestrzeń życiową używając wysokiej jakości systemów oświetlenia przeznaczonych do miejsc publicznych, komercyjnych, środowisk pracy i domów. Za pomocą światła firma zamienia życie ludzi na lepsze i bezpieczniejsze. Systemy oświetleniowe holenderskiego producenta dostarczają rozrywki, stanowią inspirację, informują, zmieniają aglomeracje w miejsca przyjazne mieszkańcom i spełniają codzienne potrzeby klientów. Philips Lighting przenosi światło w całkowicie nowy, cyfrowy wymiar, łącząc ludzi, miejsca i urządzenia. 
 

Osiedle świetlanej przyszłości

 
Przykładem zastosowania smart lightingu w codziennym życiu mogą być rozwiązania urbanistyczno-architektoniczne wdrożone na osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu. Spełniają one najwyższe światowe standardy i są dedykowane rzeczywistym potrzebom mieszkańców. Osiedle pozbawione jest ogrodzenia, a jego otwarty charakter widoczny jest też w przestrzeniach publicznych i ciągach komunikacyjnych. Nowe Żerniki zaplanowano tak, by sprzyjały zacieśnianiu więzi społecznych i budowie nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego.
Za sprawą wyjątkowej architektury oraz innowacyjnej technologii oświetleniowej LED i systemowi CityTouch firmy Philips Lighting wrocławskie osiedle urzeczywistnia wizję miasta przyszłości i stanowi inspirację dla inwestorów oraz deweloperów na całym świecie. Inteligentne oświetlenie zastosowane w tym projekcie obniża koszty energii elektrycznej dzięki technologii LED oraz systemowi zdalnego sterowania Philips CityTouch, reaguje na zmiany pór dnia oraz roku i dostosowuje ilość światła do aktualnych warunków, a także intensywności użytkowania danych stref. Ponadto podnosi bezpieczeństwo za sprawą interaktywnych czujników zwiększających natężenie światła w momencie wykrycia obecności użytkownika na wybranych ciągach pieszych i skrzyżowaniach, a także pełni funkcję przewodnika i wytycza granice między przestrzenią publiczną i prywatną.
 

Nowe standardy w oświetleniu hoteli

 
Inteligentne systemy oświetleniowe coraz śmielej wykorzystywane są również w obiektach turystyczno-wypoczynkowych. Takim przykładem może być Radisson Blu Resort w Świnoujściu, który jest  pierwszym 5-gwiazdkowym hotelem w Polsce zbudowanym zgodnie z międzynarodową certyfikacją ekologiczną Leadership in Energy and Environmental Design (LEED). Dzięki współpracy z Philips Lighting udało się połączyć wytyczne LEED i wymogi w zakresie natężenia światła stawiane przez markę Radisson Blue. Philips Lighting był nie tylko dostawcą specjalistycznych rozwiązań oświetleniowych, ale również kluczowym konsultantem, który umiejętnie pogodził różne oczekiwania – wizję projektanta, architekta, budżet inwestora i wygodę gości.
Cytat
Ten projekt to nie tylko kwestia oszczędności, ale przede wszystkim humanizacji oświetlenia. Światło ma nadążać za rytmem życia, a nie tylko za normami - arch. Andrzej Pruszyński, projektant technologii oświetlenia i architektury światła dla Nowych Żernik
 
Zaprojektowano różne sceny oświetleniowe dla wybranych przestrzeni hotelu oraz promenady, co zaowocowało niepowtarzalną atmosferą dostosowaną do aktualnych potrzeb i nastroju nawet najbardziej wymagających gości, którzy przebywają na terenie hotelu lub wieczorem spacerują po bulwarze. Prestiżowy inwestor całego przedsięwzięcia – Zdrojowa Invest & Hotels – już na poziomie projektu postawił przed Philips Lighting wysokie wymagania względem wizualnego efektu. Oświetlenie nie miało pełnić tylko podstawowej funkcji, ale przede wszystkim miało stać się integralną częścią tkanki architektonicznej. Dzięki bliskiej współpracy z biurem projektowym udało się uzyskać zamierzony efekt. 
 
—-
Informacje dotyczące projektu Nowe Żerniki
1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 1 średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Zobacz również