Serwis korporacyjny
 APA Group  

Artykuły

10 miast smart, które warto odwiedzić

Na świecie rośnie liczba miast, które nie tylko idą z duchem czasu, ale często wyprzedzają epokę w inicjatywach poprawiających komfort życia i wydajność miejskiej infrastruktury. Inteligentne metropolie z powodzeniem przyciągają zarówno turystów, jak i zafascynowanych możliwościami inwestorów czy nowych, potencjalnych mieszkańców. Oto 10 miast, które warto poznać bliżej, by zrozumieć, dlaczego tworzenie inteligentnych przestrzeni ma tak duże znaczenie dla społeczeństwa.

Najwięcej inteligentnych metropolii zlokalizowanych jest w Europie, gdzie troska o mieszkańców i środowisko łączy się z dynamicznym postępem technologicznym. Równie szybko rozwijają się miasta w Azji, a także w Ameryce Północnej czy w Australii. Nowoczesne smart cities zachwycają pomysłowością i ilością ciekawych rozwiązań. Łączą technologie informacyjno-komunikacyjne, które pomagają zwiększać interaktywność i wydajność miejskiej infrastruktury.

Inteligentne miasto to nie tylko zaawansowane rozwiązania technologiczne, ale też spójny system zarządzania miastem. Taki system uwzględnia powszechny dostęp do informacji, sprawne załatwianie spraw urzędowych, dobrze zorganizowaną komunikację, korzystne warunki inwestycyjne, skuteczne działania służb, troskę o środowisko, komfort i bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów, a także tworzenie różnych możliwości spędzania wolnego czasu. Ważną zasadą tworzenia inteligentnej przestrzeni miejskiej jest aktywny udział mieszkańców w ulepszaniu miasta przez ich współpracę z administracją. Najlepsze rozwiązania rodzą się z dialogu mieszkańców, władz miejskich i producentów inteligentnych rozwiązań. Tylko przez zrozumienie potrzeb i uświadomienie możliwości, miasta rozwijają się w dobrym kierunku.

Nasz subiektywny wybór 10 smart cities pokazuje jak różne są oblicza inteligentnej przestrzeni i jak wielkie możliwości dają we współczesnym świecie.

Czym jest smart metering?

Nowy Jork

Zestawienie otwiera zdobywca tytułu The Smartest City 2017 roku. Rozwój inteligentnych rozwiązań w przestrzeni metropolii zaczął się w 2009 roku od partnerstwa z firmą IBM i projektu IBM Business Analytics Solution Center. To instytucja, która zajmuje się rosnącymi potrzebami mieszkańców i szuka rozwiązań, które pomagają tworzyć inteligentne miasto. Nowy Jork współpracuje też z Cisco i City 24/7. Dzięki temu w przestrzeni miasta można znaleźć inteligentne ekrany, które podają najważniejsze wiadomości, informują o wydarzeniach, a nawet oferują promocyjne bony. To część planu, który ma na celu wyrównywanie szans mieszkańców i minimalizację cyfrowego podziału przez dostarczenie wszystkim mieszkańcom dostępu do internetu. Miasto z powodzeniem wykorzystuje też technologię NFC i możliwości WiFi w obszarach takich jak: transport, edukacja, nowatorska gospodarka. Poza tym władze miasta co roku organizują konkurs dla twórców aplikacji mobilnych, które potrafią mądrze wykorzystywać dane gromadzone przez miasto. Zwycięzcy otrzymują nagrody pieniężne, rozgłos i wyjątkowo inteligentnego klienta.

Kopenhaga

Kiedyś stolica Danii była przeciętnym, europejskim miastem. Dziś to smart city ze ścisłej światowej czołówki. Dlaczego? Kopenhaga jest uważana za najbardziej zielone miasto Europy, które co rusz wdraża projekty wspierające środowisko, skutecznie ograniczając szkodliwe emisje spalin. Władze Kopenhagi zadeklarowały, że do 2025 roku miasto będzie neutralne węglowo. Ekologiczne projekty duńskiej stolicy nigdy nie miałyby takiego efektu, gdyby nie wysoka świadomość i ogromne zaangażowanie mieszkańców. Mówi się, że niemal połowa mieszkańców Kopenhagi zamiast samochodu wybiera rower. Co ważne, Kopenhaga nie tylko zmienia się w jedno z najbardziej przyjaznych do życia miast, ale też w pełni zachowuje swoją tożsamość, co widać w pielęgnowanej architekturze i szeroko pojętym krajobrazie miejskim.

Singapur

Singapur, zwany również Miastem Lwa, dzielnie walczy o miano najbardziej zaawansowanej technologicznie metropolii. To drugie po Japonii, najmocniej rozwinięte państwo Azji, które może poszczycić się doskonale prosperującym przemysłem elektronicznym i kompleksową ofertą edukacji na bardzo wysokim poziomie. W opublikowanym w marcu 2018 zestawieniu Global Smart City Performance Index 2017 Singapur zdobył najwyższe noty w każdej z 4 kategorii: mobilność, zdrowie, bezpieczeństwo i produktywność. W zmaganiach wyprzedził takich liderów jak San Francisco, Londyn czy Seul. Władze miasta wprowadziły rozwiązania z zakresu transportu, pomagające unikać korków i minimalizować ilość pojazdów na drogach. Poza tym władze Singapuru kompleksowo odpowiadają na potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych, wykorzystując nowoczesne technologie, urządzenia i portale, których zadaniem jest wsparcie i zdalne monitorowanie zdrowia pacjentów. Ciekawym krokiem jest też wykorzystanie smart video do monitorowania dzielnic i wczesnego wykrywania przestępczości.

Londyn

Najciekawsze rozwiązania w smart stolicy Anglii można zaobserwować tuż po przyjeździe, a dotyczą one transportu. Inteligentny system autobusów, pociągów i dzielonych pojazdów pozwala szybko, tanio i skutecznie poruszać się po mieście. W związku z zagrożeniem przeludnienia, władze miasta zachęcają mieszkańców do korzystania z transportu publicznego i wspólnego korzystania z samochodów osobowych, by minimalizować emisję spalin. Londyn znajduje się też w światowej czołówce inteligentnych miast dzięki wykorzystaniu międzynarodowego zasięgu i kapitału ludzkiego, nowatorskiego podejścia do rozwoju gospodarki czy ilości spotów WiFi, w tym również w metrze. Londyn we współpracy z O2 stworzył największą w Europie sieć WiFi. Miasto może pochwalić się inteligentnymi systemami parkowania czy bezdotykową kartą elektroniczną Oyster card, która uprawnia do korzystania z miejskiego transportu. Londyn ma też instytucję Smart Cities Research Center, która zajmuje się inicjatywami mającymi na celu rozwijać miasto w nowatorskim, opartym o nowoczesne technologie kierunku. Wszystko, by poprawić komfort życia obywateli.

San Francisco

Jedno z najbardziej charakterystycznych amerykańskich miast jest również – obok Nowego Jorku i Bostonu – jednym z najbardziej inteligentnych. Ze względu na wysokie stężenie spalin, władze miasta inwestują w rozwiązania poprawiające sytuację na drogach. Mieszkańcy San Francisco korzystają z możliwości wspólnych przejazdów, ponad 100 publicznych stacji do ładowania pojazdów elektrycznych czy świetnie zorganizowanych, inteligentnych usług parkowania. Poza tym San Francisco jest uważane za jedno z najlepszych miast do życia oraz… inwestowania jednocześnie! To tutaj wysoko oceniany jest przyjazny inwestorom ekosystem biznesowy, dzięki któremu powstaje sporo amerykańskich start upów. Miasto ma też swoje zasługi dla środowiska, a wszystko dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej na poziomie aż 41%. San Francisco może poszczycić się też aplikacjami mobilnymi, których zadaniem jest wspieranie osób słabo widzących, by mogli korzystać z bezpiecznego nawigowania w publicznych środkach transportu, z uwzględnieniem pieszych i rowerzystów. Wszystko, by bezpiecznie dotarli na wskazane miejsce.  

Paryż

Wydawałoby się, że najbardziej romantyczne miasto Europy jest zdecydowanie bliżej chmur niż technologii, jednak Paryż to jedno z najnowocześniejszych smart przestrzeni na świecie. Jest też stolicą i najchętniej odwiedzanym miastem Francji, co powoduje szereg wyzwań dotyczących zarówno turystów, jak i mieszkańców. Wysokim oczekiwaniom odpowiadają na szczęście wysokie standardy. Innowacje, troska o środowisko, pielęgnacja zieleni miejskiej, globalny zasięg i digitalizacja obszarów związanych z zarządzaniem. Paryż jest też mocnym graczem w obszarze utylizowania odpadów zielonych i energii odnawialnej. Poza tym ogromna część paryskiego transportu publicznego korzysta z czystych, naturalnych paliw. Mieszkańcy Paryża mogą korzystać z wielu przydatnych opcji np. programu Velib, który zachęca do dzielenia się rowerami. W opracowaniu jest podobny program, dzięki któremu mieszkańcy Paryża będą mogli dzielić ekologiczne, elektryczne samochody.

Wiedeń

Stolica Austrii to nie tylko zachwycające zabytki, zadbana architektura i tereny zielone. Wiedeń jest znany również z mistrzowskiego panowania nad wzmożonym ruchem i eksploatacji inteligentnych budynków. To również jedno z najbardziej zielonych miast na świecie, gdzie doskonale wykorzystuje się odnawialne źródła energii. To specjalność Austriaków – w regionie Dolna Austria od trzech lat wykorzystuje się 100% energii odnawialnej. Jak podaje Mercey Survey, Wiedeń w 2013 i 2014 roku zyskał miano najlepszego miasta do życia na świecie. Wiedeń już dziś może pochwalić się największą elektrownią wykorzystującą biomasę, a do 2020 roku władze miasta planują instalację ponad 300 000 paneli solarnych. Silną stroną miasta jest też łatwo dostępny transport publiczny oraz świetne kampanie wspierające ciekawe inicjatywy m.in. Smart City Wien, Roadmap 2020 czy Action Plan 2012-2015.

Amsterdam

Stolica Holandii ma na koncie świetne osiągnięcia za smart inicjatywy. W 2016 roku Amsterdam zdobył nagrodę Europe’s Capital of Innovation, która obejmowała kwotę aż 950 000 euro na innowacyjne działania. Miasto jest jednym z niekwestionowanych liderów planowania rozwiązań dla całej społeczności, dzięki czemu dziś każdy mieszkaniec ma pełny dostęp do standardowych urządzeń sanitarnych. Mieszkańcy Amsterdamu są też wyjątkowo zaangażowani w sprawy swojego miasta, dzięki czemu dialog pomiędzy nimi a władzami przynosi rozwój i świetne efekty. Amsterdam plasuje się w czołówce światowych smart przestrzeni dzięki digitalizacji obszarów związanych z zarządzaniem oraz kompleksowym działaniom wspierającym przedsiębiorców. Wraz ze społecznością związaną ze start upami miasto stworzyło szereg programów działających na zasadzie inkubatora przedsiębiorczości. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Startup Delta czy Start Up Amsterdam. W obszarze ekologii holenderska stolica też ma świetne wyniki. Na ulicach Amsterdamu można spotkać nie tylko mnóstwo publicznych rowerów, ale też elektryczne ciężarówki, które zbierają śmieci. Poza tym Amsterdam szczyci się zasilanymi energią solarną przystankami autobusowymi, billboardami czy city lightami.

Seul

Stolica Korei Południowej wraz z Inczonem oraz innymi satelitami od lat uważana jest za jedną z największych, najbogatszych i najnowocześniejszych metropolii świata. Często mówi się też o tym, że to właśnie Seul był pierwszym na świecie smart miastem. Trudno się temu dziwić – smart technologie są nierozerwalną częścią miasta, codziennie wspierając zarówno mieszkańców, jak i tłumy turystów. Rewolucyjny program Smart Seoul 2015 przyniósł mieszkańcom najwyższej klasy rozwiązania z zakresu opieki medycznej, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych i niepełnosprawnych. W ramach programu najbardziej potrzebujący mieszkańcy zostali wyposażeni w tablety oraz smartfony, dzięki którym mogli otrzymać całodobową uwagę i potrzebne konsultacje. Seul plasuje się w ścisłej, światowej czołówce miast, które doskonale wykorzystują smart technologie w transporcie. Miasto jest świetnie skomunikowane, a transport odpowiada na szerokie, społeczne potrzeby mieszkańców i odwiedzających miasto.

Tokio

Stolica Japonii jest najbardziej zaludnionym miastem na ziemi. Na szczęście Tokio świetnie radzi sobie z wyzwaniami współczesnego życia i co rusz wdraża nowe, zaawansowane technologicznie projekty, które poprawiają komfort mieszkańców. Dzięki temu japońska stolica to od lat najbardziej zaawansowane technologicznie miasto świata. Smart rozwiązania miasto wprowadza od 2011 roku, kiedy w tworzenie inteligentnej przestrzeni zaangażowały się firmy Panasonic, Tokyo Gas i Accenture. W efekcie miasto jest wolne od emisji dwutlenku węgla i jest zasilane w całości przez odnawialne źródła energii. Dzięki kolaboracji z globalnymi korporacjami Tokyo tworzy dla swoich mieszkańców domy ze zintegrowanym systemem paneli solarnych, akumulatorów i połączonych funkcjonalności, które są energetycznie wydajne. Miasto dysponuje też świetnie zorganizowanym, szybkim transportem. Ponad 100 linii kolejowych i transport 14 miliardów pasażerów rocznie niewątpliwie wymaga doskonałej organizacji. Tej jednak Japończykom nie można odmówić. To mistrzowie innowacji, organizacji i wdrażania przydatnych rozwiązań.

1 Gwiazda2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (oddanych głosów: 6 średnia: 3,67 z 5)
Loading...


Zobacz również